İhracatçı Neden LinkedIn Kullanmalı?

ihracatçılar neden linkedin kullanmalıLinkedIn için iş dünyasının Facebook’u desem herhalde abartmış olmam. Yüz milyonun üzerinde kullanıcısı, binlerce tartışma grubu, firma profilleri ile LinkedIn, dünyada en çok kullanılan iş ağı.

Yurtdışında daha fazla kişiye ulaşmaya, ürünlerini pazarlamaya ve satışını artırmaya çalışan ihracatçı firmalar ve e-brokerlar için kesinlikle bulunulması gereken bir platform LinkedIn.

Maalesef, ülkemizde bulunan firmaların çoğu hala Sosyal Medya’nın ve hatta internetin gücünün tam olarak farkına varamamış olduğundan diğer ülkelere göre kullanım oranları bir hayli düşük (kişisel bazda değil, ihracat odaklı firmalar için).

Oysa LinkedIn’de yer alarak;

– Önemli kişilerden, normalde ulaşmanıza imkan olmayan firmalardan oluşan bir network kurabilir,
– Sektörünüzle alakalı gruplara ve tartışmalara katılarak neler olduğundan, nelerin konuşulduğundan haberdar olabilir,
– Fikir sahibi olduğunuz konular ile ilgili yazı / yorumlarda bulunarak fikir alışverişinde bulunabilir,
– Firma profili açarak ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.

Linkedin iş dünyası

Peki LinkedIn ihracatçıya neler kazandırır?

– Daha önce dediğim gibi, işiniz / sektörünüz ile ilgili anahtar kontaklara ulaşabilirsin
– Tartışmalarda yaptığın yorumlarla, insanlara uzman olduğun konularda yardımcı olarak sektöründe “uzman” olarak görülebilirsin (ki eğer bir müşteri mal / hizmet satın alacaksa, bunu konusunda en uzman kişiden almak ister).
– Sektörlere, ülkelere hatta firma büyüklüklerine göre detaylı aramalar yaparak yeni potansiyel müşterilere ulaşabilirsin.
– Firma profilinde ürünleri ve firmayı tanıtarak online mecralarda görünürlüğünü artırabilirsin (Google’da daha yukarılarda çıkmana bile fayda sağlayacaktır).

Sonuç olarak, LinkedIn ihracat yapan firmalar için müşteri bulmada uçsuz bucaksız bir deniz. Böyle bir nimet sunulmuşken, kullanmamak olmaz.

Hemen kendi profilinizi oluşturmak için http://www.linkedin.com adresini ziyaret edin.

“İhracatçı Neden LinkedIn Kullanmalı?” üzerine 3 yorum

  1. Kesinlikle katiliyorum.Hatta uyeligimi olusturup ilk yazimi yazdigim gun geri donusum alip is gorusmesi yaptim.Uluslararasi pazar icin olmazsa olmaz muthis bir ortam.Emeginize saglik.

  2. Sizden ricam Linkedin kullanırken uygulamamız yöntem hakkında birkaç ipucu vermeniz. Endüstriyel kimyasallar üreten bir firmayız. Hedef pazarlarımız yakın coğrafya ortadoğu ve kuzey afrika gibi görünüyor. Nasıl benim ürünlerimiz alan firmaları bulabilirim?

Bir Cevap Yazın