İhracatta Numune Gönderimi

İhracatta numune gönderimi

Eğer ürünlerinizi yurtdışına satma niyetindeyseniz, ve bunu ağırlıklı olarak internet üzerinden yapacaksanız doğal olarak insanların ürünlerinizi bir şekilde görmesi gerekiyor (inşaat, hizmet vs gibi ürünün gerçeğini göstermenin mümkün olmadığı sektörler hariç).

Bunun için yapacağınız şey potansiyel alıcılara numune göndermek. Potansiyel müşteriniz ancak ürününüzü somut olarak görüp inceledikten sonra alım kararı verecektir.

Numune gönderimi sırasında hız ve numunenin sağlam ulaşması çok önemli. Çünkü alıcı yüksek ihtimal ile rakiplerinizle de görüşüyordur ve karar alması için bir an önce gerekli tüm öğelerin kendisine sunulması gerekiyor. Yani ucuz olsun diye PTT ile numune yollarsanız, numunenin ulaşması en az 10-15 gün sürecek, belki de yerine hiç ulaşmayacak. Rakipleriniz için geçen bu süre müşteriye kontrat imzalatıp malı satmış olmak için fazlasıyla yeterli.

Tabii bir çok sefer numunelerin gönderi ücretini siz ödemek durumunda kalacaksınız (%99 diyelim). Çünkü nasıl satış yapmak için verdiğiniz bir reklamın parasını müşteriden talep etmiyorsanız, numune göndermek de bir reklam / pazarlama aracıdır ve müşterilerinizden bunun için para talep edemezsiniz.

Numune göndermek için para talep edeceğiniz firma emin olun ki kabalık yaptığınızı düşünecek ve sizden bir adım uzaklaşacaktır. Bununla beraber, müşteri kabul etse bile yurtdışı gönderilerde alıcı ödemeli gönderi yapabilmek biraz meşakatli.

Müşteri ya size nakliye ücretini banka transferi ile gönderecek (ki sırf bunun için bankanın kestiği masraf neredeyse gönderi masrafından daha yüksek) veya kendisinin uluslararası bir kurye servisi hesabı olacak ve numunenin sizden alınması için talimat verecek.

İhracat numunesi nasıl gönderilir

Tabii müşterilerinizden numune gönderisi için ücreti talep edebileceğiniz iki durum olabilir:

1) Alıcı numune talep ederken ödeme yapabileceğini veya kendi hesabı ile gönderebileceğinizi belirtir (çok olmasa da olası bir durum)

2) Alıcı gözünüze ciddiyetsiz ve alım potansiyeli çok zayıf gözükür (Nijerya, Senegal gibi Afrika ülkeleri bu ciddiyetsiz alıcıların ana merkezi).

Bu az görülen durumlar haricinde numune gönderilerinin ücretini siz karşılayacaksınız. Hal böyleyken, hangi uluslararası kurye firması ile çalışacağınız çok önemli.

Bardakçı Tarım yeni faaliyete geçtiği zamanlarda bir çoğunu denedim ve şu an bölgelere göre iki farklı firma ile çalışıyorum.

Ekspres kargo firması seçimi sırasında kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç nokta var:

– Çalışacabileceğinizi düşündüğünüz bütün firmalardan fiyat listesi alın. Gönderi yapmayı planladığınız bölgelere, öngördüğünüz gönderi sıklığına göre farklı fiyat teklifleri alacaksınız.

– Sunulan fiyatları karşılaştırırken teslimat sürelerini de göz önünde bulundurun. A firması diğer firmalardan daha ucuz ama teslimatı diğerleri 3 günde yaparken A firması 10 günde yapıyorsa aslında çokta ucuz değildir. Yani elma ile armudu karşılaştırmamak gerek.

– Gönderi yapacağınız ürün kalemleri için sizden hangi belgeleri isteyeceklerini sorun. Bazı firmalar bu konuda çok sıkı kurallar uygulayarak ufacık bir paket için çok gereksiz ve zahmetli evraklar isteyebiliyorlar.

– Hangi firma ile çalışırsanız çalışın, cari hesap açın. Size verecekleri fiyatlar cari hesabınız olduğunda çok daha farklı olacak. Zaten aksi takdirde pazarlık yapmanız mümkün değil.

– Pazarlık yapın. Firmaların ilk verdiği fiyatlar her zaman esnektir. Şu firmadan şu fiyatı aldım dediğiniz anda (abartılı rakamlar vermemeniz şartı ile) fiyatlar düşer.

Bir sonraki yazıda ekspres kargo firmalarını deneyimlerim doğrultusunda karşılaştıracağım. Sizde konu hakkında düşüncelerinizi ve müşterilerinizin numuneler konusunda tutumlarını benimle paylaşabilirseniz sevinirim.

 

 

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“İhracatta Numune Gönderimi” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba,
  Gerekli ve her yerde bulunmayan paylaşımlar oluşmuş.
  Teşekkür ederiz.

 2. hocam kusura bakmayın size katılamıyoruz fikir falan belirtemiyoruz ama gözümüzü kırpmadan yazınızı okuyoruz.Teşekkür ederiz.Keşke konuya hakim olsak da yorum yazsak tartışsaydık

 3. Merhabalar,

  Yeni başladığım dış ticaret pozisyonunda numune göndermeden önce söylediklerinizi aynen yaptım. Ancak ciddi manada yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldım. Sonuç olarak çok sık numune gönderince ve bu fiyatlarla başa çıkamayacağımızı görünce ulusal kargo firması (PTT) ile göndermeye başladım. Yaşanan gümrük problemlerini bir şekilde aşıyorum ancak bu sefer de kargonun iletilmesi çok zaman alıyor. En önemli sorun ise, malın Türkiye gümrüğünden çıkıp yurtdışına örneğin A ülkesine gönderildikten sonra müdehale edemiyor olmam. Maliyet avantajı olmasına rağmen birçok dezavantajları da var bu sistemin.

  Ancak merak ettiğim asıl nokta; acaba karşıdaki firma tarafından bu durumun nasıl göründüğü? Daha basit, küçük düşürücü? yada normal mi karşılıyorlar acaba? Çünkü bazen gümrükle kalan numune ile A ülkesinde ki firma ilgilenmek zorun kalabiliyor, ben sadece gerekli belgeleri temin ediyorum. Şahsi kanaatlerinizi ve görüşlerinizi beklerim.

  Teşekkürler,

  Esin.

Bir Cevap Yazın