5 Adımda İhracata Başlayın

Süper bir ürün buldunuz veya halihazırda iç piyasaya satıyorsunuz ve gerek satışları arttırmak gerek olası riskleri dengelemek için uluslararası pazarlara açılmayı düşünüyorsunuz.

Ancak ufak veya yeni bir şirket / girişim olarak hangi adımları atıp nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz.

İşte başlangıç için atmanız gereken adımlar:

1) Yasal Hazırlıklar

İhracatçı olmak için şahıs veya tüzel kişi olmanız farketmiyor. Ancak satışını yapmayı düşündüğünüz ürün ile ilgili bir İhracatçılar Birliği’ne kayıt olmanız şart. Bunun haricinde ihracat yapmanız için satış bazlı olarak gümrük beyannamesi (çalıştığınız gümrükçü halledecektir) açmanız ve fatura kesmeniz şart.

2) Araştırın!

Ürününüzün süper olduğunu düşünebilirsiniz, gerçekten de öyle olabilir ancak uluslararası pazarlarda satış yapabilmeniz için sizin düşünceleriniz pek yeterli değil. Sonradan hayalkırıklıkları yaşamamak için baştan detaylı bir araştırma yapmak şart.

 • Yurtdışında ürününüzün muadili ürünler nasıl bir talep görüyor ve hangi fiyat aralığından satılıyor?
 • Maliyet hesabı yaptığınızda (ürün maliyeti + ihracat masrafları vs eklendiğinde) giriş yapacağınız pazarda rekabetçi olabilecek misiniz?
 • Sizden başka hangi ihracatçılar pazarda yer alıyor? Onlarla rekabet edebilecek konumda mısınız?
 • Pazarda muadili ürün yoksa neden yok? Bu ürüne gerçekten ihtiyaç var mı?
 • Hedeflediğiniz pazarlarda ürününüzün kullanımı veya ithalatı konusunda yasal düzenlemeler neler? (Vergi oranları, şart koşulan belgeler, sertifikalar vesaire)
 • Giriş yapacağınız pazarın büyüklüğü nedir? Sizi doyuracak bir kapasiteye sahip mi?
 • Ürününüzün ihracatında yasal düzenlemeler nelerdir, yasaklı ürün olabilir mi, vergi avantajları, teşvik vs var mı?

3) Planlayın!

Yüzlerce sayfalık bir iş planı olması gerekmez. Ancak bir iki sayfada olsa hedeflerinizi ve stratejinizi baştan belirleyin. Ulaşmak istediğiniz bir hedef olmaz ise başarılı olup olmadığınızı anlayamazsınız.

Satış yaparken ne tür faaliyetlere gireceğim, ne kadar para harcayacağım, ne kadar sürede ne kadar kar etmem gerekir, belirli noktaları aştıktan sonra işimi daha ileriye taşımak için hangi adımları atmalıyım gibi konulara kafa patlatın.

4) En İyilerle Çalışın

İhracat yapacağınız zaman süreç içerisinde belli başlı iş ortaklarınız olacaktır, başınızın ağrımaması için sadece fiyat odaklı değil hizmete ve kaliteye de önem vererek iş ortağı seçmeniz çok önemli.

 • Tedarikçiler: Hammadde veya hazır mal alıyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki en iyi fiyatı aldığınız yer her zaman en avantajlı değildir. Ürünün kalitesi, satış sonrası garanti, siparişlerin zamanında teslim edilmesi gibi konular daha önemli. Örneğin; Eskiden çalıştığım bir fabrikadan (fiyat avantajından dolayı ve kalite de fark görmediğimden kendileriyle çalışıyordum) alıp yurtdışında farklı 4-5 müşterime gönderdiğim mallar (kuru gıda) bir süre sonra bozuldu ve kurtlandı. Ne kadar telafi etmeye çalıştıysam da bu müşterilerin bana duyduğu güven kaybolduğu için artık satış yapamıyorum.Bu müşteriler şu an memnun kalsaydı periyodik olarak verecekleri siparişleri, belki artacak miktarları düşünün. Demek istediğim, benim gibi dikkatsiz davranıp üç kuruş fazla kar edeyim diye öbür taraftan binlerce lira zarar etmeyin.
 • Gümrük Müşaviri: Malınızın ihracatı sırasında gümrük beyannamenizi açacak, sizin için yasal düzenlemeleri araştıracak, malınızın yurtdışına çıkışı sırasında bütün işleri yapacak olan gümrük müşaviri. Bunun için mümkünse en profesyönel ve sağlam referansları olan firmalarla çalışın. Örneğin; Daha önceden hazırlanması gereken bir evrağı gümrükçünüz bilgi vermediği için hazırlamadıysanız ve bu sebepten malınız çıkış sırasında gümrükte takılı kalırsa hem müşteriniz ile aranız bozulur hem de maddi kayba uğrarsınız.
 • Muhasebeci: İhracat konusunda deneyimli bir muhasebeci ile çalışmanız şart.Unutmayın ki vergilerinizi düzenleyen, ihracat mallarının KDV iadesi almanızı sağlayan, size ödemeniz gereken vergileri hesaplayan kişi muhasebecidir.Ucuza çalışan bilgisiz muhasebeci yüzünden geciken KDV iadesi (nakit akışınızda önemli bir yer tutacaktır), son ödeme günü kaçırılmış SSK primleri veya olması gerekenden fazla beyan edilmiş vergi tutarı ile size en pahalı muhasebeciden daha pahalıya gelecektir.
 • Lojistik: İhracatın en önemli detaylarından biri lojistik, yani malları karşı tarafa ulaştırma kısmı. Öncelikle her lojistik firması her ülkede başarılı olamayabilir, bunun için çalışacağınız firmanın o pazarlarda güçlü olması önemli. Malınızı hızlı ve güvenli bir şekilde, kırmadan dökmeden ulaştırabilecek firmalarla çalışın. Güçlü referansı olan büyük firmalarla çalışmanız hem fiyat hem güvenilirlik konusunda daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

5) Pazarlayın!

En kaliteli ürüne veya en iyi fiyata sahip olmanız, eğer bunun kimse farkında değilse hiçbir işe yaramaz. Hiç vakit kaybetmeden satış yapabilmek için gereken pazarlama faaliyetlerine başlayın.

Uluslararası pazarlarda ürününüzü tanıtmanız ve bunu çok para harcamadan yapabilmeniz için gerekenleri ve kendi kullandığım yolları bir sonraki yazımda anlatacağım.

“5 Adımda İhracata Başlayın” üzerine 7 yorum

 1. Burak bey,Paylaştığınız bilgiler için size çok teşekkür ederim.yazılarınızı fırsat buldukca takip ediyorum.

 2. Burak by gerek yazilariniz gerek videolarinizi ilgiyle takip ediyorum.Bu degerli bilgilerinizi bizlerle paylastiginz icin tesekkurler.Ben sahsen yeni bir ihracat girisimcisi olarak sorucam,dis pazara giris konusuna kadar hersey normal fakat bu kadar ihracatci firma arasindan fiyat farkini olusturup tercih edilmenin en kolay sekilde olusturabildiginiz deneyimlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim iyi calismalar….

  seckarakus@hotmail.com

  1. Meerhaba,

   Yorumunuz ve takibiniz için çok teşekkürler.

   Probleminizi anlıyorum, bu kadar ihracatçı arasından tercih edilen olabilmek için bir kaç yola başvurabilirsiniz:

  2. Farklı, heryerde bulunamayan ürünlere veya özel bir kategoriye yönelerek
  3. Pazarlama faaliyetlerine ağırlık vererek
  4. Ürün kalitesi / özellikleri ile farklılık yaratarak
  5. Fiyatta rekabet etmek orta ve uzun vadede size ve firmanıza yarardan çok zarar getirecektir diye düşünüyorum. Ayrıca bunu başarmak isteseniz bile yapmanız gereken şey yüklü alımlar/stoklar ile ve güçlü bir finansman ile işe girişmeniz gerekecektir. Bu da aynı zamanda risklerin artması anlamına geliyor tabii.

   Başarılar dilerim

 3. Sn. Burak Bey, merhabalar.

  Benim de ihracat – ithalat üzerine kurduğum şahıs firmam var ve kayısı pestili üretimi için bir fabrikayla anlaştım. Pestil ambalajına tescilli markamı bastırma konusunda anlaştık. Yurt dışından sipariş aldım. Ürünü göndereceğim. Fakat bir sorunum var. Gıda sağlık sertifikası üzerinde üretici firma olarak imalatçı fabrikanın ismi yazıyor. İhracatçı olarak ise benim firmanın ismi yazıyor. Ürünlerle beraber sağlık sertifikasını gönderince alıcı firma üretici fimanın adını gördüğünde beni aradan çıkaracak ve ikinci siparişi doğrudan fabrikayla iletişime geçerek yapacaktır. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Şimdiden teşekkürler, bol kazançlar.

  Acil acil

Bir Cevap Yazın