Sadık Kalmanız Gereken 9 Temel Esas

İş hayatında hepimizin yaşadığı günlük sıkıntılar, rutin işler, koşuşturmaca vs derken bağlı kalmamız gereken değerlerden uzaklaşabiliyor, önemli bazı noktaları unutabiliyoruz.

Göz ardı ettiğimiz bu esaslar aslında bizim ve şirketimizin geleceği için kritik önem taşıyor.

Kendi önemli bulduğum ve hep göz önünde bulundurmaya çalıştığım bir kaç nokta var. Zannediyorum ki hangi sektörde, hangi şekilde iş yapıyor olursanız olun, başarılı ve uzun vadeli bir şirket yönetmek için gerekli olanlar hepimiz için geçerli olacaktır. Şöyle ki:

1 ) Şirketinizin asıl amacının müşteri yaratmak ve elinizde tutmak olduğunu unutmayın. Müşteriniz yoksa, sıfrsınız.

2 ) Ne satarsanız satın, hangi hizmeti verirseniz verin kaliteli ve vaad ettiğiniz özelliklerde olsun. Daha sonra başınızı ağrıtacağını bildiğiniz işlere girmeyin, kar marjları çok cezbedici olsa da.

3 ) Bulduğunuz her potansiyel müşteriye atlamadan önce, başarılı olduğunuz ürün ve servislerle elinizde ki müşterilerinizi tutmaya çalışın. Fazla açılıp kontrolü kaybetmeyin. Yeni müşteri bulmak, halihazırda elinizde bulunanlara satmaktan çok daha zordur.

4 ) Fiyatlarınız makul olsun, piyasa fiyatlarını her zaman takip edin. Rakiplerinize göre ne çok yüksek, ne de değerinden düşük fiyat vermeyin.

5 ) Müşterileriniz alım yaparken neye dikkat ediyor, en önemli şey ne ise ona odaklanın. Fiyat mı, hizmet mi, hızlı teslimat mı? Neden sizle çalıştıklarını veya çalışmadıklarını öğrenin.

6 ) Maliyetlerinizi bilin ve kar etmeden satış yapmayın. Yanlış hesaplardan veya sırf müşteri kaybetmemek için yapacağınız zararına satışlar şirketinizi iflasa götürebilir.

7 ) Nakit akışınızı dikkatli yönetin. Gelir ve giderlerinizi eşleştirin. Bin dolar ödemeniz olupta, milyonlarca dolar alacağınızı tahsil edemediğiniz için kasanız boşsa, oldukça zor duruma düşebilirsiniz.

8 ) Firmanızı başarılı yapan nokta ne? Hangi üründe, hangi konularda güçlüsünüz? Kar getirmeyen ve vaktinizi çalan işlerden uzak durun.

9 ) Doğru insanlarla çalışın. İşe aldığınız kişileri veya stratejik ortaklarınızı seçerken sizin değerlerinize ve iş kültürünüze uygun davranmalarına dikkat edin.

“Sadık Kalmanız Gereken 9 Temel Esas” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın