Her Girişimcinin Başına Gelen Zorluklar

Girişimcilerin yaşadığı zorluklarYeni bir iş kurmak başlarda büyük heyecan verir. Büyük şeyleri başarma, yanlış giden şeyleri değiştirme hayalleri, bir yandan eğlenirken bir yandan da iyi bir gelir elde edebilme düşüncesi kimi heyecanlandımaz ki zaten?

Hayaller peşinde yol alırken, ne yazık ki kısa bir süre sonra gerçeklerle yüzleşiriz. En önemli elemanınız işten ayrılır, firma içinde anlaşmazlıklar yaşanır, piyasaya süreceğiniz ürün yarım kalır ve bir türlü bitmek bilmez veya piyasaya sunduğunuz ürün hakkında müşteriler konuşur fakat satın almaz.

Bu tür zorluklar neredeyse her girişimcinin başına geliyor. Kimse bir işe başladığı an multi milyoner olmadığı gibi, olanlarda hiç bir sorun yaşamadan, herşey toz pembe şekilde ulaşamıyor hedeflerine.

Kendi yaşadığım ve farklı girişimcilerden edindiğim, yaşanmış olan zorlukları kısaca toparlamanın faydalı olacağını düşündüm. Çözümleri değil, sadece zorlukları yazacağım ancak bu zorlukları daha yaşamadan bilmeniz eminim ki yeterli hazırlıkları yapmanıza veya aşmanıza yeterince yardımcı olacaktır.

Ortaklardan biri işini yapmıyor
Başta büyük bir hevesle işe başladığınız ortağınız aradan kısa bir süre geçmesine rağmen işin kendisine uygun olmadığını görür, hevesi / heyecanı kalmaz, farklı şeylerin peşinde koşar veya tamamen farklı hedefleri vardır. Yola beraber çıkmışken bir anda yapayalnız kalırsınız.

Satışlar ile projeksiyonlar örtüşmüyor
Kendini ürünlerin satılmaya başlandığı anda bütün müşterilerin üzerine atlayacağına inandırırsın, büyük satışlara, cirolara ulaşacağını düşünürsün. Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz. Dünyada kriz varken, kimsenin yeni kurulmuş, bilinmeyen bir firmadan ve kendini kanıtlamamış bir ürün almak istemeyeceğini düşünmezsin.

Çalışanlar arası uyuşmazlık
Birbirine uyum sağlayamayan, beraber harekete geçemeyen çalışanlar tamamen farklı kafalarda olduğundan işler bir türlü yürümez. Sürekli gerginlik ve mutsuz çalışma ortamı herkesi (siz dahil) huzursuz eder. Yapılacak işler bağlantı kopukluğu sebebiyle sürekli aksar, bir türlü tamamlanamaz.

Pazarda yanlış konumlandırma veya konumlandır(a)mama
Kendi iç meselelerinizle uğraşırken dışarıya karşı bir türlü olumlu bir dalga yayamazsınız, müşterinin gözünde istediğiniz yere (veya müşterinin istediği yere) gelemezsiniz. Bu sırada rakipleriniz çoktan daha iyi bir yerde konumlandı ve hatta sizin konumunuzu daha da düşürdü.

Herşeyi yeni yeni yerine oturturken bir anda değişen gereksinimler
Tam iş planınıza (veya kafanızdaki plana) uygun bir şekilde ilerlerken ve ürününüzü hazır etmişken, erkenden yanlış yaptığın, yanlış ürüne yöneldiğin anlaşılır. Bir anda ortaya çıkan ekonomik krizden tutun, sizden çok daha hızlı hareket eden bir rakibin pazarda size yer bırakmaması gibi bir çok sebep ürününüzü hiç çıkış yakalayamadan mahvedebilir. Üretimine başladığınız ve stokladığınız binlerce ürün alıcı bulamadan, deponuzda tozlanmaya bırakılır.

Düzensiz nakit akışı
Gelir yok, ama sürekli dışarıya para gidiyor. Ödenmeyi bekleyen faturalar, kira, çalışanların maaşları vesaire derken satış yapma ve para kazanma amacıyla sürekli para harcıyorsunuz ancak giderler ile gelirler bir türlü denk gelmiyor. Veya satış yapıyorsunuz, sorun yok ama ödeme alamıyorsunuz, vadeli çalışıyorsunuz ve 10 ay sonrasına çek alırken hiç düşünmediğiniz bir şekilde almanız gereken hammaddeyi tedarikçiniz sadece nakit ödemeyle satmayı kabul ediyor.

Ne olursa olsun, eğer gerçek bir girişimciyseniz ve yapmaya çalıştığınız şeye gönülden bağlıysanız bu zorluklar sizi korkutmalı ama kesinlikle durdurmamalı.

Dediğim gibi, başlarda bu zorlukları ve hatta bunlardan daha fazlasını herkes yaşar ama başarılı olanlar bu problemleri ele alma şekilleriyle sıyrılır.

Sorumluluk alarak, hemen yılmayarak ve o heyecanı, kontrolü kaybetmeden hayallerin peşinde koşmaya devam. Tabii yaşadığınız her zorluktan daha kötülerini yaşamamak adına ders çıkararak.

“Her Girişimcinin Başına Gelen Zorluklar” üzerine 4 yorum

 1. akılıma bazı şeyler takıldı yani genç girişimci olarak nereden başlanılmalı ilk neyleri öğrenmeliyim hiç bilmiyorum boş boş duruyorum acaba siz ilk nereden başladınız merak ettim doğrusu.

  1. Oncelikle yorumlariniz icin cok saolun, yazilarin ilginizi cekmesine sevindim :)

   Nereden baslamali konusuna gelince, ben aile sirketi icerisinde yetistigim icin, ticaret egitimimi esas burada aldim diyebilirim. Ticaret disinda bir is yapmak benim icin hic soz konusu olmadi bile

   Sizde e-brokerlik veya ihracat odakli bir is yapmak istiyorsaniz, daha once yazdigim http://burakbardakci.com/2011/09/25/e-broker-olmak-isteyenlere-tavsiyeler-bolum-1/ linkinde ki yazi baslamaniz icin ufak bir rehber olabilir belki (umarim).

 2. yılmayarak devam edin demişsiniz ya. bende devam etmeye çalışıyorum. ancak düzensiz nakit akışı bizim de derdimiz. aile işletmemiz bu yüzden çok zorlanıor. tahsilatları zamanında alsak sorun yok ancak bunlara çözüm bulmak aramak fazlasıyla yıpratıor. sonunda çözüm bulunsa şükür dieyeceğiz ama çözümü ben haaala bulamıyorum.

  1. Nakit akisi sorununa yol acan odeme almada ki sorunlar ne yazik ki ic piyasada cok yasaniyor. Bunun yerine mumkun oldugunca odemeleri garanti altina almak gerek. Ornegin cekle vade sunmak yerine vade farki almadan kredi kartina taksit yapin. Musteri acaba cekini odeyecek mi diye dusunmek yerine bankaya biraz komisyon verip nakiti banka hesabinda gormek saniyorum goze alinabilecek bir maliyet olur.

Bir Cevap Yazın