E-Broker Olmak İsteyenlere Tavsiyeler Bölüm-2

Burak Bardakçı E-Brokerlık

İlk bölümde E-Brokerlık nedir, kanmamanız gereken hikayeler, dışarıdan ne gözle bakılıyor ve nasıl yapılmamalı konularına değinmiştim.

Bu yazıda ise bu işi hakkıyla yapmak isteyenler için nasıl yapmalı, ne yapmalı elimden geldiğince anlatacağım.

E-Broker Olmak İçin Yapmanız Gerekenler ve Adaylara Tavsiyelerim:

– Tedarikçileri tanıyın
İş yapacağınız sektör üzerine detaylı bir araştırma yapın. Sektörde ürününüzü tedarik edeceğiniz firmalar neler yapıyor, en büyükler kimler, nasıl bir rekabet var, iş yapış şekilleri nasıl, güvenilirler mi gibi konular üzerine kafa yorun. Mümkünse yüzyüze görüşün, onları ziyaret edin, bir çaylarını için.

Şunu unutmayın ki sadece internetten bir üretici bulupta onun malını alıp satabileceğinizi veya aracısı olabileceğinizi düşünmek hayalperestlik. Bir çok firma alıcıyla araya girecek kişilere sıcak bakmamakta, ciddiye almamaktadır (laptopçu deyiminden bahsetmiş miydim?)

– Ürünleri tanıyın
Satışını yapacağınız ürünleri çok ama çok iyi tanıyın. Ürünün özellikleri nelerdir, nasıl üretilir, üretim aşamaları nelerdir, pazarda satış grafikleri nedir, nerelere en çok satışı yapılmaktadır, herhangi bir tehlikesi var mı, rekabetin yoğun olduğu bir ürün mü hepsini öğrenin. Bir müşteriyle görüşürken ürün hakkında soru sorduğında cevap veremediğiniz an, o müşteriyi kaybettiniz demektir. Müşteri karşısında profesyönel birini görmek ister.

(Daha ayrıntılı bilgi için: “Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?“)

– Dış ticaret mevzuatına hakim olun:
A’dan Z’ye bütün gümrük mevzuatını bilmenize lüzum yok. Ancak genel geçer kullanılan terimleri kesinlikle öğrenin. Teslim şekilleri nelerdir, ödeme şekilleri nelerdir, ürünlerinizin yurtdışına çıkışı veya hedef ülkelerde ithalatı sırasında istenenler nelerdir bilmeniz gerekir. Bunun için IGEME‘nin websitesinden yararlanabilirsiniz. 

– İyi bir gümrükçü ve muhasebeci bulun:
Bulabildiğiniz en iyi, en sağlam referansları verebilen gümrük müşaviri ve muhasebeci ile çalışın. Gümrük müşaviri, malınızın çıkışının zamanında yapılmasından tutun, ürününüzle ilgili en düşük maliyetle ve en az belgeyle ihracat yapmanıza kadar bir çok konuda yardımcı olacaktır. Sizin sektörünüzde referansları olmasına dikkat edin.

Muhasebeci ise vergilerinizi ayarlayan, bütün resmi kayıtlarınızı yapan kişi. Ucuz diye çalıştığınız ama bilgisiz bir muhasebeci size ödeteceği ekstra vergiler ile en pahalı hale gelecektir.

– Komisyoncu / aracı olmaktan vazgeçin:
Alıcı ve satıcıyı buluşturup aradan pay almak ne kadar kolay ve cezbedici gözüküyor değil mi? İşin aslı öyle değil. Bir müşterinin karşısına çıkıp ben e-brokerım / aracıyım / komisyoncuyum dediğiniz anda onun gözünde sadece fiyatı arttıran ve ekstra ödeme yapmasını gerektiren bir engel olacaksınız.

Ayrıca müşteriniz sizinle çalışmayı bir sefer kabul etse bile, ihracatı tedarikçinizin yapması gerekeceği için direk satıcıya ulaşacak ve bu onunla büyük ihtimal son iş yapışınız olacak. Alıcı siz olsanız, malı direk alacağınız kaynağa ulaşabilecekken arada birine ekstra para ödemek ister misiniz? Ama ben ekstra danışmanlık yapıyorum, malını burda takip ediyorum, en iyi kaynakları buluyorum vs gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Bu kendinizi kandırmaktan başka birşey değil. Alıcı akrabanız veya yakınınız değilse, satıcı yerine size güvenmesi için hiçbir sebep yok.

Eğer siparişinde bir sorun çıksa ve herşey mahvolsa siz hiçbir şekilde sorumlu olmayacaksınız ben sadece aracıyım diyeceksiniz. Bu size çok hoş gelsede müşteriye bu şekilde gelmeyecek.

Tedarikçiler açısındanda aracılar, e-brokerlar güvenilmez, amatör kişilerdir. Bu şekilde çalışmanız göreceksiniz ki size hiçbir şey kazandırmayacak (en azından orta ve uzun vadede). Siz hiç e-brokerlık yaparak hayatını kazanan birini gördünüz mü? Ben görmedim.

– Kendinizi farklı konumlandırın:
E-broker, trader, komisyoncu vs olarak değil, dış ticaret şirketi, fason üretim yaptıran bir firma, distribütör gibi şekillerde konumlandırın. Müşteriniz sizi ekstra bir külfet olarak görmemeli ve elinizi taşın altına koyduğunuzu, yani riski paylaştığınızı bilmeli.

Limited Sirket E-Broker

– Şirket kurun:
Madem ciddi olarak bu işi yapmayı düşünüyorsunuz, bir limited şirket kurun. Şahıs şirketide olabilir aslında ancak limited şirketin saygınlık açısından, çeşitli işlemler sırasında ve bazı belgeleri alacağınız zaman size ekstra fayda sağlayacağınızı unutmayın.

– Satışı kendiniz yapın:
İhracatı her zaman kendiniz yapın, ve müşterinin direk alıcıya ulaşmasına fırsat vermeyin. Müşteriyle kontratınızı yaptıktan sonra veya ödeme aldıktan sonra tedarikçiyle kontratınızı / ödemenizi yapın ve malı teslim alın. Bunun için illa bir depoya ihtiyacınız yok. Tedarikçi malı sizin için yüklemeye kadar deposunda tutacaktır.

Kendinizi müşteri tarafından kontrat veya ödeme ile garanti alır ve tedarikçinizle de aynı şartlarda çalışırsanız, riskiniz ve koyacağınız sermaye oldukça düşük olacaktır.

– Profesyönel Bir Websitesi:
Adı üzerinde E-Broker, yani işlerinizin çoğunu internet üzerinden yürüteceksiniz ve müşterileri ağırlıklı olarak internet sayesinde bulacaksınız. Profesyönel, temiz görünümlü ve ziyaretçileri yormayacak bir websiteniz olsun. Uyduruk şablon siteler yerine benim tavsiyem WordPress tabanlı bir site kullanmanız olacaktır. İnternet üzerinde binlerce paralı / parasız WordPress şablonu ve anlatımı bulunmakta.

– Kurumsal E-Posta:
sirketiniz@gmail.com tarzı bir e-posta adresi kullanmayın. Bedava e-posta sağlayıcılarının verdiği e-posta hesaplarını unutun. Websitenizin adresi www.sirketiniz.com ise, eposta adresiniz isim@sirketiniz.com gibi olsun.

– B2B Sitelere Kayıt Olun:
B2B siteler, bir kaç tanesi dışında çoğu işe yaramayan, alakasız talepler ve spam gönderen sitelerdir. Ancak Alibaba.com başta olmak üzere 2-3 tane sitede detaylı profil oluşturup ürünlerinizi girmeniz gerekirken, elinizden geldiğince fazla B2B siteyede sadece iletişim bilgilerinizi ve ürün gamınızı gireceğiniz şekilde profil oluşturun. Bu, firmanızı google’da çok daha ulaşılabilir kılacaktır.

– Sosyal Medyayı Kullanın:
Sosyal medyanın önemi günümüzde yadsınamaz. Şirketinizin / girişiminizin muhakkak Facebook sayfası, Twitter hesabı, Blogu ve LinkedIn hesabı olmalı.

Özellikle Blog tutmak ve LinkedIn B2B iş yapanlar için çok faydalı olacaktır. Biraz açarsak;

 • Blog: Şirketinizin websitesi altında (blog.sirketiniz.com veya www.sirketiniz.com/blog seklinde) ürünleriniz, sektörel haberler veya müşterilerinizin ilgilenebileceği konular üzerine özgün yazılar yazmanız sizi hem internette daha görünür kılacak, hem de sektör üzerine deneyimli ve güvenilir firma imajı sağlayacaktır.
 • LinkedIn: Kişisel hesabınızı açın, profilinizi detaylı bir şekilde doldurun. Ayrıca şirketiniz için “Company Page” açıp ürünlerinizi ve şirket profilinizi de yerleştirin. Bundan sonra yapmanız gerekenler, sektörünüzle ilgili yer alan yüzlerce gruba üye olarak tartışmalara katılmak, ürünlerinizle ilgili buradan duyurlarınızı yapmak olacak. Göreceksiniz ki bir süre sonra insanlar size uzman gözüyle bakacak, ürününüz için talepler gelmeye başlayacak.

– Ürün Çeşidini Sınırlı Tutun:
Ne kadar çok çeşit olursa o kadar çok satarım diye düşünebilirsiniz. Ancak daha çok yeni ve tecrübesiz olduğunuzu düşünürseniz, geniş ürün çeşidini kontrol etmeniz çok zor olacaktır.

Hepsi için gelecek ciddi veya ciddi olmayan talepler, hepsi için tedarikçilerle yapacağınız görüşmeler, numune talepleri, bir çoğu olumlu sonuçlanmayacağı halde bütün gününüzü esir alacak ve ana hedefleriniz için çalışmanızı zorlaştıracak. Bunun yerine ilk başta ürün çeşidinizi 5 – 10 adet arasında tutun.

Herşeyi yarım yarım bilerek  iş yapamamak yerine, bir şeyi tam olarak bilin ve iş yapın.

“E-Broker Olmak İsteyenlere Tavsiyeler Bölüm-2” üzerine 46 yorum

 1. Şimdiye kadar e-brokerlık ile ilgili okuduğum en güzel, en faydalı yazıydı,ellerinize,beyninize sağlık çok teşekkürler.

 2. çok güzel ve faydalı bir yazı elleriniz dert görmesin yazılarınız daha sıklıkla yazın :)

 3. elinize saglik konuyla ilgili aklimdaki acabalar sayanizde gidermis oldum ufkumu genisletip ileriye daha bilincli bakma olanagi verdiniz tesekkurler

 4. gerçekten çok karamsar bir yazı olmuş.. bu işi yapmaktan vazgeçiyorum.. sayenizde.

  1. Amaç karamsarlığa düşürmek değil, sadece gerçekleri gösterebilmek. Benim sayemde (yüzümden) vazgeçeceğinizi de düşünmüyorum, belki yeterince hevesiniz yoktur veya çok daha kolay para / başarı kazanmayı hayal etmiş olabilirsiniz, bunlar da sebep olabilir. Bu iş ne yazık ki çok olay bir iş değil, anlatmaya çalıştığım bu.

 5. Çok gerçekçi ve ayakları yere basan ifadelerin olduğu bir site yapmıpşsınız, teşekkür ederim.
  Bende daha önce çalıştığım firma üzerinden ihracatlar yaptım, bu vesile ile bir çok ülkeyide ziyaret etme şansım oldu.
  Ama, insan kendisi bişeyler yapıcam deyince iş bir anda zorlaşıyor.
  Motivasyon ve hedefler bir anda küçülüyor. İşin özeti, dışardan denildiği kadar kadar kolay değil bu işler….

 6. Keşke bu yazınızı Brokerlik kursuna yazılmadan önce okusaydım :) bu tecrübe bana pahalıya mal oldu :)

 7. Sizce Brokırlık kursları kesinlikle gereksizmi yani hiç birşey öğretilmiyormu bende yazılmayı düşünüyordum.

 8. brokerlık konusunda okuduğum diğer kaynaklara göre daha ciddi ve hayal satmayan bir paylaşımda bulunmuşsunuz.Bu konuda tecrübesiz olan ve bir şeyler öğrenmek isteyenler için çok faydalı bir blog.Bende 22 yaşında girişimci bir Türk genci olarak az sermaye ile kazanç elde etmenin bir yolu olarak e brokerlık yapmayı düşünüyorum.Uluslararası ticaretten anlıyorum ve bölümüm bununla ilgili ayrıca büyük bir firmada dış ticaret departmanında staj yapıyorum.Kendi şirketimi kurmak hep hayalim olmuştur.Sadece internet üzerinden yapılabilecek brokerlık küçük bir hedef mi olur? yani başlangıç olarak.Yoksa kesinlikle bir limited şirket açmak şartmıdır? teşekkür ederim

  1. Emre merhaba, oncelikle blogumu takip ettigin ve begendigin icin cok tesekkur ederim. Konunun uluslararasi ticaret olmasi ve simdiden staj yaparak isin uygulama tarafinda yer alman cok guzel bir avantaj. Ise brokerlik ile baslamak yanlis degil, ozellikle yasinin genc oldugu ve deneme yanilma icin zamanin oldugu dusunulurse. Ancak “hedef” olarak dersen, evet cok kucuk bir hedef olur. Hedefin buyuk olmali diye dusunuyorum, brokerlik sadece hedefe ulasmanda bir “arac” olmali, amac degil.

   Baslangic olarak fazla para harcamadan bu sekilde dene, zaten isin gidisati seni farkli seylere kesinlikle yonlendirecektir, zorunlu kilacaktir.

   Basarilar dilerim simdiden

   1. merhaba burak bey,
    çok kısa bişey soracaktım.. B2B siteleri artık ücretli üyeleri zorunlu kılmaya başladı ve çok pahalı..Dolayısıyla alamadığım için müşteri bulamıyorum..
    Ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol haritası tavsiye edersiniz?
    teşekkürler şimdiden,
    Bahriye

    1. Bahriye Hn. merhaba,
     Gecerliligi yuksek bir cok B2B site (Alibaba gibi) hala ucretsiz uyelikleri kabul ediyor. Ancak tek musteri kanaliniz B2B siteler olmasin zaten. Bunun yerine daha az bir butce ayirarak websitesi ve google reklamlari uzerine yogunlasabilirsiniz.

 9. burak bey, umarım bu mail size ulaşır. zira size en son geçtiğimiz ağustos ayında yazılmış. bir kaç gündür netten ciddi iş imkanlarını araştırıyordum. dediğiniz gibi bir sürü abartılı süslü ve de kandırıcı cümleler, video paylaşımları buldum. hiç birisi ilgimi çekmedi zira bir program veya hizmet satma derdindeler. tesadüfen sizin blog’unuzu gördüm ve okuduktan sonra, “çıkarsızca bu bilgileri paylaşacak kadar kalbi güzel olan birisi kalmış mı günümüzde” diye sordum kendime. insanlığınıza gerçekten teşekkür ediyorum. ben 56 yaşında alm. ve ing. çok iyi bilen bir bayanım. üç yıldır da emekliyim. ama bu iki dilimi (hatta biraz italyanca) unutmamak ve sürekli kullanmak adına yurt dışı ile çalışmak istiyorum. daha önce 24 yıl ihracat yaptım. şimdi bir ürünüm var, üreticiden alıp, yurtdışına satmak istiyorum. blogda yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum ve öyle olması gerektiğini biliyorum. blog harici sizinle yazışabileceğim bir mail adresiniz var mı? sizi rahatsız etmeyecek şekilde bir iki konu danışacaktım. size tekrar teşekkür ediyorum.

 10. Burak Bey,

  Ben 23 yaşında bir yeni mezunum.

  Universite oğretimimin 1. ve 2. yıllarında “e-ticaret uzmanlığı” ve “dış ticaret uzmanlığı” belgesi veren ve oğretilerinin temelini e-broker’lığın oluşturduğu çeşitli kurumlardan eğitim aldım. Aynı dönemler içerisinde ihracat gerçekleştiren bir KOBİ’nin operasyon bölümünde staj yaptım. Öğrenim dilim fransızcaydı ve anadil seviyesinde ingilizce konuşuyorum.

  Bir dönem için kurumsal bir şirkete girmeyi kafaya koydum ise çeşitli sebeplerden ötürü bu fikrimi rafa kaldırdım ve tekrar girişimciliğe soyunmayı planlıyorum.
  Bu birkaç aydır kafamda umutsuzca seyreden bir düşünceydi ta ki yazınızı okuyana dek. Öncelikle yazmış olduğun bu samimi gözlemden ötürü size teşekkür etmek istiyor ve bir konuda size danışmak istiyorum.

  Sizce baş koymalı mıyım ? Belki sırtımı kurumsal bir kimliğin getirdiği avatajlara dayayamayacağım, belki aysonunu şüphe ile getireceğim ama acaba bunca zahmete değer mi ? Ben değeceğini bu işten alacağım hazzı ve otonom olma hissiyatını var sayarak bu yola baş koyma niyetindeyim. Yaratacağım şeyin kendimi gerçekleştirebilmek yolunda bir adım olacağını düşünüyorum.

  Başlangıçta cüzi rakamlar kazanmak ya da kazıklanıp bazı durumlarda eli boş dönmeyi kaldırabilirim belirli bir süre için, hem maddi hem manevi olarak; çok şükür inandığım şeylerin arkasında duran bir ailem var.

  Ama korktuğum nokta bu işin hep boyle yurume olasılığı. Bu mecrada kazandığım deneyim ve edindiğim ahbaplar sayesinde bir isim kazanmayı ve kendi hayatımı bunun uzerinden kurabilmeyi istiyorum.

  Sizce bu hayal boş bir hayal mi ? Ya da gidip bir yerde bordrolu olarak işe mi başlamalıyım ? Sizin kişisel fikrinizi merak ediyorum.

 11. Selamlar,

  Verdiginiz bilgilere katiliyorum.Bende ABD`de Trader`im mali kendime alirim,butun evraklari kendi firmam duzenler bu sekilde ithalatci malin kimden ve nerden geldigini bulamiyor.Hic kimse kimseye bosuna komisyon vermez. Gormeden, denetlemeden hic bir urunu yollamam. Sattigim urunun daima en kaliteli olmasina ozen gosteririm. Internet cagindayiz artik herkes butun firmalara ulasabiliyor, bu yuzden satacagimiz urunler hakkinda cok iyi bilgilere sahip olmamiz gerek ve kaliteyi on planda tutanlar kazanir.

  Saygilar

 12. Merhabalar,

  Ben 3 yıl gibi bir zamandır geçimimi e-brokerlık yani aracılık olarak yapıyorum, sadece 2 müşterim vardı, şimdi 1 müşterim kendi üretimine başlayınca bana 1 müşteri kaldı, zannedersem oda gitti gider :(
  Yazınızı çok faydalı buldum ve zannedersem hatamın hep şirket açma korkusu yüzünden olduğumu okuduktan sonra teşhis ettim.
  İlk yapmam gerekenin bir şirket açmak olduğunu görüyorum, çünkü bu 3 yıl boyunca büyük makinalar satmama rağmen müşteriden yada üretici tarafından aradan çıkarılma korkum yüzünden hep çok cüzzi komisyonlar aldım, bir şirketim olsaydı şu an köşe idim belki de :)
  yazınız ve verdiğiniz ilham için çok teşekkür ediyorum yürekten..

  Sevgiler

 13. merhabalar Burak Bey

  Ben iktisat ikinci sınıf öğrencisiyim.Okulumuzda yapılan e ticaret konulu konferansa katıldım ve orda ki konuşmacının bu ilgili anlattıkları beni son derece etkiledi.Yaşadığım yer de tekstil oldukça hakim bunun üzerine bu işte yoğunlaşa bileceğimi düşünüyorum. gerekli araştırmaları yaptım bloglugunuzu okudum halen içim de terginlik var.Ben bu işi ustadından öğrenip yapmak istiyorum.bana yardımcı olabilir misiniz?
  TEŞEKKÜRLER

 14. ingilizceyi ana dil seviyesinde konusup yazabiliyorum.ama dış ticaret tecrubem yok. ne brokerlık yapmam için dış ticaret mevzuatını bilmem sartmı tesekkurler

  1. Merhaba, kesinlikle mevzuat hakkinda bilgili olmaniz sart. Tabii bu hangi sektorde yer alacaginizla ilgili, yoksa komple mevzuata hakim olmaniz zaten mumkun degil. Genel gecer seyleri bilmek baslangic icin yeterli olacaktir diye dusunuyorum.

 15. Merhaba Burak Bey,

  Öncelikle blogunuz çok güzel olmuş ve içersinde birçok faydalı bilgiler var. Severek okuduğumu bilmenizi isterim. Uzunlar yıllar dış ticaret konusunda tecrübelerinizi aktarmış ve en önemlisi bunu paylaşmışsınız. !! Teşekürler..!!
  Aradan cımbızla cümlelerinizi çekmiş olmayayım ama aşağıdaki pragrafta bir koç yorum yapmadan geçemeyeceğim. Pragrafta;
  “Tedarikçiler açısındanda aracılar, e-brokerlar güvenilmez, amatör kişilerdir. Bu şekilde çalışmanız göreceksiniz ki size hiçbir şey kazandırmayacak (en azından orta ve uzun vadede). Siz hiç e-brokerlık yaparak hayatını kazanan birini gördünüz mü? Ben görmedim.”

  Evet normalde brokerlar veya e-brokerlar( piyasa deyimi) genel anlamda bu işi türkiyede pek profosyonel anlamda yapılamıyor. Tabiki bunun sebebleri çok uzun onları daha sonra tarşısabiliriz . Hayatını bu işten kazan birini arıyorsanız şu an karşınızda duruyor. dilerseniz veya bu yazıyı okuyanlara telefonlarımı severek verebilirim. Hiç problem değil. !! Bu konuda aslında çok keskin olmamak gerekir diye düşünüyorum. Lakin size de birçok yönden de katılıyorum.

  Birkaç ince noktaları var, bahsettiğimiz brokerlağın: şöyleki bulacağız ve/veya üreticiler daha önceden ihracat yapmamış veya sınırlı ihracat yapmış olması gerekiyor. bununda sebebi malum, işçi maliyetleri, Yani firma, ihracat yapacak ve yabancı bilecek personelin olmaması. Bu sizin için büyük bir avantajdır. :) önemli olan negatif olanı posititif olarak çevirmektir. Ben yine biliyorum ki,bu konuda bir çok KOBi var ve varolacaktır. !! Bu konuda rahat olun. Burada Burak Bey’e katılıyorum. Çünkü büyük firmaların zaten size pekte ihtiyacı yok. !! Yapacağınız ihracat o sektörde sınırlı olacak. müşteri üzerinize basıp başka firmalardan malı tedarik edecektir.

  Gerisi Artık kolay:) Üreticiniz bulduktan sonra iş o firmanın danışmanlığını yapmakta kalıyor. Gerisi kolay derken sakın heşey mükemmel gidecek diye bir şey söylemiyorum. O konununda bir çok sıkıntısı var. Onları daha sonra tartışabiliriz.:) Zaten hangi iş kolay ki :))

  Artık firmanın diş ticaret personeli olduğunuza göre, ( aslında brokersınız), aracı olmaktan çıktığınıza göre, kendi firmanız gibi çalışabilirsiniz veya kar ortağı olarak.vs.. kendinizi tanıtabilirisiniz. Burada alacağınız rolü danışmanlığı yaptınız firma ile görüşürsünüz. Kartvizitlerinizi bastırır kataloglarınızı yaparsınız , mükemmel websiteleri oluşturur , kazanırsınız/kazandırırsınız. Ve çalıştığınız sektörde danışmanlık yaptığınız firmaların sayısını arttırabilirisiniz.

  Doğal olarak, her işte olduğu gibi artılar ve eksiler olacaktır. Hatta “hiç bir iş kendi işiniz gibi olmaz” denebilir olsada seçim gene sizindir. !!Burada evet Burak bey kendi tezine göre haklıdır.

  Yazılarınızı okumaya ve elimden geldiği kadar takipçisi olacağım. Kendi bakış açımdan yorum getirmeye çalıştım kendi dilim döndüğü kadar. Amacım sizi ve sizleri sert eleştirmek değil sadece, negatif olanı pozitifi döndürüp artı değer katmaktı.

  En içten saygılarımla,
  Serdar ……….

  1. Serdar Bey merhaba,

   Yorumlariniz icin cok tesekkurler. Inaniyorum ki bir cok kisi icin cok faydali olacaktir soyledikleriniz.

   Dediklerinizde haklisiniz, tabii ki boyle bir terim ortaya cikmissa zaten bunu yapanlar illa var (ozellikle Turkiye disinda). Belkiben yanlis ifade etmisim, kesinlikle basaramazsiniz degil ancak cok zahmetli ve zor bir surec olmasi olay. Burada dogru tedarikciyi ve sektoru bulmak en onemlisi.

   Yorumlarinizi her zaman bekleriz, burasi acik bir platform :)

   Basarilar dilerim

 16. Burak Bey merhabalar;
  bugün bir katılımcımız sayesinde sitenizi keşfettim ve gerçekten faydalı bilgiler olduğunu gördüm. e-ticaret eğitimi veren bir kuruluş olarak insanların bunları bilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. sektörde öğrenci bulmak amacıyla söylenen yalanların farkındayım ben de, fakat şu da bir gerçek ki e-ticaret yapmayı bireysel anlamda öğrenmek cidden çok zor. bu işin danışılmadan ve el yordamıyla yapılması büyük sıkıntılar yaratabiliyor. biz de bu konudaki eksikliklerin çok iyi farkında olduğumuzu ve katılımcılarımızın her zaman danışmanı olduğumuzu belirtmek istedim.

  paylaşımlarınızın devamını bekler, iyi çalışmalar dilerim…

 17. Merhaba Burak Bey;
  Sitenizdeki paylaşımlar teoriden sıyrılmış gerçek ticarete ait bilgiler içermesi bakımından muhteşem.Herkese bu alanda faydalı olacağına eminim.
  Bende bu işe inşaat malzemeleri alanında e-broker veya komisyoncu olarak başlamayı düşünüyordum.Ta ki bu yazıyı okuyana dek.Anlattığınız gibi şirket açıp peşin alım satımlarla çalışmak çok cazip geliyor.Ancak peşin satımlara müşteriyi nasıl ikna edeceğiz.Ödeme şekilleri ile ilgili yazınızda ısrarcı olursak alıcıyı peşin çalışmaya ikna edebilirsiniz demiştiniz. Bu işi ilkdefa yapacak biri olarak müşteriye bu garantiyi veya güveni nasıl verebiliriz? teşekkür ederim.

  1. Merhabalar,

   Pesin satimlara musteriyi ikna etme tamamen imaj ile alakali bir sey. Yurtdisina vereceginiz profesyonel imaj ve firma konumlandirmasi ile karsi tarafa dolandirici olmadiginiz guvenini vermelisiniz :) Boyle bir durumda ufak ufak miktarlarda da olsa pesin satislara baslamaniz zor olmayacaktir (ozellikle Avrupa Birligi ulkelerine).

 18. başka siteler tarafından kazıklanmadan bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz sayenizde paramız cebimizde kaldı.

  “Bunun için IGEME‘nin websitesinden yararlanabilirsiniz. ” demişsiniz ama böyle bir sayfa yok??? acaba adresi mi değişti? bilgi verirseniz sevinirim…

  Saygılarımla

 19. çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık
  şuan çalıştığım şirketin stoklarıyla uğraşıyorum çok sıkıldım :) sonra ben neden bu işi yapmıyorum diye düşündüm yazınıza denk geldim zannedersem nokta atışı yapmışım gümrükçü olmamama rağmen tekstil konusunda ciddi bilgiye sahibim .dış ticaretten anlarım fakat ingilizcem zayıf.burada dış ticarete heves eden birçok ciddi insan gördüm fikir soru yada önerisi olan varsa beklerim.

 20. E brokerlık hakkında bu kadar güzel ve faydalı bir yazı daha okumamıştım gerçekten çok teşekkür ederim ve yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bu işi kurslarla değilde sizin gibi bu işi gerçekten iyi bilen insanların yanında çalışarak daha iyi öğrenebilceğimi düşünüyorum. Umarım bir gün tanışırız.

 21. Burak bey merhabalar.Benim bikac sorum olacak;siz bu soylediklerinizin hepsini uygulayabiliyormusunuz?,ayrıca gerçekten bu soylediklerimizi yaptigimiz takdirde aylik ortalama ne kadar kazaniriz.ek is olarak bu isin üstüne gidebilir miyiz.kisacasi bu iste tecrübelerin izi uyguladigimiz taktirde para var mi? Bu ise sizin tecrübelerinizi uygulayarak ciddi şekilde girmeyi düşünüyorum.bi sirkette muhendis olarak calisiyorum.bu isin eğitimini alarak
  Ek olarak bu isi yapmak istiyorum.

 22. Merhaba,

  Öncelikle bu bilgileri içtenlikle paylaştığınız için tşk ederim. Çok net ve açıklayıcı. bir sorum olacak;

  Kendi firmamızı açtıktan ve daha sonra ürünü kendimize aldıktan sonra yurtdışından bu malı alan firma belgeler talep ediyor özellikle makina sektöründe. Yada sizi ziyaret etmek istiyor. Tavsiyeleriniz nelerdir?

 23. Burak Bey öncelikle ellerinize sağlık. Yazınızda bahsettiğiniz Profesyönel Bir Websitesi kısmı ile ilgili destek alabileceğimiz tavsiye edebileceğiniz bir firma mevcut mudur? Zira Ürün ve sektörel kısımda eksiğim olmamakla birlikte web site yapımı ve pr edilmesi ile ilgili bilgi eksiklerim mevcut..

 24. Burak Bey Merhabalar,

  Ben de zamanında Y..trade isimli firmada eğitim almıştım. Eğitim öncesi anlatıldığı kadar kolay olmadığını gördüm. Aslında ben 5-6 işe aracılık ettim. Ancak daha sonra bir süre bu işi bırakmak durumunda kaldım. Şimdi tekrar dönmek istiyorum. Size bir sorum olacak. Ben kendi websitem ve firmam üzerinden bu işi yapmak niyetindeyim. Lâkin fason ürettirip kendi markamla mı pazarlasam yoksa önce üreticinin markasıyla ama kendi firmam üzerinden mi pazarlasam diyorum. Bu konuda önerilerinizi almayı isterim. Teşekkürler.
  iyi çalışmalar…

Bir Cevap Yazın