Yurtdışında Türk Firmalarını Temsil Etmenin Yolları

Yurtdışında temsilcilik almak

 Bu yazının ana konusunu Kanada’da yaşayan Özge Hanım oluşturdu aslında. Öncelikle kendisine blogumu okuduğu ve girişimciliğe olan hevesi için teşekkür ederim. Kendisinin sorusunu kişisel olarak cevaplamaktansa, bir blog yazısı ile cevaplamak daha fazla kişiye faydalı olabilir diye düşündüm.

Soru kısaca şöyle:

Bir süredir Kanada’da yaşıyorum ve Türkiye’den irtibat kurduğum firmaları burada temsil etmek istiyorum. Üreticilerin ürünlerini kendi markalarıyla temsil etmek ve buradaki perakendecilere satarak komisyon almak istiyorum. Bu tarz bir işin literatürdeki adı nedir ve hangi yolları izlemek gerekir?

Öncelikle ilk yapılması gereken hangi firmanın / firmaların ürünlerini ve hangi ürünleri temsil edeceğine karar vermek ve kararın sonucunda resmi bir şirket kurmak (sorunun sahibi buraya kadar gerekenleri tamamlamış).

Firmalar ile bağlantıya geçmeden önce karara varılması gereken bir diğer önemli nokta ise ne olarak çalışmak istediğin. Bu tarz bir işin literatürdeki adı normalde “acenta”, “aracı” veya “broker – trader” olarak geçer. Firmanın satışları için müşteri bulup aradan komisyon alarak acenta olarak çalışabilirsiniz.

Bu şekilde çalışmanın Türkiye’de e-broker olarak Türk firmaların ürünlerini ihraç etmekten pek bir farkı yok. Aradaki değişen tek şey ihracat yerine ithalat yapılacak olması.

Karşılaştırmak gerekirse:

Türkiye’de Aracı Olarak Çalışmak

Türk Üretici —> Aracı —> Yabancı Müşteri (Ürün ihraç ediliyor)

Yurtdışında Aracı Olarak Çalışmak

 Türk Üretici —> Aracı —> Yabancı Müşteri (Ürün ithal ediliyor)

Eğer ürünlerini pazarlayacağınız firmanın bulunduğunuz bölgede hali hazırda müşterileri, temsilcisi vs yoksa ve iyi bir potansiyeliniz olduğunu düşünüyorsanız öncelikle “aracı” veya “acenta” şeklinde değil, firmanın “distribütörü”, “yurtdışı satış ofisi” gibi sıfatlarla çalışmanızı öneririm.

Yurtdışı franchise

Komisyoncu olmak, alıcı için sadece ekstra bir maliyet oluşturuyormuşsunuz izlenimini verecektir. Ayrıca ciddiye alınmama ihtimaliniz de var. Bunun yerine temsil etmek istediğiniz firmayla tamamen bağlantılı bir şekilde, onun franchiseı / distribütörü / yurtdışı ofisi olarak çalışmanız çok daha etkili olacaktır.

Böyle bir işe başlangıç aşamasında izlenmesi gereken adımları aşağıda listeledim, eksik kalan noktalar olmuş olabilir – bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. 

1 ) Pazar araştırması (hangi ürün ne kadar satılıyor, kaçtan satılıyor, sizin kar marjınız ve görülen potansiyel yeterli olacak mı, hangi ürünlere talep var, Türkiye’de kimler üretiyor, rekabetçiler mi, satış yapacağınız pazarda resmi gereklilikler, şartlar, vergi oranları vs nedir)

2 ) Resmi şirket kurulumu (ki hem tedarikçi hem potansiyel alıcılar sizi ciddiye alsın)

3 ) Ufakta olsa bir ofis. Bu işte alıcıların yerel firmalar olacağını düşünürsek evden çalışmayı aklınızdan çıkarın. Müşteriler ofisinize gelip ürünleri yerinde görmeyi ve nasıl bir şirket olduğunuzu, sabit bir yerinizin olup olmadığını görmek isteyecektir. Ufak ve basit bir yer de olsa ürünlerinizi sergileyebileceğiniz ve müşterinize bir fincan kahve ikram edebileceğiniz sabit ofisiniz olsun.

4 ) Ürünlere ve tedarikçiye / tedarikçilere karar verdikten sonra karşılıklı yazılı anlaşma: Tedarikçi sizin bölgenizde sadece sizin üzerinizden mal satabilmeli, ürünlere garanti vermeli, reklam / pazarlama projelerinde size yer vermeli, fuarlarda sizinde bulunmanızı sağlamalı, sizi firmasının bulunduğunuz bölgede ki ofisi / şubesi olarak kabul etmeli.

5 ) Çalışacağınız tedarikçinin güvenilirlik araştırması. Sektörel konumu, imajı nedir, sizin arkanızdan iş çevirme olasılığı nedir, firma sahipleri nasıl insanlar vs bunların bilinmesi gerekir. Ayrıca herhangi bir anlaşmaya imza atmadan önce firmayı yerinde ziyaret etmenin çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem üretim aşamalarını ve ürünlerle ilgili detaylı bilgi almanız hem firma temsilcileri ile yüz yüze tanışmanız çok faydalı olacak.

6 ) Tedarikçi ile anlaştıktan sonra satacağınız ürünlerin numuneleri / örneklerini temin etme aşaması. (Anlaşma metnini hazırlarken bir avukattan yardım almanızı şiddetle öneriyorum. Yapacağınız anlaşma uluslararası bir anlaşma olacağından eklenmesi / dikkat edilmesi gereken maddeler olabilir. Yaş tahtaya basmayın.)

7 ) İyi bir internet sitesi ve iyi bir online imaj (ürünler, temsil ettiğiniz ve kendi şirketinizin tanıtımı, iletişim bilgileriniz)

8 ) Hedef müşterileri belirleyip irtibata geçme ve pazarlama / reklam faaliyetlerine başlama aşaması.

9 ) Son olarakta SATIŞ yapılması ve malın tedariği, teslim edilmesi.

Tabii SATIŞ yapmak çok kolay değil ve çalışmalara başlamadan önce karar verilmesi gereken bazı noktalar var:

– Stok tutacak mısınız?

Stok tutmanın avantajı; Hızlı teslim süresi, müşteri malı kısa sürede temin etmenizi isteyebilir. Sipariş başı mal getirmek uzak lokasyonlar için maliyetli olacağından stoklu çalışmak nakliyede maliyeti düşürecektir. Dezavantajı ise, potansiyeli ve hangi ürünlerin tutulacağını bilmiyorsunuz. Malın elinizde kalma ihtimali var.

Başlangıç için stoksuz veya minimum stokla çalışmanızı tavsiye ediyorum. İşi ilerlettikçe stoklu çalışmak bir zorunluluk haline gelecek zaten. Boşuna maddi riske girmeye gerek yok şimdilik.

– İthalatı Kim Yapacak?

Tedarikçi Türkiye’den malı yükledi, peki bu malı müşteri mi ithal edecek yoksa siz mi? Alıcı büyük ihtimalle ithalat işleriyle uğraşmak istemeyecektir, bunun için bu işi sizin yapmanız gerekebilir. Bulunduğunuz ülkede bulunan bir gümrük müşaviri ile görüşerek ithalat aşamalarını ve neler yapılması gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

– Alıcı Ödemeyi Kime Yapacak?

İlk seçenek, alıcı ödemeyi Türkiye’de bulunan tedarikçiye yapabilir ve dönemsel bazda veya satış başına size kar payınızı ödeyebilir.İkinci seçenek, alıcı ödemeyi sizin şirketinize yapar ve siz tedarikçinize sipariş başına veya dönemsel bazda ödeme yaparsınız. Ben ikinci seçeneği öneriyorum. Çünkü alıcı direk muhattap olduğu kişiye ödeme yapmayı daha güvenilir bulacaktır. Daha önce hiç konuşmadığı görüşmediği bir firmanın banka hesabına para yatırmayı istemeyebilir.

– Hangi Ödeme Şekillerini Kabul Edeceksiniz?

En güzel ödeme şekli %100 peşin ödeme tabii. Ama elinizde mal olmadığını ve ortalama 1 ay teslim süresi vereceğinizi varsayarsak müşteri ortada olmayan bir malın parasının tamamını önden ödemek istemeyecektir. Getir malı al paranı diyebilir haklı olarak. Bu durumda müşteri alım yapmaya karar verdiği zaman kesinlikle bir sözleşme imzalayın (sipariş verilen ürün, ödemenin şekli ve vadesi, cezai şartlar sözleşme metninde yer almalı) ve mümkünse kapora talep edin. %10 – 20 bile olsa müşterinin ciddiyetini görme açısından ufak bir ödeme almaya çalışın.

Tedarikçiniz ile iş ilişkinizde de belli aşamaları atlatana ve samimiyet kurana kadar her siparişiniz için alım sözleşmesi yapın (ürün özellikleri, miktari, yapacağınız ödemenin şekli ve vadesi, garanti ve iade şartları gibi maddeler sözleşme metninde yer almalı).

Benim aklıma gelenler ve önerebileceklerim bunlar. Uzmanlık alanım değil ama bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. 

Siz de eksik gördüğünüz noktaları tamamlama da bana yardımcı olabilirseniz veya merak ettiğiniz şeyleri sorabilirseniz elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

“Yurtdışında Türk Firmalarını Temsil Etmenin Yolları” üzerine 33 yorum

 1. Burak Bey,
  Yaziniz icin cok tesekkur ederim. Cok guzel, cok faydali bilgiler vermissiniz. Umarim benim durumundaki diger bircok kisi, verdiginiz bilgiler sayesinde hayallerine bir adim daha yaklasir.
  Cok tesekkur ediyorum..
  Ozge

  1. Özge hanım merhaba, takı sektöründe faaliyet göstermekteyiz. İsteğiniz hala geçerliyse bağlantı kurmak isteriz.

 2. merhaba Burak bey benim danışmak istediğim yukarıdaki konuya benzer bir durum.ben yurtdışında çalışmaktayım ve buranın vatandaşıyla evlilik yaptım,burada ticaret yapmak .öncelikle Türkiyeden getireceğim ürünleri burda pazarlamak istiyorum.bunun için bana önerecek bir yol varmı,mesela şirket Türkiyede kurup burada eşimle ortak bir şirket kurmam gerekirmi.?teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Turkiye’de bir sirket kurmaniz gerektigini dusunmuyorum acikcasi. Cunku bu size ekstra maliyetten ote birsey yaratmayacaktir baslangic olarak. En dogrusu, bulundugunuz yerde sirket kurarak (bulundugunuz ulkenin vatandasligini almadiysaniz esiniz veya o ulke vatandasi bir kisiyle ortak olmaniz gerekecektir saniyorum) Turkiye’den direkt ithalat yapmaniz en dogrusu olacaktir.

   Isiniz genisledikce ihtiyac duymaniz halinde TUrkiye’de de sirket kurabilirsiniz, ama dedigim gibi baslangicta hic gerek yok. Bu size ekstra vergi yuku ve kontrolde zorluk yaratacaktir.

   Basarilar dilerim!

 3. ALİ BEY merhaba yurt dışı pazar aramanın yolları nelerdir nasıl tedarikçi bulunabilir ve bunlarla ilgili web siteleri var mı bildiğiniz yardımcı olursanız sevinirim

 4. Sayin Burak Bardakci..
  Oncelikle. Cok tesekkur ediyorum bole bir hizmeti bizlere sundugunuz icin..
  Ben yur disinda. Bir firma ile anlasma yaparak. Turkiyede bu firmanin temsilcisi olarak calismaya basliyorum…
  Bu konuda pek bir Bilgi sahibi oldugumu soyleyemem…
  Buna dayanarak, Bu konuda nelere dikkat etmem gerektigine dahir?
  Ve daha ileri gitmem icin.. Bana vereceginiz , tavsiyelerinizi bekliyorum..

  Ilginiz icin cok tesekkur ediyorum..

   1. Merhaba Burak Bey,
    ben tam olarak böyle bir konuyu araştırıyordum. Bu konuyla ilgili yazınıza nasıl ulaşabilirim?
    İyi Çalışmalar.

 5. mrb Burak Bey..
  ben ünv öğrencisiyim ve bir ödev konusunda yardım almak istiyorum ödevimin konusu bir ürünün yurt dışına pazarlarken yapılması gerekenler vs. yardımcı olursanız sevinirim…

 6. Burak Bey Merhabalar,

  Uuzun bir süredir sayfanızı takip ediyor vermiş olduğunuz bütün bilgilerden faydalanmaya çalışıyorum.Öncelikle bu hizmetinizden dolayı sizlere teşekkür ederiz.

  Burak Bey ben potansiyelinin farkında ancak onu yeterince kullanmadığına inanan bir dış ticaret elemanıyım.Bu işi yaklaşık 5 yıldır yapmama rağmen bir türlü uzmanım diyemiyorum:))Çünkü fazlasıyla eksiklerimin olduğunu düşünüyorum.

  Bu 5 yıl zarfında kafamın içinde olan tek düşünce kendi ofisimi açmak ve bir çok farklı sektördeki bu firmalara ithalat-ihracatta aracılık hizmeti sunmak.Ancak başlangıçta nasıl hareket edeceğimi bilmiyorum öncelikle sadece 1 tek ürün hakkında araştırma yapıp Türkiyedeki pazarı sorgulamak ve bu doğrultuda bir iş mi yapmalıyım?Yoksa genel anlamda birçok ürün için mi bu işe girmeliyim.Kuracağım şirket bir Dış Ticaret Danışmanlık firmasımı olmalı ?eğer öyleyse bir çok hizmetide firmalara sunmama gerekmiyormu devlet teşvikleri TSE gibi…Kafam çok karışık yardımlarınızı bekliyorum

  SELAMLAR
  MERAL YER

  1. Merhaba Meral Hanim,

   Yorumlariniz icin cok tesekkurler.

   Eger eksikleriniz olduguu dusunuyorsaniz danismanlik firmasi kurmanizi tavsiye etmem. Siz kendinizi konunuzda uzman gosteremezseniz (ve oyle hissetmiyorsaniz) insanlar sizden danismanlik almaya cok sicak bakmayabilirler.

   Bunun yerine baslangicta 1 tek urun (veya 1 tek kategori diyelim) uzerine arastirmalarinizi yapip buna gore faaliyet gostermenizi oneririm.

   Basarilar!

 7. Burak bey merhabalar,

  Tum yazilarinizin inanilmaz faydalari oldu, sizlere cok tesekkur ederim.
  Bir ureticinin urunlerini -simdilik ortadogu bolgesinde satisi ile ilgili prensipte anlastik (masraflar, ulke gezileri, fuar katilimlari kim nasil yapacak vs) bunlari yazili hale getirip surece kisa zamanda baslamak istiyoruz, firma urunu bana fatura edecek ben ortadoguda kendi fiyatim ve yontemimle satis yapacam yani sizinde onerdiginiz gibi -firmanın “distribütörü”, “yurtdışı satış ofisi” gibi- calisacagim bu konuda birkac gundur internette sozlesme arar iken sizin yaziniz cikti karsima ve size sormak istedim, paylasabileceginiz anlasma metni / metinleri var midir?

  Cok tesekkurler….

  1. Muhammet Bey merhaba,

   Mesajiniz icin cok tesekkurler. Yazilari begenmenize sevindim :)

   Ne yazik ki elimde ornek bir anlasma bulunmuyor. Bulunsa bile kesinlikle ama kesinlikle hazir sablonlari kullanmamanizi oneririm. Bunun yerine bir avukata hazirlatmaniz ileriye donuk dusunurseniz cok daha faydali ve garantili olacaktir.

   Basarilar dilerim

 8. Merhaba Burak Bey

  Ben de buradaki bircok arkadas gibi yurtdisinda yasiyorum ve bu ise odaklanmis durumdayim.2 sorum var

  1) Burada kuracagim sirketle e ticaret vasitasiyla Turkiyeden ithalat gerceklestirebilir miyim?

  2)Bazi durumlarda alicilardan da komisyon aliniyor, bu konu hakkinda bir bilginiz var mi?

  tesekkurlerimi sunarim

  Erhan KILINC

  1. Merhabalar,

   1) E-ticaret vasitasiyla ithalat gerceklestirmek diye ozel bir kavram oldugunu zannetmiyorum, ancak elektronik ortamda iletisime gecme durumunuz olacaktir. Yani dropshipping gibi bir sistemden bahsetmiyorsaniz.
   2) Alicilardan komisyon alinmasi ile ilgili bir bilgim yok, ne konuda komisyon alinabilir?

   Basarilar dilerim

 9. Esasinda biraz eksik kaldi yazdiklarim, benim hatamdi

  Sunu sormak istemistim: ben estonyada yasiyorum ve demir celik sektorune bir hayli ilgim var.Isin tedarikci kisminda bir kac saygin firma ile iletisim halindeyim. ( tabiki zaman ne gosterir bilemem, belki daha sonra umursamazlar) ciddi alici bulma konusunda pek zorlanacagimi dusunmuyorum.

  Birincisi, bu sektorde numune gonderimi sorununu nasil cozecegim? Ikincisi ise e- ticaretten bahsetmistim.alibaba.com gibi bircok siteye ucretli uye olup bu sekilde de calismak ( tabi ki onceligim ve en iyisi yuzyuzedir) Ben Estonyada yasarken Turkiyeden Hong Konga nasil ihracat gerceklestirecegim.O zaman Turkiyedeki ihracatcilar birligine uye olmam gerekmez mi? ( Tedarikci ile sozlesme imzalamak icin).veya birlige uye olmadan da sozlesme yapma sansim var mi? Kafamda milyonlarca sey var ama nereden baslayacagimi bilmiyorum

  Vakit ayirdiginiz icin tesekkurlerimi sunarim

 10. Erhan Bey Merhaba,

  Ben de tam tersi Türkiye metalurji sektörüne (Ör: Demir-Çelik) yurtdışından ne ithal edebilirim üzerinde o sektörde büyük kuruluşların satın alma departmanları ile ilişkileri olan bir arkadaşımla çok kafa yorduk. İngilterede bir kaç firma ile bir ara çok temaslarım oldu ama konu geleneksel bazda ürünler olduğu için (Ör: Ferro alyajlar, pik demir vb.) çok zor. (Rekabetçi fiyat bakımından). Farklı bir ürünle Niche market yaratmam lazım diye düşünüyorum.

  Bu geçen süre zarfında siz ne yaptınız paylaşmak işterseniz merakla okuruz.

  Saygılar

 11. Burak Bey Merhaba ,

  Değerli tavsiyelerinizi ve önerilerinizi büyük bir beğeniyle izlemekteyiz. Ben Bursa’da1975 yılından bu yana faaliyet gösteren Demirtürk kauçuk Plastik A.Ş’nin ticaret md. görevini yapmaktayım. uzun yıllardır yurtdışına ihracat yapmaktayız. şuan belli bölgelere oralarda yerleşik , ticareti iyi bilen , güvenilir kişilerle yurtdışı pazarımızı arttırmak istiyoruz. ( satış komisyon şeklinde)

  bu yönde tavsiye edebileceğiniz bizlere destek vereceğiniz kişi veya kurumlar olabilir mi ??

  Teşekkürler ,

  1. Merhaba Alihan Bey,

   Mesajiniz ve blogumu takip ettiginiz icin tesekkur ederim. Yurtdisinda yerlesik aracilar bulmak icin benim tavsiye edecegim en guvenilir kisi/kurum belirlediginiz ulkede calisan ticari ateselerdir.

   Bu tarz bir talep ile kendilerine ulasirsaniz uygun kisilere veya firmalara yonlendireceklerini dusunuyorum.

   http://www.musavirlikler.gov.tr/ adresinden ilgili ulkede yer alan ateselerin iletisim bilgilerine ulasabilirsiniz.

   Basarilar dilerim

 12. Merhaba Kenan Bey

  Dediginizde kesinlikle haklisiniz,Zira bir urunun ucuz ve cok oldugu bir ulkeye ayni tarzda urunler satmak cok zordur.Iskenderun ve karabukteki fabrikalar basta olmak uzere bircok buyuk olcekli fabrikalar halihazirda var.Kuzey afrikaya bile sube acildi gecenlerde.Ama makina ekipman teknik destek konusunda muhakkak aciklar oluyor,Bunlari degerlendirmenizi tavsiye ederim.Benim uzmanlik alanim degil…

  Hoscakalin

 13. Burak Bey, iyi akşamlar.
  Bilgilerinizi, görüşleriniz paylaştığınız için teşekkürler. Çok yararlı bir platform oluşturmuşsunuz.
  Bir konuyla ilgili görüşünüzü almak istiyorum.
  Yurtdışında şirket kurarak, Türk şirketlerin yurtdışı ofisi ve temsilcisi olarak maaş + satış üstünden belli bir prim yüzdesi ile hizmet vermek istiyorum.
  Firmalar yaygın olarak komisyon usülü çalışmayı tercih ediyorlar, ancak komisyon usulü çalışmayı sıcak bakmıyorum.
  Temsilci olarak ürünün pazarlanmasından teslimatına kadar olan süreci organize edip, yönetebilirim.
  Firmaları kendi koşullarıma ikna etme konusunda nelere dikkat etmemi önerirsiniz? Nasıl bir teklif sunarsam, firmalar için cazip bir teklif olur.
  Saygılar.

  1. Yusuf Bey merhaba,

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

   Açıkçası net bir önerim yok, ancak firmalar için cazip bir teklif olması için gerçekten bir ürünü pazarlayabildiğinizi ve kendilerine para kazandırabileceğinizi göstermeniz gerekiyor. Siz ilgili şirketlere yararlı olduktan sonra inanın kimse komisyon üzerinden veya serbest marj üzerinden çalışmanıza önem vermeyecektir.

   Başarılar dilerim.

 14. Merhaba Burak Bey ,

  Önçelikle uzun süredir sizin yazılarınızı ve yorumlarınızı takip etmekteyim ve oldukça ışık verici ve tatminkar olduklarını bildirmeliyim.

  biz Kayseride Celik Konstrüksiyon ve celik ürünler konusunda 35 yıllık üretici tecrübesi olan bir firmayız.

  Firmamız geçen yıl yeni bir üretim alanı açmıştır ve bizde Tunusta bu firmamıza ait bizim kontrolümüz altında olacak bir temsilcilik ofisi yada showroomu açmak ve orada bir stok alanı ile lokal pazarda satış yapmayı istemekteyiz.

  sorum su sekilde sanırım devletimizin bu tür konularda teşvik yardımları oluyor bu konudaki bilginizi ve ayrıca bu temsilcilik konusunda izlememiz gereken yolları benimle paylaşırsanız ve ışık tutarsanız cok sevinirim.

  Saygılarımla,

  Samed KILIÇ

 15. MERHABALAR
  SPOR GİYİM EŞOFMAN,PİJAMA,ŞORT,TİŞÖRT VS. ÜRÜNLERİMİZİN YURTDIŞINDA TANITIMINI VE SATIŞINI YAPMAK İSTEYEN BROKER ARKADAŞLARLA KOMİSYONA DAYALI ÇALIŞMAK İSTEMEKTEYİZ.
  BİZE satis@howintekstil.com ADRESİNDEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.
  SAYGILARIMLA

 16. Merhaba Burak Bey,
  Gerçekten çok yararlı bir blog oluşturmuşsunuz. Teşekkürler.
  Ben yaklaşık 4 yıldır farklı firmalarda dış ticaret sorumlusu olarak çalıştım ve artık kendi işimi kurmak istiyorum. Türkiyede tekstil firmaların ürünlerini kuracağım şirket üzerinden yurtdışına e-ticaret siteleri vs. aracılığı ile pazarlamak istiyorum. Sanırım bunun için bir showroom oluşturmak en mantıklısı. Tabi maliyeti de yüksek olacaktır bunun.. Müşteriyle tedarikçiyi hiç görüştürmemek niyetindeyim. Tedarikçi bana satacak ben de yurt dışına. Burada yurt dışı pazarlama faaliyetleri işin kilit noktasını oluşturacak.
  Tabi tecrübe eksiğim olduğundan düşüncemle ilgili tavsiye, uyarı ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum.
  Teşekkürler,
  Saygılarımla,

 17. Merhaba yazinizi okudum cok begendim bilgilendirdiginiz icin tsk ederim fakat biseyler yapmak istiyorum pazarlama yetenegim var ve ikna kabiliyetim cok yuksek yurt disi ihracatlarinda araci olmak isi pazarlayip gindermek gibi planlarim var nasil bir girisimde bulunmam lazim yardim ederseniz sevinirim

 18. Merhaba,

  Yazınız çok güzel bilgi verici olmuş.

  Biz Türkiye’den yurtdışına doğal taş / mermer satışı yapıyoruz. Bu konu hakkında yurtdışında tanıtım / pazarlama yapabilecek arkadaşlar olursa bizimle iletişime geçebilirler.

  gokhan.akgol@arelstone.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

  İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın