İhracata Nasıl Başlayacağım? (Soru – Cevap)

İhracatta gerekli evraklar

İzmir’de veteriner hekimlik yapan bir okuyucu kendisine gelen talepler neticesinde ilaç, hayvancılık ekipmanları ve yedek parçaları konusunda ihracata başlamak istiyor. Kendisinin sorularını diğer okuyuculara da faydalı olabilmesi için her zaman olduğu gibi bir blog yazısı olarak cevaplamayı istedim.

Sizde sorularınız veya yazmamı istediğiniz konular olursa her zaman iletişim sayfası üzerinden benimle irtibata geçebilirsiniz.

1. Mevcut bir işyerim var fakat Veteriner Hekimler Odası ve Tarım Bakanlığı aynı işyerinde bu işler için izin vermiyor. İhracat yapabilmek için kuracağım yeni firma limited mi şahıs firması mı olmalı? (Bildiğiniz gibi 2012 itibari ile bilirsiniz limited şirketlere ağır şartlar getirildi)

Önceden olsa kesinlikle yeni kurulacak firmanın limited olmasını tavsiye ederdim, ancak temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ile beraber limited firmalara gerçekten çok büyük sorumluluklar yükleniyor. Kollektif şirketten sorumluluk açısından pek bir farkı kalmadı. Tek kişi kurulabiliyor olması ile de şahıs firmasıyla arasında bulunan farkları büyük ölçüde kaldırdı. Firma ortağına sınırsız sorumluluk verilmesi bir çok firma için sıkıntı yaratacak. Şu an için şahıs firması kurmak daha avantajlı gibi duruyor. Ancak TTK’nın yeni uygulamasına çok fazla itiraz olduğu için üzerinde düzeltmeler yapılabilmesi mümkün.

Bunun için ne olacağını tam olarak kestirebilmek zor.Şu an için şahıs firması iş görecektir diye düşünüyorum.

2. Muhasebecimin ihracat ile ilgili aktif bir deneyimi yok. İhracatta ne gibi faturalar, belgeler kullanılıyor? Sorunsuz ihracat yapabilmek için ne gibi fatura, belge vb temin etmem bastırmam gerekiyor?

Öncelikle kesin olarak bastırmanız gereken evraklar fatura ve irsaliye olacak. Bunlar ihracat için ayrı bir şekilde olması gerekmiyor. İç piyasada kullanılan fatura ve irsaliye bastırmanız uygundur. İhracat sırasında ayrıca kesin olarak ingilizce fatura da kullanacaksınız, ancak bunu bastırmanıza gerek yok. Türkçe faturanızın ingilizce versiyonunu bilgisayarınızda tutarak kendiniz ihracat başına basabilirsiniz. İngilizce faturalar için maliye bakanlığına bir beyanda bulunulması gerekmiyor. Sadece türkçe faturanız ile ingilizce faturanın seri noları ihracat sırasında aynı olmalı. Bunun içinde word de oluşturacağınız bir şablon işinizi görecektir.Muhasebe firmasını yeni kuracağınız şirkette değiştirmeniz daha faydalı olacaktır.

Genel olarak hiç bir muhasebeci sizin sektörünüzde gereken belgeleri bilmez (aynı sektörde çalıştığı başka müşterisi yok ise). Ancak en azından genel ihracat prosedürleri ile ilgili bilgisi olması lazım. Yani KDV iadesini nasıl alacak, ihracat masraflarını nasıl işleyecek, kur farkını nasıl hesaplayacak vs gibi konularda yanlış yapmaması gerekiyor.Bu sebeple hali hazırda ihracat yapan firmalar ile çalışan bir muhasebeci daha çok işinizi görecektir.

İhracat için kullanılacak olan belgelerde asıl danışmanız gereken ve bilgili olması gereken gümrük müşaviriniz. Donanımlı ve sizin sektörünüzde uzman bir gümrük müşaviri ile çalışın. Karşı tarafında yine aynı şekilde gerekli olacak belgeler ile ilgili bulundukları ülkelerde gümrük müşavirine danışmaları gerekiyor. Bununla ilgili bir araştırma yapıp size bilgi vermeleri gerek ki daha sonra ihracat sırasında bir problem ile karşılaşmayın.

3. Bölgemde ihracat yapan birkaç yere danışmak için gittiğimde hiçbir bilgi paylaşmıyorlar. Sektörümle alakaları olmamalarına rağmen bilmiyorum diyerek geçiştiriyorlar. Sizce neden böyle bir tavır sergiliyorlar?

Belki firmaları ile ilgili gizli bilgilere ulaşmaya çalıştığınızı düşünüyorlardır :) Şaka bir yana, ne yazık ki insanlarımız birbirine yardımcı olmayı çok fazla sevmiyorlar. “Beni ilgilendirmez”, “onla mı uğraşacağım şimdi” gibi düşünceler ağır basıyor sanırım.

4. İhracat yapabilmek için tek bir ihracatçı birliğine üye olmam yeterli mi? İstenilen kalemler birden fazla ihracatçı birliğini kapsıyor. Ticaret odası ve ihracatçlar birliği dışında başka üye olmam gereken bir kuruluş var mı?

İhracat yapabilmeniz için tek bir ihracatçı birliğine üye olmanız yeterli. Daha sonra firmanızın konusunun kapsadığı diğer ürünleri de ihraç edebilirsiniz. Ticaret odası ve ihracatçı birliği üyeliği haricinde üye olmanız gereken bir yer yok diye biliyorum (sektörünüzü bilmediğim için spesifik bir şey olabilir diyerek ucunu açık bıraktım) ancak gümrükçünüze yine de bir danışın.

5. KOSGEB ihracatçılar için benim gibi başlangıç durumunda olan işyeri için destekler veriyor mu?

KOSGEB’den destek almak pek kolay bir iş değil. Tamamlanması gereken bir çok prosedürleri var ve biraz uzun bir süreç. Yine bir araştırın ama bu konuda pek hevesli olmayın, kabul edilmek gerçekten zor.

 

 

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“İhracata Nasıl Başlayacağım? (Soru – Cevap)” üzerine 139 yorum

 1. 7)BİR İHRACATÇI BİRLİĞİNE ÜYE OLAN BAŞKA BİR İHRACATÇI BİRLİĞİ ÜZERİNDEN İHRACATINI GERÇEKLEŞTİREBİLİR Mİ? KOŞULU NEDİR ACABA ?

  1. Cemil Bey, siz bir mali ihrac ederken (herhangi bir tanesine kayitli oldugunuzu varsayiyorum) istediginiz ihracatcilar birliginden cikarabilirsiniz. Ancak, boyle bir seyi secme sansiniz yok pratikte. Cunku ihracat islemlerini siz degil gumruk musaviriniz yapacak ve onlar bulundugunuz yere, konunuza vs gore bir ihracatci birliginden malinizin cikisini yapacaklardir.

   Ama ozet olarak evet, baska bir ihracatci birligi uzerinden firmalar islerini halledebilirler.

 2. Merhabalar,

  Ben ihracata başlamak istiyorum, bunun için once muşteri bulup sonra mı şirketi açmam gerekecek? yoksa şirketi açtıktan sonra mı müşteri bulacam?

  Şimdiden teşekkuler

 3. Teşekkurler. Peki bunun için limited mi yoksa şahıs şirketi mi açmam benim için daha iyi olacak başlangıçta?

 4. 10 senedir cocuk mobilya sekterundeyim.Bu sene cok buyuk capli olmayan bir kolleksiyon lie İsvec yada Paris Maison Objet ye katilmayi planliyorum,ama anladim ki hic kolay degil.
  siz danismanlik veriyormusunuz yada onereceginiz birileri varmi,fuarlara katilim asamasindan ,fiyatlarin belirlenmesi,dogru gumrukcu nakliye sirketi ve urunile ilgili gerekli izinlerin alinmasi ve kosgeb ile ilgili.
  teskkurler.
  Name yildirim

  1. Merhaba Name Hanim,

   Dediginiz gibi fuarlara katilim hic kolay bir is degil. Size onerim katilmak istediginiz fuarlara buyuk ihtimalle Ticaret Odalari veya Ihracatci Birlikleri milli katilim yapacaktir, eger onlarla beraber katilirsaniz fuar nakliyesi / gumrugu ve desteklerin alimi ile ilgili onlardan destek gorebilirsiniz.

   Ne yazik ki danismanlik yapmiyorum, blogda yazmaya bile zor vakit bulurken danismanlik verme sorumlulugunu almak cok zor :)

   1. Murat bey 2015 te Paris Maison Objete katıldım ve gerçekten çok heyecanlı ve zordu.Seneye tekrar katılmayı planlıyorum ama Türkiye de bizim gibi firmalara destek verecek konuyu bilen danışmanlık şirketleri yok ve herşeyi kendiniz öğrenmek zorunda kalıyorsunuz,yada biz bulamadık.

 5. Sayın Burak Bey,

  Size benim de danışmak istediğim birkaç konu var ki en önemlisi, ben yurt dışında birkaç firma ile alım satım yapmak istiyorum. Yani bir nevi distributorluk veya daha açık hali ile komisyonculuk. Bunun için sanırım Şahış şirketi açmam yeterli olacaktır. Bu durumda benim de ticaret odası ve ihracatçılar birliğine kayıt olup, işleme başlamam mı gerekiyor ? Yoksa alım satım yapacağım için daha farklı bir prosedürü var mıdır ? Ben yalnızca aracı olacağım. Bu durumda sorumluluklarım nedir acaba ?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Fatma Hanim,

   Ithalat / ihracat islemlerini kendi firmaniz uzerinden yapmayacaksaniz ihracatcilar birligine kayit olmaniz gerekmeyecektir. Sadece danismanlik firmasi olarak calisacaksiniz.

   Sorumlulugunuz danismanlik duzeyinde kalacaktir, %18 kdv ile danismanlik faturalari keseceksiniz. Ancak bu durumda alici ve satici birbirini tamamiyle gorecektir tabii.

   Basarilar dilerim

 6. Merhaba burak bey,
  Şahıs firması sahibiyim. Doğal taş işi yapıyorum. 10 yıldır iç piyasa yoğunluklu çalışıyorum. Üretici değilim alım satım yapıyorum. Bu yıl dış piyasaya da açılmak istiyorum.
  Oda kayıtım yok.
  Nerelere kayıt olmam gerek ?

  1. Merhaba Mithat Bey,
   Oncelikle konunuz ile alakali bir ihracatcilar birligine kayit olmalisiniz, daha sonra ise bir Gumruk musaviri araciligiyla Gumruk sistemine kaydinizi yaptirmalisiniz. Bunun haricinde gerekecek ekstra bir kayit bulunmuyor bildigim kadariyla.

   Gumruk musavirine danistiginizda o da size gerekli evraklar, vekalet ornegi vs gibi konularda yardimci olacaktir.

   Iyi calismalar dilerim

 7. iyi günler hocam ben üniversite öğrencisiyim bir ödevim var sizden bana yardımcı olmanızı istiyorum .bir malı bir ülkeye pazarlayacam .ya da bir malı bir ülkeye ihraç edecem aşama aşama nasıl yapılır bunun için sizden yardım bekliyorum.

 8. merhaba ,

  ben ithalat ihracat firması kurmak istiyorum,bunun için
  bir sertifika veya belge almam gerekiyor mu yoksa sadece ihracatçı
  birliğine kayıt olmam yeterli mi bir ne kayıt olmak için şartlar neler
  yardımcı olursanız sevinirim
  teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Ne alip satacaginiza gore sertifika / belge gerekip gerekmedigi farklilik gosterir. Bu konuda birsey soylemem ne yazik ki mumkun degil.

   Birlige kayit olma sartlarini direkt birliklere sorsaniz daha uygun olur diye dusunuyorum.

   Tesekkurler!

 9. Merhaba Burak bey,
  İhracat birliklerine kayıtlı olmayan ufak bir üreticinin ürünlerini satmak için şahıs şirketi kurmak istiyorum. 2 sorum olacaktı
  1- Kesinlikle üreticinin ithalatçı firma bilgilerini görmesini istemiyorum. Bunun için ne yapmalıyım. 2- Üretici firma ihracat ile ilgili hiçbir birliğe kayıtlı değil. Malları satmak için üreticiyimi kayıt ettirmem gerekiyor ihracatçılar birliğine yoksa şahıs firmam ile ben kayıt olsam yeterlimidir? Teşekkürler

  1. Merhaba Hakan Bey,

   1) Mali kendiniz satin alip kendiniz ihrac ettiginiz takdirde ureticiniz musteri olarak sizi goreceginden ithalatci firmayi goremeyecektir. Onun icin son musteri siz olacasiniz.
   2) Birlige sizin kayitli olmaniz yeterlidir. Ancak ihrac edeceginiz urununun yurtdisinda veya burada gumrukten cikarken bazi yeterliliklere sahip olmasi gerekiyorsa (TSE vs gibi -urune gore degisir-) bunlara dikkat etmeniz gerekir. Urunle ilgili gereklilikleri ve detaylari ogrenmek icin bir gumruk musaviri ile gorusmenizi oneririm.

   Basarilar!

 10. Merhaba Burak Bey,
  İnanılmaz feyz aldım yazılarınızdan.
  Bir çok yerli yersiz kaynağı ezip geçmişsiniz bu yazıların hepsi tecrübe dolu.

  Bu arada size bir çok sorum olacak ama şuanlık bir sorum olacak.

  Üretici firmayız. Aynı zamanda tedarik edip sattığımız ürünler de oluyor.
  Bir dış ticaret firması açmamız yada var olan firmamızda ünvan değişikliğine gitmemizin bize ne artıları olabilir. Dış ticaret firması olmanın avantaj yada dezavantajları mevcut mu acaba ?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba!

   Guzel yorumlariniz icin cok tesekkur ederim, elimden geldigi kadar faydali olmaya calisiyorum diyelim :)

   Uretici bir firmaysaniz, daha dogrusu “firma” iseniz, ayriyetten bir dis ticaret firmasi kurmanin hicbir faydasi olmayacagi, aksine gereksiz yuk bindirecegi kanisindayim. Cunku vergi ve faaliyet acisindan dis ticaret firmasinin normal bir firmadan hicbir farki yok.

   Ayrica uretici olmaniz (en azindan bir urun kategorisinde) diger urunleri saglarken daha da guvenilir ve prestijli gozukmenizi saglayacaktir. Unutmayin, bir cok firma veya broker kendini uretici olarak konumlandirmaya calisiyor. Boyle bir durumda siz sahip oldugunuz konumu bozmayin derim.

 11. burak bey benım bılmek ıstedıgım su konu .bızım yazılım şırketımız var ama şımdıde yurt dışına ıhracat yapmmak ıstıyorum ama nasıl bılmıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım 05549843236 sızden ıy haberler beklıyorum

  1. Gulsah Hanim merhaba,

   Ihracat nasil yapabilirim sorusunun cevabi “nasil zengin olurum” sorusunun cevabi gibi biraz aslinda. Atilmasi gereken bir cok adim var ben bir cogunu zaten yazilarimda mumkun oldugunca acikliyorum.

   Ancak ne yazik ki tum detaylari ile adim adim anlatma gibi bir durum olamaz. Her firma icin firma konumu, pazarlari vs gibi degiskenleri goz onunde bulundurarak degerlendirip ozel calisma yapmak gerek, ki boyle bir danismanlik veremiyorum suan icin.

   Sizin gibi bir cok yerden talepler geliyor ve vakitsizlikten dolayi kabul edemiyorum. Ama yakin sure icerisinde secici davranarak danismanlik vermeye baslayacagim gibi gozukuyor. Konuyla ilgili gelismeleri yine sayfamdan duyuracagim.

   Basarilar

 12. ÖNCELİLK LE VERDİĞİNİZ BİLGİLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
  ŞU AN DA İŞLETMİŞ OLDUĞUM PERAKENDE BİR DÜKKANIM VAR DÜKKAN ŞAHIS ŞİRKETİDİR.
  FAKAT BU SIRALAR FARKLI BİR SEKTÖR İLE ALAKALI İHRACAT VE İTHALAT YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM FAKAT BU KONU İLE ALAKALI YAZDIKLARINIZI OKUMAK HARİCİ HİÇBİR BİLGİ YE SAHİP DEĞİLİM
  YAPACAĞIM İŞ TÜRKİYEDEN GİYİM ÜZERİNE MALZEME ALIP ORDA BİR DÜKKAN TUTUP PERAKENDE VE TOPTAN SATIŞ YAPMAK.
  BU KONU İLE ALAKALI BİR BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM.

  1. Merhaba,

   Yine sahis sirketi ile faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Ancak yurtdisinda kendi dukkaninizi acacaksaniz orada da bir firma kurmaniz gerekecektir. Bazi ulkeler yabancilarin firma kurmasi icin yerli bir ortak sarti kosmakta, bunu iyi arastirmalisiniz.

   Konuyla ilgili detayli bilgiyi faaliyet gostermek istediginiz ulkede bulunan Turk ticari ateselerinden ogrenebilirsiniz. Her turlu destegi vereceklerdir.

   Basarilar

 13. Burak Bey dış ticarette transit ticaret yapmak için tek kişilik şahıs şirket kurmak yeterlimi ayrıca Türkiye üzerinden transit ticaret taleplerini nereden öğrenebilirim ,bu ticareti yapmak için malı satın almam mı gerekiyor? Bir de dış ticarette kullanılan belge ve faturaları internetten araştırdığımda bir sürü belgeden bahsediliyor. Transit ticaret yapmak isteyen birisi bu belge ve faturaların tamamına sahip olmak zorunda mı?

  1. Merhaba, tek kisilik sirket kurmak yeterli. Talepleri ogrenmenin belli bir yeri yok, boyle bir olusum yok.

   Faturaya tabii sahip olmalisiniz, sahip olunmasi gereken belgeler ise urun bazli arastirilmali.

 14. Merhaba Burak Bey,

  Avrupa’da yaşayan abim ile textil üzerine bir mağaza açmayı planlıyoruz.

  Muhtelif üreticilerden mal alımı söz konusu olacaktır ve ihracat masraflarını biraz yüksek tutabilirler ayrıca farklı üreticilerden siparişlerim olursa her defasında ihracat masraflarını ayrı ayrı ödemek zorunda mı kalacağım.

  Bu bağlamda, hangisi mantıklıdır ;

  1-Üretici/ler malları Avrupa’ya sevk etmesi
  2-Benim yasal statüyü elde edip malları Avrupa’ya sevk etmem

  İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
  Saygılar

  1. Merhaba Serdar Bey,

   Aslinda bu tamamen ne kadar siklikla ve ne tutarlarda alim yapacaginiz ile ilgilidir. Sirket kurma masraflarinin burada odeyeceginiz verginin vs bu ise degip degmeyecegini olcmelisiniz. Boyle kabataslak bir yorum yapmak cok zor takdir edersiniz ki.

 15. Burak bey merhaba,
  Yurtdışına ila ihraç etmek istiyorum. İlaç fabrikası olmayan bir ülke olacak bu. Sanırım öncelikle bir firma kurmam gerekecek. Daha sonraki işlem ve belgeleri de siz bildirebilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Haldun Bey merhaba,

   Mesajiniz icin cok tesekkurler.

   Ne yazik ki gerekecek belgeleri benim bilmem mumkun degil. Bunun icin bir gumruk musavirine danismanizi oneririm.

   Iyi calismalar dilerim

 16. Merhaba Burak Bey,

  Elinize kolunuza sağlık, gerçekten de mükemmel bir blog oluşturmuzsunuz tabiiki bunu taçlandıran da açmış ve danışmanlığını yapmış olduğunuz konular.
  Müsadenizle kendimden bahsedeceğim, Türkiye’ye 2 sene önce kesin dönüş yaptım, Almanya-Fransa-İngiltere başta olmak üzre Avrupa’nın birçok ülkesinde toplam 22 sene yaşadım, okudum ve değişik görevlerde bulundum (Almanya) İşletme ve İktisadi bilimler mezunuyum. İngilizce ve Almanca yı çok iyi biliyorum ve İspanyolca, Fransızca gibi dillere de aşinalığım var. Döndüğümden buyana Özel bir Şirketin Dış Tic. Departmanında Yetkiliyim (Ege’de) çalışıyorum. Ama kişilerin kurumsallık mahrumu ve bilgisiz (eğitimsiz) olmalarından dolayı istediğim huzuru ve iğmeyi bulamıyorum.
  Bundan sonrası için artık kendi işimi kurmam gerektiğini düşünmekteyim. Ve gerek danışmanlık gerekse Dış Tic. Şti. olarak başlayacağım, Siz den veya buraya yorum yazan Arkadaşlar’dan gelecek olan ciddi teklifleri değerlendirebiliriz. E-Mail: erdoko@gmail.com

  Saygı ve Selamlar…

 17. Merhaba Burak Bey,
  Öncellikle etrafınıza ışık saçtığınızı bellirtmeliyim. Ve sorumu sormak istiyorum.
  Ben Avrupanın bir ülkesinde yaşıyorum. Türkiyede kardeşim var. Şu an Türkiyeden buraya bir ürün getirmek istiyoruz. Acaba burada bir ithalat şirketimi kursak yoksa Türkiyede kardeşim üzerine bir ihracat şirketimi kursak o bize ürünleri göderse ve biz burada pazarlasak. Hangisi daha doğru olur?
  Şimdiden verceğiniz bilgiler için teşşekürler.

  1. Mustafa Bey merhaba,

   Mesajiniz icin tesekkurler. Bu tamamen izlemek istediginiz strateji ile ilgili aslinda. Orada ithalatci olup Turkiye’de ihracat firmasi kurmadan alici olarak fabriklardan mal temin edebilir, getirttiginiz mallari AB bolgesinde toptan / perakende pazarlayabilirsiniz.

   Veya Turkiye’de ihracat firmasi kurup AB’de siz kendiniz sube olarak calisip pazarlama yapip AB’de yer alan ithalatcilari hedef alabilirsiniz.

   Bunun dogru / yanlis yolu yok acikcasi, iki iste de basari yakalanmasi pek tabii mumkun.

 18. İyi akşamlar Burak Bey.
  Ben eşim adına bazı sorular sormak istiyorum.Eşim yabancı uyruklu.Yine yabancı uyruklu bir kişiyle ortak meyve sebze ihracatı ii yapmak istiyorlar.Kurulmuş bir şirket yok fakat bir ülkeden alıcı buldular.Türkiyedeki satıcı firmadan alıp kendi isimleriyle alıcı firmaya gönderecekler.İki firmanın birbirini tanımasını ve onları aradan çıkarmasını istemiyorlar.Bu durumda sıfırdan başlayacaklarını düşünürsek nasıl başlayacağız.Tüm işlemleri bitirmek için birine vekalet verilebilir mi?

  1. Said Bey merhaba,

   İki firmanın birbirini tanımalarını istemiyor olmaları halinde ya şirket kuracaklar ya da başka bir firma bulup (Türkiye’de) alışı ve ihracatı o firma üzerinden yapmaları gerekir.

   Aksi takdirde satıcı firmanın karşı taraftaki alıcıyı görmemesine ne yazık ki imkan yok.

 19. Merhaba Burak bey
  benim şahıs şirketim var.ticaret odasına kayıtlıyım.
  yurtdışında müşteri bulup iletişime geçtim.
  ürünleri kargo ile göndermek istiyorum.müşterim önceden ödemeyi banka hesabına gönderecek–Yada ürünü teslim aldıktan sonra gönderecek.
  yine de ihracatçılar birliğine kayıt olmam ve gümrükçü ile anlaşmam gerekiyor mu.Yoksa kendi başıma da sorunsuz bir şekilde ulslararası kargo ile gönderebilirmiyim

  1. Merhaba,

   Urun bedeli 100$ veya 100 euro nun uzerindeyseniz muhtemelen beyanname acip birlige kayit olmaniz gerekecektir.

   Ancak bununla ilgili tam limitleri ogrenmek icin DHL veya TNT gibi express kargo firmalarina danismanizi oneririm. Cunku bu firmalar belli bir bedel veya agirliga kadar olan gonderilerin islemlerini kendileri halledebiliyorlar.

   Iyi calismalar dilerim

 20. Burak Bey Merhabalar,
  Bir ihracat firması kurduktan sonra herhangi bir ihracat danışmanlık firmasıyla çalışmanın bu işe yeni başlayanlar açısından faydası nedir. Danışmanlık firmalarına güvenebilirmiyiz. iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba,

   Ihracat firmasi olarak ihracat danismanlik firmalariyla calismaniz pek dogru olmaz saniyorum. CUnku bu firmalar zaten bir nevi ihracatcilar. Ihracat firmasi olarak uretiminiz olmadigini dusunursek tek yapacaginiz is musteri bulup satis gerceklestirmek olacak.Bunu da eger disariya verirseniz, yapacaginiz pek bir faaliyet kalmayacaktir diye dusunuyorum.

   Ihracat danismanlari yerine surec ile ilgili guvenilir ve tecrubeli bir gumruk musaviri / mali musavir ve avukat takildiginiz noktalarda faydali olacaktir.

 21. vay vayy vayyy :)

  “Gökte ararken yerde bulmak” deyimi dedikleri bu olsa gerek :) İlk defa işe yarar, çözüm odaklı ve sade bir anlatım şekliyle karşılaştım. Bu güzel paylaşımlar için herkes adına size çok teşekkür ediyorum. Ben makine mühendisiym, 28 yaşındayım. Yeni girdiğim firma medikal sektöründe üretim yapan bir firma. Bu firma dışarıda pazar bulmayı bilmiyor. Tecrübesiz olmamdan dolayı çok korkuyorum ama şimdi denemezsem bir daha ne zaman deneyebilecem ki diye kendimi cesaretlendiriyorum. Ben bir ihracat firması kurup ürünleri internet üzerinden bulacağım firmalara pazarlamak istiyorum. Sorularım sırasıyla şöyle olacak ;

  1) İşimi internet üzerinden yapacağım için herhangi bir iş yeri açmama gerek var mı? Home ofis çalışabilirmiyim?

  2) Üretilen ürünler CE sertifikalı ürünler. Ben bu ürünlerin üreticisi değilim ama kendi adıma başka bir firmaya ürün bastırmak istesem bu mümkün mü? Kendi adıma CE belgesi alabiliyor muyum? Çünkü karşı taraf benden sertifikalarımın olup olmadığını sorduğunda doğal olarak onlara sertifikaları gösterecem. Onlar da sertifikada ismi yazan şirketten yola çıkarak asıl imalatçıyla iletişime geçebilirler bunun önüne nasıl geçebilirim? Aklıma gelen tek şey kendi sertifikalarımın olması ama onu da imalatçı olmadan alabiliyor muyum bilmiyorum.

  3) Şirket uzantısının ne olacağı çok önemli mi? Diyelim ki ATALAY ithalat-ihracat firması diye bir şirket kurdum (bu konuya çok yabancıyım bu isimde bir şirket kurulup kurulamayacağını bilmediğim için şimdiden kusurumu bağışlayın ) medikal ürünlerinin ihracatını yapıyorum ama yarın başka bir pazar buldum ve inşaat, gıda, tekstil…vs. işlerine de girmek istersem şirketimin uzantısının bunları da kapsıyor olması gerekiyor mu yoksa ihracat adı altında bütün ürünleri pazarlayabiliyor muyum?

  1. Merhaba, mesajiniz ve blogumu takip ettiginiz icin tesekkurler :)

   1) Home ofis calisabilirsiniz ancak biraz oturttuktan sonra tavsiye etmiyorum. Gelen giden arttiginda evde agirlamak veya disariya davet etmek prestij kaybi olacaktir.

   2) CE sertifikasyonu ile ilgili bilgim yok acikcasi, bunu sertifika veren bir kurulusla gorusmenizi tavsiye ederim. Bunun haricinde sertifika istendiginde ureticinin oldugu yeri kapatip gondermeyi deneyebilirsiniz, firmaya fason urun yaptirtiyorum olarak lanse edebilirsiniz (sadece bir dusunce).

   3) Sirket uzantisi pek onemli degil. Dis Tic Ltd Sti., Ithalat Ihracat A.S. vs gibi uzantilar her sektorde isinizi gorecektir.

 22. Merhaba burak bey,

  Açmış olduğunuz bu sayfa uzerinden insanlara yapmış olduğunuz yardımlar için bir yurttaş olarak şükranlarımı sunuyorum.

  Benim soruma gelince; ben cezayire tekstil malzemelerinin konteyner bazında kargo taşımacılığı işini yapmak istiyorum, limited şirket açmam gerekiyor sanırım, mesela benim müşterim 300 bin tl’ lik 3 konteyner mal sipariş etmiş oldu bende bunları imalatını yaptırıp teslim aldım ve bunları kendi kurduğum limited şirket uzerinden arkas aracılığı ile (gemi konteyner taşımacılığı) uzerinden yapmak istediğimde açmış olduğum şirketin sermayesi 100 bin tl ise bunları gönderirken sıkıntı yaşarmıyım.? Örn: 100 bin tl lik sermayeli bir ltd şirket açtığımda ne kadar tutarlı mal ihraç edebilirim, bunun bir limiti varmı ? , mesela aylık 10 konteynera kadar mal sevkiyatı yapacağımı var sayarsak ne kadar sermayeli bir şirket kurmam lazım ve yeni ttk ya göre hepsini mi yoksa 4/1 ini şirket başvurusu esnasında kalanını 24 ay içinde mi yatıracağım. cunku bu konuda internetten yapılan yorumlardan tam olarak anlayamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba Mesut Bey,

   Mesajiniz icin tesekkurler.

   Sermayenizi 20000 TL de tutsaniz yapacaginiz ihracat acisindan birsey degismeyecektir. Boyle bir limit bulunmuyor, iciniz rahat olsun. Sermayenin 1/4 unu sirket basvurusu sirasinda odeyeceginiz dogrudur. Kredi vs kullanma amaciniz yok ise kisa surede, yuksek sermaye pek bir ise yaramayacaktir.

   Iyi calismalar dilerim

 23. Burak abi iyi çalışmalar ,

  Uluslararası ticaret ve pazarlama 2. Sınıf öğrencisiyim,babamın çalıştığı şirkete yaptığı yaptığı bir makinayı pazar araştırması yapıp inşaat ve demir sektöründeki cevre ülke firmalarına ihracat yapmak istiyorum.makinenin patentini alma aşamasındayım avantajımız 110.000- 120.000 $ olan makineyi 65.000 $ gibi rakamlara rahatça pazara girebilmemiz.Ne tür birşirket kurmalıyım hangi yolları izlemeliyim , teşvik alabileceğim merciler var mı bu iş için 15.000 tl gibi bir rakam ilk aşamada riske edebilirim hangi tür şirket kurmalıyım ilk aşamada hangi belgelere ihtiyacım nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  1. Merhabalar,

   Faaliyetleri yürütmen için ne tür bir şirket kuracağının çok bir önemi yok. Şahıs şirketi haricinde limited veya anonim şirket kurabilirsiniz.

   Teşvikler her sektöre, ürüne, bölgeye göre değişiklik gösterdiğinden bunu en iyi Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’e danışarak öğrenebilirsiniz. Gerekli olan üretim ve kalite belgelerinde de yine bakanlık ve özellikle KOSGEB yardımcı olacaktır.

   Başarılar dilerim

 24. limited şirketim var.gürcistana ilaç ihracatı yapmak istiyorum.müşterim hazır.ne gibi işlemler yapmam gerek

  1. Merhaba,

   İhracat yapmanız için gerekenlerin en başında ihracatçı birliklerine kayıt olup aynı zamanda bir gümrük müşavirliği ile çalışmanız gerekiyor (müşterinizin zaten hazır olduğunu düşünerek). İhracatını yapacağınız ürün için gerekli olan belgeler (var ise) için gümrük müşaviriniz en doğru bilgiyi verecektir.

   Başarılar dilerim

 25. burak bey
  ihracatta factoring hakkında ne düşünüyorsunuz?
  %70 peşin ödeme geri kalan alacağımı factoring yapabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Dediginiz sekilde bir islemi bankaniz uzerinden yapabilirsiniz. Ancak banka vesaik kirmak icin karsi bankadan kesinlikle teyid alacak, firmanin kredi notunu sorgulayacak ve karsi bankadan ayni sekilde odeme garantisi alacaktir.

   Normal factoring islemlerinden biraz daha kapsamli olsa da oldukca cok kullanilmaktadir.

   Iyi calismalar dilerim

 26. Burak bey merhaba;
  Bende yurtdışından kıyafet ihraç etmek istiyorum.şahıs firması açmayı düşünüyorum fakat dükkan açmıyacağım internet üzerinden satış yapmak istiyorum evden bu şekilde şahıs firamsı açılır mı gümrük müşaviri desteğiyle bu işi yürütebilirmiyim bilgi verirmisiniz teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Saniyorum yurtdisindan urun ithal etmek istiyorsunuz. Evden de sahis firmasi kurabilirsiniz ve ithalat yapmak icin bir gumruk musaviri destegi ile calisabilirsiniz. Evden ne kadar yapip yapamayacaginiz tabii ki isinizin boyutu ile alakali.

   Basarilar dilerim

 27. Merhaba Burak Bey, nette araştırma yaparken yazınıza rastladım, sormak istediğim bir konu var, şahıs firmasıyım ve internet üzerinden yurt dışından sipariş alıp posta ile göndermek istiyorum, göndermek istediğim ürünlerin değeri yaklaşık 40-50 dolar civarında, bunun için prosedür nedir.

  1. Harun Bey merhaba,

   Son zamanlarda yapilan duzenlemeler ile ufak tutarli gonderiler / ihracat icin vergi beyannamesi zorunlulugu kaldirildi, PTT veya kargo firmalari ile gonderi yapabilirsiniz.

   Daha detayli bilgi icin buraya goz atmanizi oneririm.

 28. merhaba burak bey , yurtdısında musterı buldum ve hazır gıyım satmak ıstıyorum kendıme aıt sırketım yok turkıyedekı uretıceıden alıp yurtdısına gondermek ıstıyorum urunu aldığım sırketı tanımalarını ıstemıyorum urunu gondermemın en kolay yolu sızce nedır.

 29. Rusya ile yapılacak olan gıda ihracatında Rusya’nın özel olarak talep ettiği belgeler nelerdir? Ve bu gıda için GOST R belgesi gereklimidir? Teslim şekli Fob olacaktır. Gümrükte malı çekmek için GOST R gerekli bir belgemidir. Rusya için başka hangi belgeler şarttır?

 30. Merhabalar, oncelikle bir cok konu hakkinda bizleri aydinlattiginiz icin tesekkurler. Soru-cevaplari taradim ancak yine de emin olmak icin soruyorum. Tarimsal bir urunu yetistiricisinden alip yurtdisina pazarlamak istiyoruz. Yani araci firma niteliginde. Sahis sirketi kurup, ihracatcilar birligine kayit yaptirip gumruk musaviri yetkisi dahilinde gerceklestirebiliyor muyuz? Ya da perakendecilik icin baska bir prosedur var mi? Tekrar tesekkurler..

  1. Merhaba Oya Hanim,

   Bahsetmis oldugunuz prosedurler harici bir prosedur bulunmamaktadir. Ihracatta gerekli olacak belgeler ile ilgilide (urune gore degisiklik gostereceginden dolayi) gumruk musaviriniz size yardimci olacaktir.

   Basarilar dilerim

 31. Merhaba Burak Bey,

  Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Sorum şu : Limited Şirketim üzerinden ihracat yapmak istiyorum. İsim değişikliğine gerek var mı? Birliğe kayıt olmam yeterli mi?
  Saygılarımla…

  1. Merhaba Hamdi Bey,

   Isim degisikligine gerek bulunmuyor, ilgili birlige kayit olduktan sonra ve gumruk sistemine kaydiniz yapildiktan sonra ihracat yapabilirsiniz.

   Iyi calismalar dilerim

 32. Burak bey size yazan insanları ferahlatıp aydınlattığınız için tşkklr
  ben çifte vatandaşım (türkiye,bulgaristan) bulgaristan’a hırdavat,inşaat ve elektirik malzemeleri ihraç etmek istiyorum bunun için ilk etapta alıcı toptancı müşterilerimi bulup onlara katalog ve numune sunup siparişlerini mi almam gerekir yoksa her iki ülkede de ilk olarak şahıs firması kurup sonramı müşteri bulma yoluna geçmeliyim sabrınız için şimdiden tşkklr.

  1. Merhabalar,

   Yorumunuz icin tesekkurler.

   Bence ilk etapta musteri arayisina girmeniz daha mantikli olacaktir. Gidisata gore Bulgaristan’da sirket kurma yoluna gidebilirsiniz, ancak cok gerekli olacagini (orada ayni zamanda toptan-perakende satis yapmayi planlamiyorsaniz) dusunmuyorum.

   Basarilar dilerim

 33. Merhaba Burak Bey
  Öncelikle paylaşımlarınız için tşkler..Yurtiçinde kurulu bir şahıs firmam var. Yurt dışında bayilik açmak istiyorum. Bunun için devletin verdiği destekler var mıdır.Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olabilecegim yer neresidir. Tşkler..

  1. Merhaba Nermin Hanim,

   Ekonomi Bakanligi Tesvik Bilgi Merkezi’ne (444 43 63) ve KOSGEB’e danisabilirsiniz. Ayrica bayilik acmak istediginiz ulkenin yatirimci cekmek icin kendi uyguladigi vergi avantajlari veya tesviklerde olabilir (Turkiye’de yurtdisindan yatirim cekmek icin yapildigi gibi), bunun icin belirlediginiz bolgede bulunan ulkemiz Ticari Ateselikleri’ne danismanizi ve konu ile ilgili danismanlik yapan firmalar ile gorusmenizi oneririm.

 34. mrb burak bey. ben türkiyeden toptan bay bayan iç çamaşırı tekstil ürünleri bulgaristana ihraçat yapmak istiyorum .bunun için ilk etapta nasıl bi yol izlemem gerekiyor bu işe yeni başlıcam ilk önce dış ticaret LTD şirketi kurup muşterimi bulmalı yoksa şirketi açıp numunelerle bulgarıstana gidip müsterimi bulmalıyım tabi başta wep sitesini kurucaz tavsiyeniz üzerine.sizinde bana extra vericenız önerilerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkürler verdiginiz bilgiler hayatımıza yön vermede büyük önem taşıyor.sevgilerle:))

  1. Merhaba,

   Once firmanizi kurup ciddi bir sekilde musteri adaylarinin karsisina cikmanizi oneririm. Cantaci diye tabir ettigimiz sekilde alicilarin karsisina ciktiginizda guvensizlik sorunu yasayabilirsiniz.

   Iyi calismalar dilerim

 35. Merhaba Burak bey,

  Öncelikle böyle faydalı bir site açıp bilgi arayanlara o değerli vaktinizi ayırıp bilgi ve tecrübelerinizi her hangi bir çıkar gözetmeden paylaşmanız günümüz Türkiye’sinde muhteşem bir şey. Burada sorularına cevap arayan herkes adına size teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

  Benim fotoğrafçılık ve reklam ajansı olarak faaliyet gösteren şahıs işletmem var. Müşterilerim arasında yakın dostum olan bir arkadaşım Afrika’da restoran olarak çalıştırdığı bir iş yeri var. Bulunduğu ülkede bir çok ekipman ve malzemeleri tedarik edemediğinden dolayı Türkiye’den tüm alış verişlerini yapıyor. Bir gümrükçüyle anlaşıyor ve alış veriş yaptığı bütün firmalar(Mobilya, züccaciye, reklam, gıda, ambalaj) İstanbul’da ki bir firmaya fatura kesiyor (Mutfak ekipmanları firması) ve en son olarak bu firma ihracat faturası kesip işi sonlandırıyor ve kontenyer yola çıkıyor.

  Fakat en son yaptığı işte bizleri üzdü, faturaları geç yetiştirdi, çeviri kısmında ciddi hatalar yaptı ve dolayısıyla Afrika’daki arkadaşımız ciddi zorluklar yaşadı vs.

  Şimdi bende bu işi kendim yapmaya soyundum. Öncelikle vergi dairesine faaliyet alanlarımı genişletmek üzere dilekçemi verdim. Bu hafta ise ticaret odasına kaydımı yaptıracam. Yazılarınızdan takip ettiğim üzere İhracatçı birliklerine üye olmam gerekiyor sanırım.

  1) Benim önümdeki süreçte dikkat etmem gereken nasıl bir yol haritası var acaba?

  2) Farklı ürün gruplarına tek bir fatura kesmem de bir sıkıntı olur mu?

  3) Bir İzmir firması olarak Ege İhracatçı Birlikleri üyeliği yeterli midir? Her iki üyelik bana bir avantaj sağlar mı? Yani İzmir Ticaret odası ve Ege ihracatçı Birlikleri.

  Ürün gruplarım;
  a) Restoran ekipmanları (Ocak, Soğutucu dolap, Döner tezgahı vs.)
  b) Züccaciye eşyalar (Tabak, Çatal, Bardak vs.)
  c) Mobilya malzemeler (Masa, Sandalye vs.)
  d) Reklam malzemeleri (Poster, ışıklı tabela, pano, menü vs.)
  e) Ambalaj malz. (Poşet, amblaj kağıtları, pizza kutuları vs.)
  f) Gıda malz. (Salça, Sıvı yağ, Baharat çeşitleri)

  İlginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla..

  1. Merhaba Tuncay Bey,

   Yorumunuz icin tesekkurler.

   Sorulariniza soyle cevap vereyim;
   1) Spesifik bir sekilde yol haritasi cizmem mumkun degil. Dikkat edilmesi gereken bir cok sey var ancak onceki yazilarima bakarak genel olarak ihracata dair onerilerimi okuyabilrisiniz.
   2) Farkli urun gruplarina tek fatura kesebilirsiniz, hicbir problem olmaz.
   3) Herhangi bir birlige uye olmaniz yeterlidir. Ikinci bir birlige uye olmaniz odeyeceginiz ekstra aidat kulfeti disinda bir sey getirmez. Sadece Ticaret Odasi ve EIB’e uye olmaniz kafi.

   Basarilar dilerim

   1. Kolay gelsin şahıs firmasi olarak ihracat yapmak istiyoruz işimiz ünvan olarak reklam matbaa ve bilişim biz bilişim olarak elektronikciler odasina kaydımız var ama biz matbaa ve reklam ürünleri ihrac edicez. Oda kaydı farkedermi teşekkürler.

 36. Merhaba Burak Bey, Bursa’dan yazıyorum. Bebek giyimde tecrübeli olan ve şu an bu işi fason üretimle iç pazarda icra eden bir tanıdığım ürünlerini orta doğu ülkelerinde internet tanıtımı da yaparak pazarlamamı teklif etti.Benim yabancı dilim var ve orta doğuda pazar bulabileceğim bana ciddi şekilde yardım edecek Kuveytli ve Suudi çevrem var. Ben şirket kurarak bu işi yapmak istiyorum. Bu noktada, şirketleşme ile ilgili size sorularım;

  1-Bir soruya cevap verirken, imalatçıdan son alıı olarak malı satın aldıktan sonra şirket olarak ürün satışını kendiniz yapmadığınız taktirde, imalatçı-ithalatçı buluşmasıkaçınılmaz olur demişsiniz.Yani komisyoncu olarak çalışılırsa(bir acente gibi yani) bu durumun önüne geçilemez mi?
  2- Kendimizi ihracatçılar birliğine kabul ettirebilmemiz açısından ne tarz bir şirket önerirsiniz? Komandit şirket hakkında ne düşünüyorsunuz bu hususta?

  Şimdiden yardım ve yönlendirmeleriniz iin çok teşekkür ediyorum, başarınızın daim olması dileğiyle, kolay gelsin Burak Bey …

  1. Merhaba Alper Bey,

   Yorumunuz icin tesekkurler.

   1) BU durumu asmak icin centilmenlik anlasmasi da denilen aracilik anlasmalari yapiliyor. Ancak karsi taraflar kotu niyetli olduktan sonra farkli sirketler uzerinden ticaret gibi bir cok kolay yolla bu anlasmalari asabilirler. Yani acikcasi onune gecmenin pek bir yolu yok.
   2) İhracatcilar birligine sirket veya sahis olarak kendinizi rahatca kabul ettirebilirsiniz. Sirket tipinin bu durumda pek bir onemi yok.

   Basarilar dilerim

 37. Burak bey merhabalar;
  Ben bayan ayakkabisi saticisiyim. Sahis firmasi sahibiyim. Yurt icinde facebook ve instagram uzerinden ayni zmnda n11 uzerinden satis yapiorum. Yurtdisinada ebay tarzi sitelerden satis yapmak istiorum. Yada almanyadan vs olan takipcilere satia yapmayi dusunuorum. Bunun icin sahis firmasi yurtdisina fatura kesevlbilirmi nasil izinler almaliyim bilgi almak istiyorum. Yardimlariniz icin tesekkur ederim

  1. Cem Bey merhaba,

   Bahsettiginiz sekilde satis yapilabiliyor. Ancak mevzuat konusunda detayli bir bilgim yok. En guvenilir sekilde bilgi almak icin bir gumruk musavirine ve/veya TNT/DHL/FedEx gibi express kargo servislerine danisabilirsiniz.

   Belli bir tutara kadar olan satislarda saniyorum ihracat beyannamesi acmadan satisi mumkun kiliyor express kargo firmalari.

   Basarilar dilerim.

 38. merhabalar burak bey
  sağlık malzemesi olan pamuklu ped sargı bezi gibi ürünleri ihraç ederken ithalatçı firmanın ce veya iso gibi belgeler istemese de gümrük ister mi acaba ? teşekkürler

 39. Merhaba Burak Bey,

  şirketimiz 2 yıl önce kuruldu ve ayakkabı üretiyoruz. ancak ticaret ünvanımızda ”dış ticaret ya da ithalat-ihracat” ibaresi yok gümrük müsteşarlığının verdiği destekler konusunda bu sorun teşkil eder mi? yoksa ünvan değişikliğine gitmeli miyiz?

  1. Erkan Bey merhaba,

   Hayir herhangi bir ozel ibareye gerek bulunmuyor. Sektorunuze dair verilen desteklerden problemsiz bir sekilde yararlanabilirsiniz.

   Iyi calismalar dilerim

 40. Merhaba Burak Bey,
  Brezilyalı olan eşim ile kendi ülkesine gümüş takı satmak istiyoruz.Size birkaç sorum olacak.
  1-) Firma sahibiyim ancak İKO haricinde herhangi bir birliğe kayıtlı değilim ,15-20 kg civarındaki malı bagaj içinde hava alanından faturalı bir şekilde geçirme imkanımız var mı?
  2-) Faturası olan bu mal gümrükte sorun yaşar mı?
  3-) Eğer Türkiye içinden sorunsuz geçerse Brezilyada da bu malın vergisini ödedikten sonra mı geçirebiliriz?
  Teşekkür Ederim.

  1. Ihsan Bey merhaba,

   Belli bir tutar ve agirliktaki ihracatlar kolaylastirilmis beyanname ile normale gore daha hizli ve sorunsuz bir sekilde ihrac edilebiliyor. TNT gibi kurye firmalari bu hizmeti sagliyor (bkz: TNT ile Kolay Ihracat) ancak havaalaninda kendiniz bu mali cikartmak istiyorsaniz (yolcu beraberinde) prosedur farkli olabilir.

   Bunun icin en saglikli bilgiyi gumruk musavirlerine danisarak edinmenizi oneririm.

   Turkiye’den mali ihrac ettikten sonra Brezilya’da vergiye tabi olup olmayacagi ise tamamen o ulkenin kendi prosedurlerine baglidir, bu konuda bir sey soylemek malesef mumkun degil.

   Iyi calismalar dilerim

 41. hayırlı günler hocam ben makina imalatı yapıyorum ihracat sırasında KDV ödemesini devlete degilde devlet ihracatcıya yapıyormuş bu ödemeyı nasıl ödüyor ihracat sırasında alver olayı nasıl oluyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar,

   Makine sektoru ve devlet destekleri konusunda bir bilgim yok. Bunun icin bir gumruk musavirine danismanizi oneririm.

   Iyi calismalar dilerim

 42. mereba burak bey ben almanyadan yaziyorum size bende tasadüfen sitenize rast geldim sormak istedigim evde yapmak istedigim nikah sekerleridir ancak süslemeleri türkiyeden getirmek istiyorum tabii ki bavuluma koyup getirmek istesemde agirlik icin yine gümrük ödemem gerekecek önce kücük bir sapta baslamak istiyorum cünkü kaldigim semtte nikah sekeri satilmiyor bende evimden pastacilik yaparak satis yapiyorum almanyanin kanunlari cok sert oldugundan kendime bile atölye acamiyorum cevrem cok genis degil simdi size sormak istedigim ben ticarete nereden ve nasil baslamaliyim tanidigim pek insan yok türkiyede bana yardimci olacak ben almanyada oldugum icin dolandirilma olasiligi yüksek bu yüzden de korkuyorum bana önereceginiz herhengi bir firma varmi online olarak alabilecegim siparis ederken bu capta degilde diyelim ki 1000 veye iki bin tane ile baslamak istiyorum tabii ki süsleri dir cicekleridir bunlarda icinde olmali yardimci olursaniz sevinirim sevgiler saygilar

 43. Merhabalar,
  Ben yurtdisinda yasiyorum, Giyim isine girmek istiyorum burda. Turkiyeden bi cok firma buldum hazir giyim olmak uzere Yanliz yurtdisina cikarmak icin ihracat belgelerinin bulunmadigini soylediler. Bizim ihracat icin neler yapmamiz lazim. Ben yurtdisinda ikamet etmeme ragmen turkiyede ihracat belgesi cikarabilme ihtimalim varmi mal aliyorum diye. Veya burdan yani yurtdisindan ihracat belgesi alabilme durumum varmi. Turkiyede ihracat belgesi ben musteri olarak cikarabiliyorsam bunun bilgileri ve miktari ne olabilir. Eger bir musteri degilde orda adima bulunmasi gereken sirket veya isyeri ihracat belgesi alabilmem icin ne gerekir. Yani kisacasi benim turkiyeden ihracat belgesi olmayan tekstil veya hazir saticidan giyim nasil yurtdisina getirtirim. Tesekkur eder kolayliklar dilerim.

  1. Merhaba,

   Açıkçası ihracat belgesinden kasıt nedir bunu anlayamadım. Herhangi bir gerçek veya tüzel kişiliğin ihracat yapabilmesi için ihracatçı birliklerine ve gümrüklere kaydı yeterlidir.

 44. Merhabalar Burak bey.sabrınıza ve ilgiliniz için diğer sorucular gibi bende içtenlikle teşekkür ediyorum.sorum biraz karışık ama akıcı anlatmamıza hayran kaldım.ben İspanya da yaşıyorum Burda da bir şirketim var fakat faal değil amerika ya tanılınan burdan bir tanıdığımda Türkiye’den ihraç fazlası ürünleri toplayıp Amerika’ya göndericem.o satış ben tedarikçi olucam.türkiyede kardeşim işin başında olacak.sorularım ise 1-)Türkiye’den Fason topladığımız textil ürünlerine kendi oluşturduğumuz markayı koyup ihracat yapabilirmiyiz 2-)Türkiye’de şahıs şirketini kurup buradaki şirketle ortak gösterebilirmiyiz veya şubesi ?şuan buradaki şirket açık fakat Türkiye’de henüz kurmadık.(bunu sormam kardeşim üzerine açıcaz onunda buradaki şirkete ortak olması vergi vs bir fayda sağlarmı ? Şube tc ofis vs gibi gösterilebilirmi? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Yorumunuz ve takibiniz için teşekkürler. Kısaca cevaplamaya çalışayım bilgim kadarıyla;

   1) Evet yapabilirsiniz
   2) Şahıs firmasını bildiğim kadarıyla bir şube olarak göstermeniz mümkün olmayacaktır. Herhangi bir vergi avantajı sağlayacağını zannetmiyorum, her ülkedeki faaliyetleriniz için o ülkelerde vergi ödemelisiniz

   Başarılar

 45. Burak Bey Merhaba,

  Şirketi olmayan, tarım ürünleri yetiştiren çiftçiden ürün alıp, ham veya işlenmiş halde avrupa ülkelerine satmak istiyoruz.

  1 – Şahıs şirketi kurmam gerekiyor, ticaret odası ve ihracatçılar birliğine üye olmam gerekiyor, bu kadarı yeterli midir?
  2 – Malı alacağım üreticinin şirketi yok, şirket açmasına gerek var mıdır?
  3 – Üreticiden alacağım tarım ürünlerine fatura kesmem gerekecek, bu malı aldığım üreticiye vergi olarak veya herhangi bir şekilde yansıyacak mıdır?

  1. Merhaba,

   1) Yeterlidir.
   2) Şirket açmasına gerek yoktur, muhtahsil makbuzu vermelerine gerek vardır.
   3) Muhtahsil makbuzuna göre üreticiden gelir vergisi alınacaktır.

   Daha detaylı bilgi için tarım il veya ilçe müdürlüklerine başvurmanızı öneririm.

 46. Burak Bey; Öncelikle merhabalar.

  Ben 19 Yaşında Bilkent Üni İşletme Bölümü 2. Sınıf Öğrencisiyim bu sene TDVSEM’in yapacağı 64 saatlik Dış Ticaret Kursuna Katılmayı planlıyorum. Ardından demir ihraç eden bir aile dostumuzun yanında staj yapmak istiyorum. Bütün bunların amacı Avrupa ve Amerika’ya işlenmiş mermer ihraç etmek istiyorum. Ancak bunu olabildiğince hızlandırmak istiyorum. Yorumlara verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla Şahıs şirketi + Mali Müşavir + Gümrük Müşaviri + İhracatçı Birliği Üyeliği + Kargo Şirketi olmazsa olmazlar. Fakat kapital sıkıntım var. Sermaya için Kosgebe mi başvurmam daha doğru olur yoksa önce bir şirket kurup müşteri ve malı bulup bankadan krediye başvurmam mı daha doğru olacaktır.

  Her türlü öneriye açığım şimdiden çok teşekkürler.

 47. merhaba;beni sorum biraz farklı merak ettiğim şu ki kısacası olarak ihracat kimdir ve herkes ihracatçı yapabilir mi lütfen acil cevap yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

 48. Mrb burak bey . Ben yurt ici tekstil ihracatıyla ugrasıyorum. Bir kac defa mallarimi yurt disina ihrac etmeyi dusundum ama dusunme asamasinda kalip uygulamaya gecemedim.Balkan pazarlarina yonelik calismak istiyorum. Bu isin belge ve evraklari yada daha baska ne gibi prosudurleri oldugunu toptancilarla mi yoksa kisisel olarak mi ihrac etmem gerektigi hakkinda biraz bilgilendirirseniz beni cok sevinirim…

 49. merhabalar burak bey şahis işletmem var gıda tekstil temizlik pazarlama ticaret odası üyesiyim yurt dışına ihracat ithalat yapmak istiyorum ihracat yapmak için ihracatcılar birliğine üye olmam gerekiyormu ticaret odası kaydım var onunla yapabilirmiyim türkiyeden makedonyaya zeytin ve tekstil ihracatı yapmak istiyorum türkiye ve makedonya arsında gümrük anlaşması var buraya ihraç edeceğim malların gümrük vergisi olarak ne öderim ilk defa ihracat yapacağım makedonyada şirket kursam kendi şirketime göndersem avantajlı olurmu makedonyadan türkiye de mal ithal etmek istiyorum bununla ilgili ne yapmam gerekiyor sabrınız için çok teşekkür ederim burada bizleri aydınlattığın için ayrıca teşekkür ederim saygılar

 50. ONCELIKLE YARDIMLARINIZ VE ILGINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM .BEN ANTALYA DA MİDYE DOLMA ÜZERİNE ÇALIŞAN URETIM İZNİ OLAN TESISIM VAR YURT DIŞINDAN SÜREKLİ TALEPLER VAR BUNUN İÇİN İHRACAT YAPMAK İSTİYORUM NASIL BİR YOL IZLEMEM LAZIM YAR
  DIMCI OLURMUSUNUZ.

 51. Merhaba Burak Bey 1999 kuruluş tarihli inşaat işleri ve inşaat malzemeleri satışı yaptığım bir limited şirketim var her hangi bir ülkeye ihracat veya ithalat işleri yapmak fikri çoktandır kafamızı meşgul ediyor işe önce nerden başlamalıyım bilgi verirsenşiz memnun oluruz…saygılar

 52. sayın burak bey bu vermiş olduğun bilgiler için çok teşekür ederim benimde bir sorunum var aydınlatırsanız teşekür ederim ben kendim yurt dışındayım ama yurt dışında bir limited şirket kurmak istiyorum burda turist olarak kalmaktayım oturum iznim yok eğer şirket kurarsam burda kalma hakı elde ede bilirmiyim birde bulunduğum komşu ülkelerigezip satacağım tekstilürünlerini pazarlayabilirmiyim şimdiden teşekürler

 53. burak bey bize verdiğiniz değerli bilgiler için size teşekkür ederim benim sorum piyasada ücretli ithalat ihracat dersleri veren kurumlar var bunlar makbulmü bunlardan aldığımız eğitimlerle iş yapabilirmiyiz

  1. Merhabalar,

   Acikcasi faydasi olmaz diyemem, tabii teoride faydasi olacaktir ancak herhangi bir pratik olmadan veya is tecrubesi olmadan sirf kurumlardan alinan egitimle is yapilabilecegine inanmiyorum.

   Basarilar

 54. Hocam merhabalar benim bi kac sorum olacak umarim bu konuda sizin zamaninizida aldigim icin kusurumu bagislayin.
  1-mobilya mutfak banyo uniteleri yapmaktayim, gurcistana mutfak uniteleri goturmem gerekiyor bununla ilgili gumrukte yada sinirda bi gumruk vergisi gibi bi ucret cikarmi karsima ?
  2-Urettigim mutfak unitelerinin malzemelerini yurticinde tedarik ettigimden bunlarin kdv iadesi almam muktedir midir ?
  3-ornek vermem gerekirse yuz liraya mal ettigimin kdv iadesi almam mi soz konusu,? yoksa bu urunun satis fiyati uzerinden uygulanacak vergi iadesi mi soz konusu olacak ?
  4-hocam yada 150 satis fiyati olarak satilan urunun, 100 liranin kdv si alip kalan 50 tl icin vergimi vermem gerek ?

  Hocam sorularda sıkmış olabilirim Allah sizden razi olsun.

  1. Merhabalar, yorum icin tesekkur ederim. Bilgim oldugu kadari ile;
   1-Gurcistan ile sinir ticareti konusunda ozellikle bir bilgim yok – ancak normal olarak ihracat yapilacagini varsayarsak beyanname masraflari, gerekli sertifika/belge gereksinimleri olabilir. Bunun icin bir gumruk musaviri ile ihrac edeceginiz urun cinsine gore iyice bir danismanizi oneririm.
   2,3,4- KDV’sini odeyerek aldiginiz ve gerek hammadde gerek direkt olarak ihracata kullandiginiz urunlerin alisi sirasinda odenen KDV icin iade alabilirsiniz. Satis faturaniz / satis fiyatiniz uzerinden KDV alamazsiniz.

   Umarim yardimci olabilmisimdir.

   Iyi calismalar dilerim

 55. SAYIN BURAK BEY
  ONCELIKLE MERABALAR BEN KAZAKISTANDA YASAMAKTAYIM BEN IHRACAT VE ITHALAK FIRMASI ACMAK ISTIYORUM KOMISYONCU ARACI FIRMA OLARAK CALISMAK ISTIYORUM KAZAKISTAN VE TURKIYE ARASI ANLAYAMADIGIM BIR URUNU IHRAC EDECEZ YADA ITHAL EDECEGIZ KOMISYONCU ARACI FIRMALAR NASIL CALISIR NASIL CALISMALIDIR

 56. Burak Bey iyi günler,

  Yazdıgınız yazıları uzun uzun okudum, öncelikle ihracata yeni baslayacaklar için vermiş olduğunuz bilgilerin oldukca faydalı oldugunu belirtip herkes adına teşekkür etmek istiyorum.

  Benimde size birkaç sorum olacak,

  Türkiyede üretilmekte olan bir suyun yurt dışına ihracatı üzerine çalışmalar yapıyorum, üretici ile görüşmelerim gayet olumlu ilerliyor. Üreticinin kullandığı bazı terimleri tam olarak anlamasamda internetten araştırarak öğrenmeye calışıyorum. Sizede bunlardan birini sormak istedim.

  “ihraç kayıtlı olarak satış yapamıyoruz, ürünlerin direk ülke girmesi gerekiyor.” şeklinde bir bilgi verdi, bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  üreticinin söylediğinden benim anladığım ürünleri türkiyede teslim alıp kdv tutarını ödeyip ihracatını yapabileceğim yada ürünleri direk ihrac etmek istediğim ülkede teslim almam gerektiği şeklinde ama yinede emin olmak istiyorum

  İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar,

   Mesajiniz icin ben tesekkur ederim.

   Urunleri ihrac kayitli olarak degil, kdv li olarak satin alip problemsiz olarak ihrac edebilirsiniz. ureticiye odediginiz kdv’yi ihracat yaptiktan sonra mali musaviriniz araciligi ile devletten geri alabilir / mahsup edebilirsiniz.

   Basarilar

   1. merhabalar burak bey bende birsey sormak istiyorum size bir kac sefer yazdim ama cevap alamadim.brokir sozlesmesi imzalamak uzereyim satici cinde alicim turkiye sozlesme uygulamasi ve gerceklik durumu nasil olusturulmalidir .sozlesmem ncnda ve broker sozlesmesi olarak imzalanacak .brokir sozlesmelerine brokirin komisyon odemesi bankalar tarafindan alici firma odemeyi yaptiktan sonra saticinin bankasi komisyoncunun bankasina aktarma yapacaktir diye ek not susmus olsam bankalar arasi islem gerceklesirmi .bana yardimci olun lutfen ve mumkunse mail adresime mail atarsaniz cok memnun olurum sizin yardiminiza cok ihtiyacim var.mail:aslan-03560@hotmail.com

 57. Merhabalar benin sorumu cevaplarsanız cok sevinirim şimdiden teşekürler

  Avrupa birliği bir ülkede limitet şirketim var internet üzerinden şiparişlerimi alıyorum, eğer Türkiyeden aldığım malı şirketimin bulunduğu ülkeye getirmeden ücüncü ülkelere gönderebilirmiyim bu konuda bilginiz varsa lütfen beni bilgiledirin.
  Sagılar Teşekürler

 58. Burak bey merhaba,

  Bir konuda size danışmak istiyorum.Şahıs firması olarak köylüden direkt olarak örneğin sarımsağı alıp, kendimiz ihrac edebiliyor muyuz ? Yoksa bu malın önce hale girmesi gerek ve bizim haldeki komisyoncudan alıp, daha sonra mı ihracatını yapmamız gerekli ? Bu konuda izlenecek adımlar nelerdir, bilgi verirseniz sevinirim.

  teşekkür ederim.

 59. burak bey yorumlariniz icin cok tesekkurler. ben diger sorulardan az cok bilgi aldim ancak sunu sormak istiyorum….
  mutlaka bir deneyiminiz vardir
  bu işe sifirdan baslayanlara tavsiyeleriniz ne olur ??
  ürünün adini siz koyun :)
  ilk izlenmesi gereken yol vede usuller nelerdir
  şimdiden çok teşekkürler…

 60. Merhabalar

  Çok güzel bir yazı dizisi olmuş, bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

  Şahıs firmamız var ve yurtsışına ürün satmak istiyoruz. Sormak istediğim sorular şunlar:

  1- Yurtdışına bir ürün satmak için TSE, CE gibi belgelere sahip olmamız gerekiyor mu?

  2- Ticaret odası ve ihracatçı birliğine kaydolduktan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Şimdiden teşekkürler..

 61. Merhabalar Burak Bey,
  Benim Ingilterede aktiv bir Ltd sirketim var. Turkiye den tekstil urunu alip basak bir avrupa ulkesine satmak istiyorum. Bir nevi komisyonculuk olucak. Mali turkiye den ingiltereye getirmeden diger avrupa ulkesine nasil gonderebilirim. Prosedur hakkinda Beni bilgi sahibi yaparsaniz cok memnun olurum. Cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim.
  Saygilar,

  1. firmanız adına ilgili ülkeye tedarıkcınız tarafından malzeme gonderılebılır fakat bu meslek sırrınızı ıfsa eder dırek gondermelerı sızlerın alış tutarı vs.belli olur.
   en makul mantıklı olanı turkıyede bır fırma kurmanız ve bu fırma uzerınden ıstedıgınız ulkeye gondermenızdır bence.

 62. Merhaba burak bey firma açma sırasında bir iş alani beyan ediyormuyuz sorum şu ki ; actigimiz firmayla istedigimiz türden ürünün ihracatini yalabilirmiyiz simdiden tesekkurler

 63. Mérhaba burak bey
  Acil yardiminiza ihtiyacim var.türkiyeden almanya ya zücaciye ürünleri getirmek istiyorum magazama, fakat firma ihracat yapmiyor .ihracat yapan Firma lar varmis dogrumudur?nasil o ürünleri getire bilirim?
  Saygilarimla
  Dilara Özcan

 64. Öncelikle verdiğiniz bilgilerin realitesi için tebrik ve teşekkür ediyorum.10 yıldır ihracat yapan bir firmada yöneticiyim. Kendi işimi kurma isteğim var.Dışarıda hazır müşteri portföyüm ve pazarlayacak ürünlerim var. Üretici olmamanın sıkıntıları olacaktır elbet. Benim sorum şu: Home ofis bir adreste hem yurt dışı hem yurt içi satış yapmak ile ilgili kriterler var mı ? Zira iç piyasadaki bağlantılarımdan da faydalanmak istiyorum.Bu konuda değerli öneriniz nedir ?İyi çalışmalar.

  1. alper bey ben dilim döndüğünce cevaplayım üstadım uygun gorurse yayımlar ve üzerinde duzeltme yapar,
   home office olmanız durumunda sizlere yapılan satışların depolanması sorunu doğacaktır üreticiyseniz üretimi nerede yapacaksınız sorunu doğacaktır. ama sadece komısyon alacagım burdan bana satılan mal/mamul 7 günü geçmeden satışı yapılacak dıyorsanız home office olarak hızmet vermenızde sakınca yok.. sektör ve sız tam olarak sistemınız nasıl olacak bunun belırlenmesı gereklı oncelıkle..

 65. selamlar kolay gelsin ilgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler,
  bir adi ortaklık firmasıyız izmir de ticaret yapıyoruz.
  ticaret odasına şahıslar olarak kayıt olduk fakat izmir ticaret odası adi ortaklığı kayıt etmiyor ve gümrükte adi ortaklık numarası gırılınce halı hazırda mersıs numaramız cıkmıyor adı ortaklıgın kaydı mumkun olmadıgı ıcın ızmır tıcaret odasına sizce nasıl bır yol ızlemelıyız adi ortaklık ıhracat yapamaz mı bu ülkede .?

  1. Merhabalar,
   Sorunuz aslinda cok mantikli ancak benim bilmedigim yerden sordunuz :) Bir gumruk musaviri ile gorusup tam net bilgi almanizi oneririm.
   Basarilar

 66. Merhabalar Burak Bey. Ben Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. bu sene mezun oluyorum. sormak istediğim aklıma takılan bir kaç konu var. dayımın kendi fabrikası vardır aleminyum, çelik direkler üretmektedir. bende mezun olunca bu üretilen ürünleri satmak istiyorum. ama aynı zamanda fındık ihracatıda yapmak istiyorum. sormak istediğim şey şu dış ticaret şirketi nasıl açılır diye araştırdığımda karşıma iki türlü dış ticaret şirketleri çıkıyor bunlar sektörel dış ticaret ve sermaye dış ticaret şirketi. ikisini kurmak içinde belli bir sermaye ve ortak gerekiyor tabii siz daha iyi biliyorsunuzdur. bende bu şirketi kurarken bunlar birini mi kurmak zorundayım yoksa X Dış Ticaret Ltd. diye normal bir şirket kursam yine ihracat yaparmıyım. ve yaptığım ihrcat da aracımı oluyorum yoksa ihracatçı mı oluyorum anlayamadım. üretici ve ithalatçı birbirini tanıyacak mı ? Kdv den muaf olacakmıyım? lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim. gümrük müşavirine gidip sorduğumda normal bir şirket kursanız yeter dedi ama çok bilgili olduğuda söylenemez. sizin söyleyeceklerinize güveniyorum. teşekkür ederim.

 67. Burak Bey Merhaba
  Araştırırken sayfanızı gördüm soruları cevapları okudum.Çok teşekkürler.Benimde sorularım olacak.Bir tane gece elbisesi üreten bir tanıdığım var.Tesadüfen yunanistantan bir müşteri beni buldu.Ben aracılık ediyorum.Fakat üretic kişi ihracatı bilmiyor.Önce İhracatçı birliğine kayıt olması gerekiyor.Bunun maliyeti nedir.?
  Bir günrük müşaviri ile çalışması şart mıdır?Fiyatı exworks versekde?
  Yunanistandaki müşteri Kdv ödemem diyor .İhracatçı Birliğine kayıt olunca Kdv ödenmiyormu?Normalde%8 olan kdv ihracatta ne oluyor?KDV siz fatura nasıl keseceğiz.Bir Dış ticaret firması üzerinden ihracatı yaparsak avantajı varmı?O zaman yunanistandaki müşteri parayı onların hesabına mı gönderecek.Yardımlarınız ve cevabınız için şimdiden teşekkürler

 68. merhaba burak bey üretici değilim üreticiden imalaçıdan ürünalıp ambalaj ve paketleme yaptıktan sonra bu urunu ihracatını yapmak istiyorum.nasıl bir yol haritası izlemem gerekiyor.bilgileriniz için teşekur ederim saygılar

 69. burak bey benim bir moda evim var basit usul ama ben çeyiz ürünleri dış ticareti yapmak istiyorum alanım giyim yani dükkanım terzilik üzerine çalışıyor ben çeyiz ürün ü satabilir miyim şirketim falan yok şahıs işletmesi sadece küçük bir dükkan :)

 70. Burak Bey merhaba,

  Gerçekten çok kıymetli bu bilgileri bizlerle paylaşıyorsunuz, teşekkür ederim.

  Benim soruma gelecek olursak, yurtiçinden bir ürünü alıp yurtdışına satmak istiyorum. Kanunen yurtiçi firmaya ödeyeceğim KDV geri alınabiliyor, ancak uygulamada bu imkansiz gibi. Yurtiçi firmadan ürünü KDVsiz almak mümkün müdür acaba ? Bu arada imalatçı firmanın yurtdışı adresini görmesini istemiyorum, ama yurtdışı firma görebilir sorun değil.

  Şimdiden degerli cevabınız için çok teşekkür ederim,
  Saygilarimla…

 71. burak bey genıs bır sekılde bıldıklerınızı ınsanlarla paylasmak ve bızlere yol gostermek cok guzel bırsey sızı tebrık edıyor basarılarınızın devamını dılıyorum. oncelıkle sormak ıstedıgım soru sudur genelde ıhracat ta fırmalar aracı ıle calısmak ıstememekteler. uretıcının malı kıme sattıgımı bılmemesımı gerekır bılırse daha sonrakı satıslarında benı aradan cıkartma olasılıgı yuksek.. oyuzden ılk etapta nasıl bır yol cızmek gerekıyor ( ılk satıslarda sermaye olması ıcın buna goz yumulabılır belkı). uretıcının malını kendı malımız gıbı satabılırız ama (buda uretıcıden mal almak kendı adımıza ıhrac etmek demek oluyor. buda cok malıyetlı yada baska bır yolu varsa bunu soylermısınız) o kadar butce yok. umarım anlatmak ıstedıgımı anlamıssınızıdır . iyi calısmalar

 72. burak bey ilk once paylasımlarınız icin tesekkur ederim.Bir sorum olacaktı ihracat mal ettiginizde en onemlilerinden biri lojistik firmalar numune tarzı degilde daha yuklu gonderimleriniz icin hangi firmalar uygundur hangilerini onerirsiniz parsel gonderide ilk gonderimlerde dahil olabilir. ulkeye gore degisegeni biliyorum ama ornegin k.ırak urdun gibi ulkeler icin ve almanya umarim derdimi anlatabildim ilginiz icin simdiden cok tesekkur ederim
  saygılarımla…

 73. Merhaba Burak Bey, 
  Ben yurtdışında okuyan üniversite öğrencisiyim. Tekstil ürünü ticaretine baslamak istiyorum bu konularda fazla bilgim yok ve sizin üstün bilgi hazinenize ihtiyacım var. Müşterim ve Tedarikçim var. Ürünlerin Türkiye`den çıkışında yapmak gerekenler nelerdir?
  Bilgileriniz için teşekkür ederim.

 74. Merhabalar.

  Bir mimar olarak bursa bölgesinde proje ve danısmanlık hizmeti veriyorum.. Daha önce kısmen bulundugum amerikaya ürettiğim butik mobilya ürünlerini ihrac etmek arzusundayım. Suan mevcut bir yuruyen bir işim var amerıkaya ihracat biraz da arzu ettiğim bir konu. Bu konuda üretim tasarlama arge ve dil konularında sorunlarım yok. fakat daha once iktisadi bir falıyetye bulunmadım.pazarlama ihracat konularında yol ve yontem sınıntısı yasayabılırz… konu hakkında nasıl bır yol yontem izlememızı onerırsınız.. SELAMLAR

 75. Burak Bey Merhaba;
  Mukemmel emeginiz icin cok tesekkurler. Size sorum. Biz zeytinyagi ureticisiyiz. Sirketimiz yok. Abd den bir baglanti bulduk ve bizden numune gondermemizi istiyorlar. Izleyecegimiz yol ne olmali? Zeytinyagi ihracatcilari birligini arasam acaba yardimci olurlar mi?

 76. Merhaba,

  Şahıs şirketi kurup bir turizm tesisi kiralayıp, yabancı bir işletmeye bir şekilde devretme (kiralama vs) imkanı var mıdır? Var ise prosedürleri nelerdir?

  Teşekkürler

 77. Merhaba benimde sormak istedigim birkac sey var rahatsizlik veriyorum kusura bakmayin. Bende kendi icadim olan bir urunun patentini alip satisa sunmak istiyorum kisaca anlatabilirmisiniz ne yapmam gerektigini

 78. Merhaba benim ismim Erkan Ben tekstil işi yapıyorum ama ihracat Vergi iadesi ne vermiyorum Gider olarak Fatura kesiyorum atölyeci Lermi Bunun için bana hangi şirketi önerirsiniz aldığım alt faturaları ne kadar sıkıntı olsa da benim müşterime yansıtmadan hangi şirketi kurmak tercih edersiniz

 79. slm burak abi bn üni öğrencisiyim bi ödev vardı bir ürün ihraç edeceğim ve bu ihraç edeceğim ürün türkiyenin ihraç ettği ülkeler ve dışındaki ülkeler olacak bu ürün ne olabilir bana yardımcı olsan bi ürün söylesen

 80. Burak Bey merhaba ben gıda üreticisiyim ve avusturyadan talep aldık ürün istiyorlar şahıs firması izinleri herseyim var ürün göndere bilmem için ne yapmam lazım yardimci olurmusunuz

 81. Merhaba Burak Bey,

  Benim bir sorum olacaktı. Mobilya üzerine yeni kurulmuş bir dış ticaret (ihracat) firmasıyız.
  Arabistandan bir müşteri ile irtibattayız. Beğendiği ürün/ürünleri Arabistanda yer açarak, bizden alıp satmak istiyor. Bunun ile ilgili hangi evraklara gerek vardır? Hem bizim tarafımızca hem onun tarafınca? Konu ile ilgili detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler
  Berkay

Bir Cevap Yazın