Girişimci Neden Başarısız Olur?

Başarısız girişimcilik

Her ne kadar bizim gözümüze hep başarılı olanlar sokulsa da, ne yazı ki başarılı olandan daha fazla sayıda başarısız olan girişimci ve işletme bulunuyor.

Her ne kadar şans önemli bir faktör olsa da, hiçbir başarısızlık tesadüf değil ve bir çoğu benzer sebeplere dayanıyor.

Benim çevremden gözlemlediğim ve etraftan aldığım duyumlar kadarı ile başarısızlığa sebep olan hususlar şöyle:

  1. Yanlış Pazarı Seçmek: Gireceği pazarı araştırmadan, potansiyeli ölçmeden yapılan girişimler daha sonra düşük talep, yüksek rekabet gibi nedenlerden dolayı başarısızlığa mahkum oluyor. Öncelikle pazarda bulunan potansiyeli, rekabet ortamını, pazarda sizin alabileceğiniz payı düşünerek hareket etmeniz gerekiyor. Rekabetten kaçmak için pazarın içindeki boşlukları kullanarak, işletmenizi farklı konumlandırmanız şart.

  2. Yanlış Ortak Seçmek: Bir arkadaşlığı en hızlı mahvetmenin yolu, beraber iş yapmaktır. Pek hesaba katılmasa da, arkadaş olmak demek aynı iş kafasına sahip olacaksınız demek değil. Ortak seçerken, ortağınızın sizin zayıf olduğunuz konularda güçlü olmasına veya birbirinizin eksiklerini tamamlayıp tamamlamadığına, girişiminize karşı aynı heyecanı duyup duymadığına dikkat edin. Aksi takdirde ortağın size getirisi değil, götürüsü olacaktır. İki gün sonra yüz üstü bırakılabilirsiniz, işletmeniz hiç olmasını istemediğiniz bir konuma düşebilir. Aslında burada ilk düşünülmesi gereken ortağa ihtiyacınız var mı? Size gerçekten bir katkı sağlamayacaksa ortak sadece karınızın yarısını alan bir masraf kalemi olacaktır.

  3. Harekete Geçmek İçin Fazla Beklemek: Ürününüz için pazar varmı, potansiyel var mı diye araştırmanızı ben söyledim evet. Ancak bunu aylarca süren uzun araştırmalara dökerseniz ve harekete geçmek için uzun süre beklerseniz, sizden önce bir çok oyuncu pazara dahil olacak ve sizi geride bırakacaktır. Bunun yerine, genel anlamda araştırmanızı yaptıktan sonra ürününüzü sahaya çıkarın ve insanların satın almalarını isteyin. Geri gelecek dönüşler size pazar hakkında daha güvenilir bilgi verecek ve siz de ürününüzü / hizmetinizi ne şekilde geliştirmeniz gerektiğini bileceksiniz. İş planlarında, projeksiyonlarda herşey toz pembe gözükür, batan firmaların bile kuruluş sürecinde yaptıkları iş planlara bakın, herşey mükemmeldir. Girişiminizin başarılı olup olmayacağını kağıt üzerinden değil, ancak sahaya çıkarak görebilirsiniz.

  4. Belli Bir İş Modeli Oluşturmamak: Özellikle online girişimler için geçerli olan bu madde, medyada, internette gözümüze sokulan başta nasıl para kazanacağı belli olmadan kurulup değeri milyar dolarları geçen Twitter, Facebook, Instagram gibi girişimlere özenme sonucunda ortaya çıkıyor. Unutmayın ki Silikon Vadisi’nde değil, Türkiye’de yaşıyorsunuz ve nasıl para kazanacağınızı bilmeden kurduğunuz bir şirketin milyar / milyon dolarları geçtim bir kaç bin dolarlık değer kazanması bile çok zor. Öncelikle nasıl ve nereden para kazanacağınızı bilin, işletmenizi daha sonra kurun.

  5. Parayı Düzgün Kullanamamak: Sizin de bileceğiniz gibi, bir çok işletme parası bittiği için, nakiti olmadığı için batıyor. Nakit akışını iyi yönetmeniz şart. Mümkün olduğunca az para harcayın. Gösterişli ofis mobilyalarına, iyi bir semtte yüksek kiralı bir ofise para harcamak yerine o parayı cebinizde tutun. Mümkün olduğunca az eleman çalıştırın, kendi yapabileceğiniz bir işi sırf tembelliğinizden veya kendinize yediremiyorsunuz diye (egolarınızı kenara bırakın, ofisinizde yerleri kendiniz paspaslayın veya haftasonu tatilinden feragat edip yapılacak işleri kendiniz yapın) başkalarına yaptırıyorsanız kısa sürede para suyunu çekecektir. Örneğin; bir satış elemanı maaşının iki katı gelir getirmiyorsa, ikinciyi işe almayı aklınızın ucundan geçirmeyin.

  6. İşletmenize Fayda Sağlamayan Kişiyi Kovmamak: İstediğiniz performansı göstermeyen, memnun olmadığınız bir kişiyi çalıştırmak hem şirketinize ve cebinize zarar (boşa ödeyeceğiniz maaşlar ile) hem de bu kişi kendisine daha uygun bir iş bulabilecekken burada vakit kaybettiği için kendisine zarar. Siz dahil kimse vazgeçilmez değil. Beklemeyin, kovun!

  7. İşi Sadece Para için Yapmak: Yaptığınız işi sadece para kazanmak için yapıyorsanız, keyif almıyorsanız ancak bir yere kadar dayanabilirsiniz. Başarılı olmak için önce yaptığınız işi sevmeli, çalışırken eğlenmelisiniz. Aksi takdirde pazar günü herkes dışarıda geziyorken size iş yapmak ölüm gibi gelecektir. Bir süre sonra sıkılıp yataktan kalkmak bile işkence olacağından, kendinize ilgi duyduğunuz bir alan seçin.

 

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“Girişimci Neden Başarısız Olur?” üzerine 4 yorum

  1. evet genelde finanssal nedenlerden dolayı girişimcilerin başarısız olduğunu bende düşünüyorum. bundan dolayı 5.maddeyi fazlasıyla önemsiyorum. ama olumsuz da olsa büyük tecrübe yaşanmış old. bir gerçek

  2. Gerçekten harika paylaşımlar yapmışsınız.bizim ufkumuzu açtınız çok teşekkür ederim.Kayseride ikamet ediyorum toptan kömür satıyorum ayni zamanda organize sanayi bölgesinde bigbag çuval imalatı yapıyoruz kardesimle begsan.com 1 ton luk çuvallar imal ediyoruz ihracat yapmak istiyoruz.fakat yurtdışında fiyat ların ne olduğunu bilmiyoruz nasıl öğrenebiliriz.ayrica organize sanayi bölgesinde birçok ürün var dostlarımızın ürettiği yurt dışında nelere nerde ihtiyaç var nasıl öğrenebiliriz.cok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın