İhracatta Ürün Seçimi Nasıl Yapılır?

Önemli Not: Siteyi yeni tasarımı / temasıyla yayına geçirdim, zannediyorum böyle daha güzel oldu. Önceden eposta veya RSS ile beni takip ediyorsanız, eskiyi unutup tekrar kayıt olmanızı rica ediyorum. Eski site tamamen farklı bir servis üzerinde olduğundan, e-posta veya RSS takibinizi yenilememeniz durumunda yeni yazılardan haberdar olamayacaksınız. İyi okumalar!

ihracat ürün seçimi nasıl yapılırYeni bir iş kurarken bütün konuların başında zannediyorum ki en önemlisi ÜRÜN kısmı. Eğer ürününüzün ne olacağını bilmiyorsanız, geriye kalan noktalarda hazır olsanız bile hiçbir şekilde başlayamazsınız.Özellikle ihracat ve elektronik dış ticaret (e-brokerlık) yapmak isteyen kişiler için, işin en zor kısmı ürün bulmak. Üründen kastım sadece tekil bir ürün değil, sektör de olabilir. Girişimci adayı işe tekstil üzerine mi başlasın, gıdadan mı girsin, elektronik iyi bir fikir mi vs diye düşünürken sonunda kendini daha en baştan yorar ve belki de bir türlü başlayamadığı için hevesi kırılır ve vazgeçer.

Bu sebeple ürünü en baştan fazla vakit kaybetmeden seçmemiz şart. Çünkü beraberinde atılacak bütün adımlar (ofisinizin yerinden tutun kullanacağınız bilgisayar yazılımına kadar) seçtiğiniz ürüne bağlı olacaktır.

Ürün seçimi konusunda direk “bu ürünü seçin”, “bu adımları izleyerek seçeceğiniz üründe sırtınız yere gelmez” gibi kesin bir tavsiye / garanti ne yazık ki veremiyorum. Tahmin edebileceğiniz gibi, eğer böyle bir yeteneğim olsa size girecek sektör bırakmamış olurdum :) . Size hangi ürünü seçeceğinizden çok, seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

İlgi Alanlarınızı Belirleyin

Hangi konular sizi heyecanlandırıyor? Teknoloji mi, tarım mı, otomobiller mi, tekstil mi? Hangi ürünü daha iyi tanıyorsunuz, hangisinin yapısını daha iyi anlayabiliyorsunuz. İlginizin olmadığı bir konuda çok iyi bir potansiyel olsa da başarılı olamazsınız. Öncelikle yapacağınız işi anlamanız lazım.

Önceden hiçbir ürün üzerinde deneyiminiz olmayabilir, ama eminim ki bazı ürünler / sektörler size daha yakın geliyordur. Gazetede o konuyla ilgili bir haber çıktığında daha dikkatli okuyorsunuzdur.

Örneğin ben yenilenebilir enerjide çok büyük bir potansiyel olduğunu görüyorum, belki bu sektör ile ilgili direk yatırım yapacak gücüm olmasa da oluşumunda rol alan sanayi ürünlerini / teknolojilerini pazarlama yoluna gidebilirim. Ama girmiyorum, çünkü konuyla ilgili bilgim hiç yok ve mühendislik vs gibi bir eğitimim de olmadığından iyi bir şekilde konuyu anlayabileceğimi düşünmüyorum.

Dünya Trendlerini İzleyin

Alibaba.com gibi B2B sitelerde hangi ürünler daha çok öne çıkıyor, basılı / online yayınlarda değinilen parlayan trendler nelerdir, Türkiye’de hangi sektörler öne çıkıyor, hangileri geriliyor.

ihracatta pazar araştırması

Pazar Araştırması Yapın

Pazar araştırması ile ilgili daha önce yazdığım yazıya göz atmanızı öneririm. İlginizi çeken ve dünya trendlerinde de yükseliş gösteren sektörler içinden belirlediğiniz alternatif ürünlerin dünyada ithalat / ihracat trendlerini, bu ürünlerin Türkiye’de ihraç oranlarını belirleyin. Bu veriler ile belki de seçtiğiniz bazı ürünlerin Türkiye’de üretimi bile olmadığını, ithalatçı konumunda olduğunu göreceksiniz. Çemberi daraltın.

Tedarikçileri İnceleyin

Seçtiğiniz ürün Türkiye’de yüksek miktarlarda ihraç ediliyor olabilir. Ancak sizin kendi üretiminiz olmadığına göre önemli olan bu ürünleri ihraç eden / üreten firmaların size mal vermeyi kabul edip etmeyeceği.

Tedarikçilerin yapılarını gözlemleyin, eğer hepsi büyük, kendi ihracat departmanları olan büyük firmalar ise, sizinle çalışmaya pek hevesli olmayacak, kendi ekibimizle, kendi distribütörlerimizle çalışmayı tercih ediyoruz diyeceklerdir.

Seçeceğiniz ürünü size sağlayacak tedarikçiler ihracata tam anlamıyla kendileri hakim olmamalı veya hakim olsalar bile size mal sağlayabilecek ekstra kapasiteleri olmalıdır. Aksi takdirde müşterilerinizin taleplerine sadece “stoklarımız tükendi” diye yanıt verirsiniz. (Bkz: Tedarikçi Seçimi Nasıl Yapılır?)

Rekabetten Uzak Durun (mümkün olduğu kadar)

Son vereceğim tavsiye, sektöre yeni giriş yapan biri olarak rekabetçi ürünlerden uzak durmanız. Rekabetin hiç olmadığı bir ürün olmaz, var ise talep görmüyor demektir. Ancak benim demek istediğim biraz farklı.

Düzgün ve sağlam bir tedarikçi bulduğunuzu düşünerek, yurtiçinde yaşanan fiyat rekabeti ile başedebileceğinizi varsayıyorum (ki bu bile çok zor) ancak farklı ülkelerde ürünlerin benzerini / ikamesini üreten firmalar var ise ve sizden çok daha ucuza mal edebiliyorlarsa o sektörde şansınız çok az olacaktır. Bunun yerine Türkiye’nin güçlü olduğu, iyi fiyatlara veya en iyi kalitede üretim yapabildiği veya hedef pazarlarınızla yakınlığın kritik avantaj sağladığı sektörlere yönelin.

Umuyorum anlattıklarım ile beraber bu zor ürün seçme süreci biraz daha kolaylaşır. Herhangi bir sorunuz, fikriniz, düzeltmeniz var ise lütfen yorumlarınızı yazın, beraber tartışalım.


 

 

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“İhracatta Ürün Seçimi Nasıl Yapılır?” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba Burak Bey,

    Yurt içinde mal tedarik ettiğim 3 üretici firma var. Ben bu firmalara kendi markamla fason üretim yaptırıyorum. Ayrıca bu firmalar da iç piyasada benim rakibim. Marka tanılırlığım sayesinde rekabet edebiliyorum. Bu firmaların ihracatları da var. İç piyasada idare ediyorum da ihracatta şansımı deneyeyim mi sizce yoksa ihracat için başka ürün arayışına mı gireyim?

Bir Cevap Yazın