Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Yurtdışı pazar araştırması nasıl yapılır Ürünlerinizi yurtdışında görücüye çıkarırken, yani ihracat için ön hazırlık yaparken “pazar araştırması” yapmanız gerekenlerin en başında geliyor. Aksi takdirde deplasmandan hayal kırıkları ve yapılmış masraflarla dönmeniz işten bile değil.

Bir pazara giriş yapmadan, ürünlerinizi ihraç etmeyi planladığınız ülkeleri saptamadan önce o pazarların büyüklüğü, halkın harcama alışkanlıkları, ekonomik göstergeleri, kültürü gibi konuları iyice öğrenmemiz gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız?

Çok detaylı ve geniş kapsamlı giriş yapacaklar o ülkelerde bulunan danışmanlık firmalarıyla işbirliğine gidiyor veya yerel bir ortak seçiyor kendine. Bizim şirketimiz dış pazarlarda daha emekleme aşamasında olduğundan ve savuracak paramız olmadığından farklı bir yöntem kullanmamız gerekiyor.

Neyse ki biraz daha basite indirgenmiş ancak kesinlikle faydalı bir pazar araştırmasını internet sayesinde ücretsiz olarak yapabiliriz.

Yurt dışı pazar araştırması yaparken cevap arayacağımız sorular şunlar olacak:

1 ) İhracatını yapacağımız ürünülerin GTIP Kodu (HS CODE) nedir?

– Sattığınız ürünlerin GTIP kodunu (HS CODE) belirleyin. Unutmayın ki her ürünün detaylı bir şekilde belirlenmiş gümrük kodu vardır. İhracat ve ithalat sürecinde vergi oranları, gerekli belgeler vs buna göre ortaya çıkar.

Ürünlerinizin GTIP kodunu bulmak için http://www.gumrukmevzuat.com adresinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Eğer farklı hammadelerden oluşan bir ürününüz varsa ve hangi tarifeye girdiğini bulamıyorsanız (örneğin: yarısı deri, yarısı suni deri, tabanı eva ve termo poli maddeleri karışık olarak kullanılmış bir ayakkabı icin tarife belirlemek oldukça zor) gümrük müşaviriniz aracılığıyla Ankara’da bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan tarife belirlenmesini isteyebilirsiniz.

2 ) Bizim kategorimizde bulunan ürünlerin başlıca ihracatçı ve ithalatçısı 10 ülke hangileridir?

International Trade Centre websitesine ücretsiz üye olup, Trade Map ile GTIP kodunuzu kullanarak ürününüz dünyada hangi ülkelerden ihraç ediliyor, hangi ülkelerden en çok ithalatı yapılıyor görebilirsiniz. Ben ithalatçı ülkelerden ilk 10 ülkeyi baz alarak hedef ülkelerinizi oluşturmanızı öneririm. Market Access Map ile ise ülkelerin o GTIP kodu için uyguladığı kısıtlamalar, vergi oranları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

United Nations Statistics Division (UNcomtrade websitesi) sayesinde ithalatçı ülkelerin ithalatlarını (belirlediğiniz ürünler için) hangi ülkelerden yaptıklarını görebilirsiniz. Zaten ilk 10 ithalatçı ülkeyi bir öneki adımda listelemiştik, şimdi nerelerden satın aldıklarını da öğrenerek ithalatçı ülke bazında rekabet edeceğimiz ihracatçıları görebileceğiz.

3) İhracat veya yatırımcı teşvikleri nelerdir?

İhracat için Ekonomi Bakanlığının, KOSGEB’in verdiği teşvikler ile ilgili bilgi almak için İGEME websitesine göz atmanızı tavsiye ederim. Bunun haricinde giriş yapmayı planladığınız bazı ülkelerde yapılacak yatırımlara (sektörlere göre değişiyor) veya pazara yeni girenlere sağlanan kolaylıklar olabiliyor. Dış pazarlarda bu konular için en güzeli o ülkede bulunan Ticari Ateşelerimiz ile bağlantıya geçmeniz olacaktır.

4 ) Hedef ülkelerin güncel durumları (ekonomik, siyasal, sosyolojik vb.) nasıl?

CIA The World Factbook websitesi ile hiç beklemediğiniz (en azından halka açık olmasını) bir şekilde bütün ülkeler ile güncel bilgileri bulabilirsiniz. Hedef ülkelerinizi World Factbook üzerinden inceleyerek ülkelerin ekonomik ve siyasi durumundan tutun, ana ihraç ve ithal kalemlerine kadar bilgi alabilirsiniz.

Pazar araştırmasını böylece tamamlayarak hangi ülkelere saldıracağımızı ve rakiplerimizi az çok anlamış olduk. Bundan sonraki aşama bir sonraki yazıda değineceğim uluslararası pazarlarda ürünlerimizi nasıl tanıtacağımız ve nasıl müşteri bulacağımız konuları üzerine olacak.

Sizde yorumlarınızla ve önerilerinizle katkıda bulunursanız çok sevinirim.

“Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?” üzerine 22 yorum

 1. olmaz ya, wordpress çöker diye bilgisayarıma kaydettiğim bi yazı. emeğinize sağlık …

 2. Yazılarınızda bahsettiğiniz özel kurslara giderek hayal kırıklığına uğramış biri olarak rahatça diyebilirim ki,bu yazınız çok faydalı. Teşekkürler.

 3. Türk milleti kıskanmayı bırakıp , yüzlerce trilyonluk dünya pazarını tek başına yiyecekmiş gibi moronun daniskası düşünceleri terk ederek bilgi paylaşımını sizin gibi dürüstçe paylaşmayı öğrenebilirse ülke olarak çağ atlayacağız….
  bilgiler için teşekkürler…yolun açık olsun dost….

 4. Pazar araştırmasında http://comtrade.un.org/ sitesini kullanmak çok faydalı bence. özellikle sitenin http://comtrade.un.org/db/dqQuickQuery.aspx tarama motorunda hangi ülke hangi ülkeye hangi yılda neyi ne kadar satmış bulabilirsiniz. veya ülke-dünya , dünya-ülke eşleştirmeleri ile ürünlere hangi ülkelerin ihtiyaç duydugunu öğrenebilirsiniz. tamamen tercihler size kalmış. ama kolay ve guzel bir araştırma motoru tavsiye ederim pazar araştırması yapanlara

 5. Burak Bey, ellerinize sağlik. Gerçekten çok faydalandığım bir yazi. Dünyada en çok talep gören ürünlere ilişkin bilgi sağlayacak bir site tavsiye edebilir misiniz? İnternette çok fazla kaynak var ancak doğru bilgiye ulaşmak bazen çok zor olabiliyor.

 6. Tüm yazdıklarınız için çok teşekkür ederim.
  Şu ana kadar okuduğum 8-10 makaleden kendime en az 4 proje çıkardım.
  Faydalı olacağına eminim.
  Selamlar.

 7. Merhaba Burak Bey,

  Emeğinize, yüreğinize sağlık. Dış Ticaret alanında kariyer hedefleyen bir genç olarak, sizin gibi iyi niyetli, paylaşımcı insanlara minnettarım. Umarım bu tür paylaşımlarınız ileride de devam eder.

  Saygılarımla,
  Nusret Mahdum

 8. Gerçekte teşekkürler azınıza yüreginize sağlık bende dış ticarete atılmak istiyorum fakat pek bilgim yok bana hangi yolu izleyeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim yada bu işlerde azda olsa deneyim sahibi biriyle ortakta yapabilirim bir Elin nesi var iki Elin sesi var???!

 9. Öncelikle çok teşekkür ederim.
  Bundan sonraki aşama bir sonraki yazıda değineceğim uluslararası pazarlarda ürünlerimizi nasıl tanıtacağımız ve nasıl müşteri bulacağımız konuları üzerine olacak

  Bu konuyla alakalı yazıyı ben mi bulamadım acaba ?

 10. İnanılmaz gerçekten. Ciddi söylüyorum aklımda lambalar yakan bir yazı olmuş. Paylaştığın için çok teşekkür ederim.

 11. Yaklaşık 1 saat önce tesadüfen keşfettiğim bloğunuzu neredeyse bir solukta okudum. Muhteşem,Teşekkürler..

 12. Burak Bey merhabalar.
  “International Trade Centre websitesine ücretsiz üye olup, Trade Map ile GTIP kodunuzu kullanarak ürününüz dünyada hangi ülkelerden ihraç ediliyor, hangi ülkelerden en çok ithalatı yapılıyor görebilirsiniz.” kısmı ile ilgili websitesinde kayıt işlemi yer almıyor. Ve ilgili istatistiksel bilgilere ulaşamadım. Acaba yazınızdan bu yana işleyiş değişmiş olabilir mi? Ürünümüz ile ilgili ihracat/ithalat bilgilerine nasıl ulaşabiliriz?

  Saygılar

 13. İhracata yeni başlayan bir Dış Ticare personeli olarak tüm bloğunuzu detaylı bir şekilde okuyacağım, çok teşekkürler paylaşımlarınız için

 14. aklımdaki bir çok soru işaretini atıp bir adım daha ileriye götüren bir yazı emeginize saglık

Bir Cevap Yazın