Yurtdışında İthalat Yapma Yolları

Yurtdışında ithalat yapma yolları Polonya’da yaşayan ve ithalat ihracat üzerine girişimde bulunmak isteyen bir takipçim kafasına takılan sorular için saolun benim görüşlerimi sordu.

Yurtdışında bulunup kafasında bu tarz fikirler ile dolaşan başka insanlara da faydası olabilir düşüncesi ile sorularını blog yazısı olarak cevapladım.

1. Bu işe başlarken şirket kurmak kesinlikle önemli size katılıyorum. Ancak başlangıçta yüklü bir sermaye olmadığını farz edersek ve bu alışverişte aracı değil de alıcı gibi davranırsak para trafiğini nasıl sağlayabiliriz?

Blogunuzda yazdığınız %10-20 peşinat durumu, benimle ilk kez iş yapacak olan tedarikçi açısından güven sorunu yaratmaz mı? (Bu ilk aşamada para trafiği gerçekten kafama takılan en büyük sorulardan birisi)

Öncelikle şirket kurmak için fazla bir sermayeye ihtiyaç yok. Başlangıçta yapacağınız masrafı sadece firma kurulum masrafı olarak düşünün. Bunun karşılığını ise hem müşteri hem tedarikçi tarafında güven ve ciddiyet olarak alacaksınız.

Eğer aracı değil, ithalatçı olarak konumlanıp Türkiye’den mal getirecekseniz, tedarikçi doğal olarak ödemeyi sizin üzerinizden garani altına almak isteyecektir. Çünkü karşısında bulacağı tek muhatap siz olacaksınız.

Bu durumda, müşterinizden sipariş sırasında kapora olarak %30-50 ödeme talep etmelisiniz. Kontrat ile de hem siz hem müşteriniz kendini yasal olarak güvence altına almış olacaktır.

Ancak şunu da unutmayın; bir çok alıcıya mal tutarı çok çok yüksek olmadıkça %100 peşin ödemeyi kabul ettirebilirsiniz. Yurtdışında bizim çalıştığımız müşterilerin hemen hepsi sipariş sırasında mal bedelinin tamamını ödüyor ve üretim süresince bekliyor. Ancak, bunun için firma olarak ciddiyetinizi hissettirmelisiniz ve tedarikçiden çok müşteriye güven sağlamalısınız.

Müşteriniz ile ödemeyi bu şekillerde garanti altına aldıktan sonra çalıştığınız tedarikçiye ön ödemenizi yapabilirsiniz. %10-20 tedarikçi için üretimi başlamaya yetecek bir tutardır. Gerisi için ise CAD (vesaik mukabili) şeklinde ödeme yapmayı talep edebilirsiniz.

Malın yüklendiğine dair evraklar tarafınıza ulaştığında, geri kalan bakiyenin ödemesini yaparsınız.

Tabii burada nakit akışını (cash flow) iyi yönetebilmek önemli. Tedarikçi ile anlaştığınız şekilde müşteri ile de anlaşmak durumundasınız. Aksi takdirde riski kendi üzerinize almış olur ve nakit sıkıntısına girebilirsiniz.

2. Türkiye’de tedarikçi tarafından alıcı (ithalatçı), Polonya’da müşteri için satıcı olarak rol alırsam eğer:

a) O halde buradaki gümrük işlemlerini benim çözmem gerekecek. Bu konu bana ekstra maliyet ve iş yükü oluşturacak. Bu konu sizce kolaylıkla üstesinden gelinebilecek bir husus mudur? Kurduğum şirketin ihracat – ithalat izni alması gibi prosedürler problem ve maliyet yaratmaz mı?

Her ülkenin ve ürün grubunun gümrük mevzuatı ve gereken yeterlilikler farklı olduğu için bu konuda yapılacak en iyi şey bulunduğunuz bölgede bir gümrük müşavirine danışmanız.

İthalatı yapmanız, varsa gerekli izinleri almanız sırasında elbette belirli masraflar oluşacaktır. Ancak bunun ne önemi var ki? Müşterinizden zaten bu hizmetin karşılığını fazlasıyla alacaksınız.

Örneğin: CIF Varşova teslim fiyatınız 10 €/br ise, DDP Varşova müşteri depo teslim fiyatınız 12 €/br olacak. Sonuçta sizde sadece ekstra evrak yorgunluğu olacak bu durumda, bunun da ödemesini ayağına kadar mal teslim ettiğiniz müşteriniz yapacak.

Burada önemli olan maliyeti iyi çıkarabilmek. Fiyata eklemeyi unuttuğunuz bir masraf kalemini daha sonra cebinizden ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yine de bu iş gözünüzü pek korkutmasın. Polonya dahil farklı ülkelerde bulunan ufak çaplı çalışan ve ilk kez ithalat yapan müşterilerimiz hiç zorlanmadan prosedürleri tamamlıyorlar.

b) İthal edeceğim malın paketlerinde ihracatçı firmanın reklam veya etiketi olacaktır. Bu da benim için risk teşkil eder. Bu konuda ne yapabilirim sizce? Firmadan etiket ve tanıtım koymamasını talep edebilir miyim?

Tabii ki talep edebilirsiniz. Kendi etiketinizi (ufak ambalajlı ürünler için biraz zor, yüksek adetlerde kabul edilir çoğunlukla) bile koydurabilirsiniz. Bu taleplere ihracatçı firmalar alışıktır ve eğer siz markalaşmış firmalar ile çalışmayacaksanız talebinizi kolaylıkla kabul edeceklerdir (Bardakçı Tarım olarak biz de etiketsiz, boş kutu taleplerine olumlu karşılık veriyoruz).

c) Böyle bir durumda işe başlama ve bağlantıya geçme sıralamam ne olmalıdır? Önce tedarikçi ile konuşup, fiyat alıp müşteri mi aramalıyım? Yoksa ihtiyaç sahiplerini (alıcıları) belirleyip daha sonra tedarikçileri mi aramalıyım?

1) öncelikle ürün grubunuzu belirleyin
2) Ürünler hakkında elinizden geldiği kadar bilgi edinin.
3) gümrük maliyetleri, nakliye tutarları konusunda araştırma yapın.
3) Tedarikçilerinizi belirleyin, listeleyin.
4) Müşteriler ile irtibata geçip ürünlerinizi sunun, pazarlama faaliyetlerine başlayın.
5) Aldığınız taleplere yönelik olarak tedarikçilerle irtibata geçin ve fiyatları, şartları öğrenin.

Devamında ise satışın gerektirdiği adımları izlemeye (numune vs gibi) devam edebilirsiniz.

Çünkü tedarikçiler ile başta, elinizde belli bir talep olmadan görüşmeniz pek bir fayda sağlamayacaktır. İhracatçı firmalar ürünleri için liste fiyatı tutmazlar. Talep edilen ürünlerin miktarına, teslimat şekline, şartlarına, ithalatçı ülke konumuna göre fiyat oluştururlar. Bu sebeple tedarikçiye elinizde somut bir şeyler ile gitmeniz gerekiyor.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“Yurtdışında İthalat Yapma Yolları” üzerine 12 yorum

 1. Burak Bey, yorum ve tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim.Gercekten cok faydali ve aytinlatici oldu benim icin.Umarim diger arkadaslar icin de fayda saglar.Tekrar emeginize saglik.Iyi calismalar.

 2. Burak bey tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bu işlerin okulunu okuyorum ama bu işi yapan bir insanın ağzından bunları duymak çok farklı, elinize saglık…

 3. BURAK BEY GERÇEKTEN ÇOK ÇOK YARARLI BİR İNSANSINIZ,BAŞKA SİTELERDEDE TÜRKİYEDEKİ İHRACAÇILARIN AMERİKADAKİ GÜMRÜK MUAFİYETİNDEN BİLİNÇSİZLİK NEDENİ İLE YARARLANAMADIKLARINI VE VE MİLYONLARCA DOLAR KAYIP OLDUĞUNU BELİRTMİŞSİNİZ.LÜTFEN LÜTFEN BU ÜLKEDEKİ ŞEYTANİ OLMAYAN İNSANLARA VE FİRMALARA YARDIM EDİN,EDİNKİ ŞU CANIM ÜLKE TÜKETTİĞİNDEN FAZLA ÜRETMEYİ,PALAVRALARA İNANMADAN GERÇEK EKONOMİK YÜZÜMÜZÜ GÖRSÜNLER VE İHRACATIMIZI SİZİN GİBİ İNSANLARLA ÇOĞALTALIM Kİ REFAH SEVİYEMİZ YÜKSELSİN.CARİ AÇIKLARİMİZ KAPANSIN ARTIK…BAŞARILAR CANI GÖNLDEN SEVGİ VE SAYGILAR EFENDİM….

 4. Burak Bey Merhaba,
  Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
  Yıllardır ticaretle uğraşan biriyim. Ufak çaplı da ith. ve ihr. deneyimim oldu.
  İlginç bir durumla karşı karşıya geldim.
  Alıcı firma: Türk
  Bu alıcı firmanın malı satacağı ülke: Almanya
  Ben malı Almanya’dan tedarik ediyorum.
  Yani Almanya’dan tedarik ettiğim ürünü Türkiye’deki bir firmaya satacam o da Almanya’ya satacak. Asıl alıcı ve satıcılar Alman. Ben ve Türkiye’deki firma aracılık yapmış olacağız.
  Bu malı Almanya’dan Türkiye’ye getirip, sonra da geri Almanya’ya göndermek saçma olacak.
  Takıldım kaldım. Miktarlar da yüklü ve her ay aynı miktarlarda mal alacaklar. Malı iç piyasadan alıp Almanya gümrüğüne teslim etme imkanı olur mu? Ya da bu iş için nasıl bir yöntem izleyebilirim?
  Malın iç piyasadan tedarik edildiğini de hissettirmek istemiyorum. Ödemeleri Türkiye’den peşin alacağım. Tedarikçi firmadan malı fabrika teslim anlaştım. Malı teslim aldığım anda ödeme yapacağım. Almanya içinde bunu nasıl faturalandırıp sevkiyatını yapıcam.
  Çok karışık bir anlatım oldu ama mümkün olduğunca sadeleştirmeye çalıştım.
  İlginiz için teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

  1. Merhaba Ferhat Bey,

   Ülkelere göre belki iç mevzuatta değişiklikler olabilir, bu sebeple çok emin olamıyorum ancak burada olması gereken tahmin ettiğim kadarı ile, mallar ülke değiştirmeden sadece faturalar el değiştirecektir. Yani ülke dışına çıkıp tekrar mal gelmeyecek.

   Bu aslında bir nevi transit ticaret oluyor. Malın ülke dışına çıkmasına lüzum olmayacaktır. Biz aynı şekilde AB içi satışlarımızda bu sistemi kullanıyoruz, farklı AB ülkeleri olsa da sonuçta Avrupa Birliğini tek bir ülke olarak baz alırsanız aynı sistem olmuş oluyor diye düşünüyorum.

   Yine de yanlışlık yapılmaması için bir gümrük müşaviri ile (mümkünse Almanya’da) görüşmenizi öneririm.

   İyi çalışmalar

 5. iyi günler Burak Bey,
  benim ithalat ile ilgili bir sorum olacak. şu an limited şirket sahibiyim. Ukrayna’dan mal alımını kendi şirketimiz üzerinden yapmak istiyoruz. ithalat belgesi için ne yapmamız gerekiyor? kısaca bilgilendirirseniz sevinirim.
  iyi günler

  1. Merhaba,

   Genel bir ithalat belgesi gibi bir sey soz konusu olmuyor. Getireceginiz urune gore ithalat sureci degisiklik gosterecektir. Bunun icin en dogrusu getireceginiz urun bilgileri ile beraber bir gumruk musavirine danismak olacaktir.

   Iyi calismalar dilerim

 6. Merhaba Burak Bey…Bunca is yogunlugu icerisinde bizleri yonlendirdiginiz icin tesekkur ederim size

  Anladigim kadariyla sermaye yok ise en iyi yol araci olmak.Bu durumda Turkiyedeki tedarikci ile sozlesme imzalamama gerek var mi? Ayrica para ve evrak trafigini ben mi gerceklestirecegim? Bunu sormamin sebebi, benim kazanacagim tutari kimden tahsil edecegim?

  hoscakalin

 7. Burak Bey merhaba

  Hollanda menşeli bir firmadan Türkiye’ye ürün getirmek istiyorum. Temsilcilik almak istiyorum fakat bununla ilgili karşı tarafa ne şekilde bir temsilcilik başvurusu yapmam gerekir. Mail yoluyla iletişime geçeceğim fakat mail de nelerden bahsetmem gerekir, nasıl bir formatta yazmalıyım? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba,

   Oncelikle firmaya kisaca kendi faaliyetlerinizden bahsedip urunleri ile ilgilendiginizi ve sartlarinin neler oldugunu, fiyat listeleri, beklentileri/hedefleri gibi bilgileri edinebilirsiniz.

   Iyi calismalar dilerim

 8. Burak bey,
  FERHAT KARADUMAN için iki alternatif çözüm sunulabilir.
  Almanya serbest bölgede depo kiralanır.Eşya ithalatı tedarikçiden serbest bölgeye yapılır sonrasında müşteriye istenilen adetlerde satış yapılır. Burada sıkıntı elleçleme yapılmayacağı için paket üzeri ve içinde tedarikçi etiketleri olursa müşteri tedarikçiden haberdar olacaktır. Benzer bir senaryoda alıcıydık ve durumu fark ettik.

  İkinci yöntem ise dünya tekstil markalarının kullandığı güçlü dağıtım ağına sahip ve yetkin elleçleme personelleriyle donatılmış Sertrans vb. nakliyeci firmalar. Bu vb. firmaların arasında ürüne etkitet dikebilen personeller dahi olabiliyor. Müşteriye Almanya satışlarımız A firması ile kapı teslim yapılmaktadır açıklamasıyla ticaret yapılabilir.

Bir Cevap Yazın