İş Dünyası İçin En İyi iPad Uygulamaları

Eğer iPad’iniz varsa ve ofis dışında çalışıyor, sıkça seyahat ediyorsanız yanınızda dizüstü bilgisayar taşımanız için pek bir sebep yok.

Appstore’da bulunan yüzlerce uygulama ile işinizi iPad üzerinden rahatlıkla yürütebilirsiniz.

Benim severek kullandığım ve büyük kolaylık sağlayan uygulamalar şöyle:

Jumbo: iPad üzerinde dahili olarak gelen hesap makinesi olmadığından dolayı ek olarak bir uygulama yüklemelisiniz. Bir çok alternatif (ücretsiz) olmasına rağmen ben Jumbo’dan gayet memnunum.

 

 

Dropbox: Mobil çalışanlar için olmazsa olmaz uygulamaların başında Dropbox geliyor. Online harddiskiniz olan ve dosya senkronizasyonunu oldukça kolay kılan bu uygulama ile üzerinde çalıştığınız dökümanları, resimleri, her türlü dosyayı harddiskinize kaydeder gibi kaydedip web tabanlı olarak herhangi bir yerden, telefonunuzdan, iPad’inizden kısacası heryerden ulaşabilirsiniz.

Evernote: Bütün notlarınızı online olarak saklayan ve senkronize eden ve hayat kurtarıcı olan uygulama ile bütün notlarınıza her türlü akıllı cihazdan (bilgisayar, akıllı telefon, iPad vs) ulaşabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Remember The Milk: Web tabanlı iş / takip uygulaması (Task manager) RTM ile yapılacak işlerinizi kategori, yer, zaman vs bazlı olarak düzenleyebilirsiniz. Online senkronize olma özelliği ile işyerinizde eklediğiniz bir görev otomatik olarak iPad’inize ve akıllı telefonunuza da ekleniyor. Benim gibi bolca unutan ve düzen sorunu yaşayanlar için birebir.

Goodreader: Aslında PDF okuyucu olan Goodreader amacının dışında iPad’in yapamadığı bir çok şeyi yapıyor. PDF, ofis dosyaları, resim, müzik her şeyi okuyabilen uygulama ile PDF ler üzerine not alabilir, farklı dosyaları ZIPleyebilir, dökümanlara şifre koyabilir, iDisk, Dropbox, Eposta serverlarınız veya herhangi bir servera bağlanıp dosya indirip yükleyebilir ve daha bir çok şeyi kolayca yapabilirsiniz.

Özellikle iPad’in en büyük eksikliklerinden olan epostalara ekli dosya gönderme sorununu (aynı anda bir kaç dosya gibi) Goodreader ile çözebilirsiniz.

 Instapaper: Oldukça temiz bir arayüz ve kolay kullanıma sahip Instapaper websitelerinde veya epostalarınızda bulunan yazıları  etrafındaki gereksiz şeyleri atarak daha sonra okumanız için kaydediyor ve gözlerinizi yormadan okumanızı sağlıyor.

 Newsrack: Google Reader üzerinde tuttuğum RSSlere kolayca ulaşmak için kullandığım bu RSS okuyucusu aynı zamanda beğendiğiniz yazıları sosyal medyada paylaşmanıza, Instapaper vs gibi uygulamalara kaydetmenize imkan sağlıyor.

 Bloomberg: iş dünyası ve ekonominin nabzını tutabileceğiniz ve oldukça profesyönel bir arayüze sahip olan uygulama. Uluslararası piyasaları takip etmesi gerekenler için olmazsa olmaz.

Memeo Connect: Google Docs ile iPad arasında köprü görevi gören bir uygulama.

FXWare: Farklı döviz kurları ile çalışan, sürekli teklif hazırlayan, maliyet hesaplayan kişiler için hayati önem taşıyan FXWare ile her türlü döviz kurunu anlık takip edebilir ve kurlar arasında çeviri yapabilirsiniz.

LogMeIn: Evinizde veya işyerinizde bulunan bilgisayarınıza mı bağlanmanız gerekiyor? Bu gibi işlerin uzmanı LogMeIn sayesinde tek tık ile bilgisayarlarınıza bağlanabilir, iPad’iniz ile arasında dosya transferlerini sağlayabilirsiniz.

Pages / Numbers / Keynote: Apple menşeili ofis uygulamalarının iPad versiyonları. Microsot Office’in Word, Excel ve PowerPoint’i olarak düşünebilirsiniz. Tabii daha güzel bir arayüz ve onlarca profesyönel şablon ile.

Deliveries: Benim gibi sürekli numune gönderimi ve alımı yapıyorsanız Deliveries kullanmanız şart. Neredeyse bütün kargo firmalarını destekleyen Deliveries’e gönderilerinizi takip numarasını girerek güncel olarak nerede, ne zaman gelecek görebiliyorsunuz. Ayrıca Apple bilgisayarınız veya iPhone’unuz var ise bunlara kurabileceğiniz küçük uygulamalar ile de senkronize olarak çalışıyor.

Skype: Uzun bir bekleyiş sonrası geçtiğimiz haftalarda iPad versiyonunu çıkaran Skype uluslararası görüşmeler ve video konferanslar için ideal. Skype hesapları arası yazılı, sesli ve görüntülü görüşmeler ücretsiz. Yerel veya mobil hatları aramak ise sudan ucuz. Düşünün ki aylık 9.9 Euro (yaklaşık 25 TL) ödeyerek 100 ülkeden fazla yerel hatları sınırsız bir şekilde arayabileceksiniz.

Daylite: Apple bilgisayar kullancıları için hazırlanmış olan CRM yazılımının iPad versiyonu.

Vtok: Bu ücretsiz uygulama GTALK hesabınıza bağlanıp yazılı, sesli ve görüntülü görüşme yapmanızı sağlıyor. Ücretsiz bir yazılımdan beklenmeyecek kadar kullanışlı.

iDisk: Biliyorsunuz ki MobileMe kullanıcılarına Apple online bir veri alanı sunuyor. iDisk ise internet üzerinde bulunan bu veri alanınıza bağlanmanızı sağlıyor.

Mailchimp: Eposta pazarlama (Email marketing) yapıyorsanız, müşterilerinize bülten gönderiyorsanız Mailchimp’i sanıyorum duymuşsunuzdur. Aslında iPhone için yazılan bu sürümü ile de gönderileriniz

“İş Dünyası İçin En İyi iPad Uygulamaları” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın