Dinlememeniz Gereken 3 Öneri

Girişimciler gerek internetten olsun, gerek çevrelerinden olsun bir çok öneriyle karşı karşıya kalıyorlar. Bazı klişe öneriler, girişimciliğin başlarında olmazsa olmaz denilenler aslında hiçte önemli olmayabiliyor.

Bunlardan 3 tanesi şöyle:

1) İŞ PLANI YAZIN

Herkes iş planı yazmanın ne kadar önemli olduğunu söyler durur değil mi? Aslında işe başlamadan önce yapılan iş planları hiçbir zaman geçerli değildir. Yani evdeki hesap çarşıya uymaz.

İş planı yazmayın, belli bir yol haritanız olmasın demiyorum tabii ama iş planını en azından ufak bir satış, bir deneme satışı vs olsa bile gerçek bir iş yaptıktan sonra yapın. Yaşayacaklarınız bu işin aslında nasıl yürüdüğünü size gösterecek ve daha tutarlı bir plan yapmanızı sağlayacak.

2) KOÇLARDAN DESTEK ALIN

Özellikle yurtdışında mentorluk oldukça yaygın. Girişimciler şirketlerini hevesle, kendi alanında görmüş geçirmiş kişilerden yani mentorlardan aldıkları tavsiyelere göre oluşturuyorlar.

Ancak bir şeyi unutuyorlar, karşılacağınız problemler çoğu zaman size özel veya sizin şirketinize özel, genel geçerliliği olmayan problemler olacaktır. Bir tekstilcinin yaşayacağı problemlerle inşaat firmasının yaşayacağı problemler aynı olabilir mi? Unutmayın, kimse sizin probleminizi sizden daha iyi bilemez. Bunun için, her türlü tavsiyeye açık olun, ama sırf saygı veya hayranlık duyuyorsunuz diye şirketinizin geleceğini koçlara teslim etmeyin.

3) YATIRIMCI BULUN

“Ben fikir buldum, parayıda başkası koysun artık” düşüncesi bana göre oldukça ters. Benim görüşüm, elini taşın altına koymadan, maddi ve manevi (sadece manevi yeterli değil ne yazık ki) risk almadan bir işte başarılı olmanız zor.

Daha şirket emeklemeye bile başlamamışken, yatırımcı aramaya, sayfalarca iş planı yazıp kapı kapı dolaşmaya ayıracağınız vakit ve harcayacağınız efor yerine, biraz risk alıp kendi kendinize şirketi ayakta tutun. Bunu yapabildikten sonra ve başlangıç seviyesini aştıktan sonra daha iyi şartlarla ortaklık kurabileceğinizi, yatırım alabileceğinizi unutmayın.

Bir Cevap Yazın