Müşteri En Çok Neye Önem Verir?

Müşteri Neye önem verir

Aylarca uğraştığın ve belki bir sürü rakiple rekabet halinde olduğun halde yaptığın satışta müşterinin senin firmanı seçme sebebi acaba ne olabilir?

Birçok kişi / firma satışı tamamladıktan sonra sadece kazandığı paraya ve arttırdığı ciroya bakıyor. Halbuki geriye dönüp müşterinin seni seçme nedenlerine bakarak, hangi konuda daha iyi olduğumuzu bilebilir ve daha fazla satış için ileriki adımlarımızı buna göre atabiliriz.

Müşterinin gözünden güçlü yönlerimizi görebilmemiz göz ardı edemeyeceğimiz kadar önemli.

İlk olarak, “Bu satışı sizin yapabilmenizde ki etken nedir?” sorusuna “En düşük fiyatı biz verdik” cevabından kaçının.

Belki doğru olabilir, ama müşterinin karar verirken göz önünde bulundurduğu en önemli etken kesinlikle bu değil. Tabii pazarlık yapmak ve fiyatı aşağıya çekmek için sizin böyle düşünmenizi istemesi normal, ama kendinizi ele alın; hiç güvenmediğiniz, ne olduğu belirsiz bir firmadan sırf piyasadan daha ucuz fiyat veriyor diye alım yapar mısınız? Kesinlikle, müşteriniz de yapmaz.

Müşterinin en çok önemsediği konu nedir? Ürünlerin kalitesi mi, ihtiyaçlarına en hızlı cevabı sizin vermeniz mi, esnek olmanız mı, alım kararı veren kişi ile kişisel yakınlığınız mı, yoksa sadece doğru zamanda doğru yerde olmanız mı?

Bu soruları biraz daha detaylandırarak kendi kendinize beyin fırtınası yapın. Kendinize karşı dürüst olun ve ortaya çıkan nedenleri elinize bir kağıt kalem alıp not edin. Sonunda ortaya çıkan tablo firmanızın müşteri gözünden en güçlü yönlerini ortaya çıkaracak.

Tabii bunu kaybettiğiniz, gerçekleştiremediğiniz satışlar için de yapmayı başarabilirseniz, firmanızın en zayıf yönlerini de ortaya çıkabilirsiniz.

Müşterilerin genel olarak en çok önem verdiği noktalar ve müşteriyi kazanma konusunda benim kişisel görüş ve tavsiyelerim şöyle;

– Müşteriye karşı her zaman açık ve dürüst olun. Birşeyler yanlış gidiyorsa müşteriyi bilgilendirin.
– Yapamayacağınız, yerine getiremeyeceğiniz hiçbir söz vermeyin.
– Kısa süreli, tek seferlik düşünmeyin karşınızdaki müşteriyi. Müşterinin peşinden koşup, belki sizin vazifeniz olmas bile elinizden gelen yardımı yaparak her zaman yanında olacağınızı gösterin.
– İlk siparişi ile beraber sürekli müşterisi olacağına inandırın.
– Müşterinin güvenini kaybedecek hareketlerden kaçının, eğer bir söz verdiyseniz kesinlikle yerine getirin.
– Doğru zamanda doğru yerde olmanın önemini hiçbir zaman unutmayın.

“Müşteri En Çok Neye Önem Verir?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın