Yurtdışında Online Imaj İçin Atılacak 5 Adım

Yurtdışında imaj, kurumsal imaj

Eğer yurtdışında bulunan firmalarla iş yapmak, ürünlerinizi dış pazarlara açmak istiyorsanız öncelikle dış görünüşünüze çeki düzen vermelisiniz. Hayır bahsettiğim giyim kuşamınız veya pahalı arabalar değil tabii. Zaten yurtdışında bulunan müşterileriniz ve potansiyel alıcılar ile nadir olarak yüzyüze görüşeceksiniz.

Dış görünüş derken bahsettiğim, sizinle yüzyüze hiç görüşmemiş, ofisinize veya fabrikanıza hiç gelmemiş ve sizi tanımayan firmaların / kişilerin dışarıdan firmanıza baktığında ne gördüğü. Firmanızla iş yapıp yapmayacaklarına karar verirken üzerlerinde bıraktığınız intiba büyük önem taşıyor.

Siz nasıl merdiven altı bir firmadan veya dolandırıcı tipli saçı sakalı birbirine karışmış birinden mal almak istemezseniz, yurtdışındaki firmalar da iş yapacakları firmanın eli yüzü düzgün, güven veren bir firma olmasına dikkat eder.

Konu yurtdışı ve ihracat olduğunda müşteriler ve müşteri adaylarınızın tamamına yakını ile internet ortamında görüşeceğinizi, sizi bu kanallardan bulacaklarını düşünürsek online imajın önemi burada ortaya çıkıyor.

Peki firmanızı en iyi şekilde tanıtmak için neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz?

1. Profesyonel websitesi

Çok iyi hazırlanmış, içerik olarak dolu ve sade bir websitesiniz olsun. Websitenizin olmaması, hatta iyi bir websitenizin olmaması kabul edilemez. Websitenizi ziyaret eden kişi ilk bir kaç saniyede firmanız üzerinde ön fikir sahibi olacaktır. Ne kadar ciddi bir firmasınız, ne kadar güvenilirsiniz hepsi bir kaç saniye.

İyi bir kurumsal website nasıl olmalı?

– Temiz, sade bir tasarım olmalı, kurumsal kimliğiniz ile (logonuz, antetli kağıdınız, kartvizitiniz vs gibi) uyuşmalı.

– Dolu bir içeriğe sahip olmalı ve sürekli olarak güncellenmeli.

– Gereksiz flash animasyonlardan, yanıp sönen ışıklardan, bannerlardan yoksun olmalı.

– Tüm ürünleriniz ve gerekli açıklamalar yer almalı.

– Telefonunuz, açık adresiniz, sosyal medya bağlantılarınız her sayfada bulunmalı.

– Mesaj formu, fiyat talep formu gibi sizinle kolayca bağlantı kurabilecekleri formlar yer almalı.

– Google, Bing, Yandex gibi çok kullanılan arama motorlarında kolayca bulunabilmeli (burada Arama Motoru Optimizasyonu devreye giriyor)

– Hedeflediğiniz ülkelere göre çoklu dil seçeneği bulunmalı (Rusya veya Arap ülkelerinde İngilizce konuşma oranının düşüklüğünü göz önünde bulundurursanız çoklu dil ne kadar önemli daha iyi görebilirsiniz.)

Maalesef kökü çok eskilere dayanan bir çok büyük firmanın doğru dürüst bir websitesi yok. Ya ürünleri eksik, güncel değil ya 2006 yılında katıldığı fuarın haberini veriyor hala. Websitesine giren kişi bu firmaların bırakın kocaman bir fabrika olduğunu, hali hazırda aktif herhangi bir firma olduğunu bile düşünmez.

2. Kurumsal eposta

Websiteniz ile aynı uzantıda eposta adresiniz olsun ve iş yazışmalarınızı kesinlikle bu hesap üzerinden yapın. Ayrıca iletişim bilgilerinizin, mümkünse firma logonuzun vs bulunduğu bir imza hazırlayın ve bu imza her gönderdiğiniz epostanın en altında yer alsın.

Hotmail, gmail, yahoo gibi servislerden aldığınız eposta hesaplarını kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

3. B2B Siteler

Alibaba.com gibi firmaları birbirine bağlayan online pazar yerlerinde kesinlikle hesabınız olsun. Bütün ürünlerinizi aynı zamanda buralarda tanıtıp firma profilinizi ve iletişim bilgilerinizi düzgün bir şekilde sergileyin. Burada bulunan ziyaretçilerin hepsinin amacı ticaret olduğundan kesinlikle hedefe yönelik bir adım atmış olacaksınız. Yüzlerce B2B site var ancak siz en sık kullanılan 5-6 tanesinde yer alsanız yeterli olacaktır.

B2B sitelerde yer alarak aynı zamanda arama motorlarında görünürlüğünüz de etkileyeci bir şekilde artacaktır.

4. Sosyal Medya Kullanımı

Her firma için her sosyal medya işe yaramayabilir. Örneğin inşaat sektöründe yer alıyorsanız Twitter’dan veya Facebook üzerinden yapacağınız pazarlama aktiviteleri sıfıra yakın sonuç verecektir.

Bunun için firmanıza uyacak 1-2 sosyal medya alanı bulup üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

Öncelikle LinkedIn her firmanın kesinlikle yer alması gereken bir alan. Milyonlarca (sayıdan tam emin değilim ama sanıyorum milyonun çok üzerinde) kullanıcısı ile sadece iş dünyasına ve profesyonellere yönelik bir Facebook düşünün. Burada yer alan kullanıcıların amacı ya yeni iş bağlantıları kurmak, ya yeni iş bulmak ya da çevrelerinde bulunan kişilerin nerelerde ne iş yaptıklarını görmek.

5. Müşteriye hızlı cevap verin

Bir çok firma biliyorum ki epostalarını bir kaç günde bir kontrol ediyor, müşterinin gönderdiği fiyat veya bilgi talebine bir kaç gün geçikmeli cevap veriyor. Hal böyleyken bu müşteride gidip daha hızlı ulaşabildiği ve kendini daha değerli hissettiren satıcı ile çalışmayı tercih ediyor.

Müşterilerinize yapacağınız dönüş kesinlikle 24 saati geçmemeli. Sizin attığınız epostalara, gönderdiğiniz mesajlara müşteri hemen dönüş yapmayabilir. Ancak müşteri size 2 ay sonra bile cevap verse, siz o cevaba 24 saat içinde dönüş yapmalısınız. Çünkü mal alıp size para kazandıracak olan o ve sizin firmanızın hayatı müşterilerinize ve kazandığınız paraya bağlı.

Eğer bu maddeler uygulanırsa ve sadece uygulanmakla kalmayıp sürekli takip edilir, firma haberleri, ürünleri, servisleri sürekli güncel tutulursa eminim ki oluşturacağınız imaj firmanızı milyon dolar değerinde, güçlü ve güvenilir bir firma olarak gösterecek (sizin herhangi bir abartı yapmanıza gerek kalmadan) ve firmanızın geleceği için büyük faydalar sağlayacaktır.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“Yurtdışında Online Imaj İçin Atılacak 5 Adım” üzerine 8 yorum

 1. Burak Bey, yine cok guzel bir yazi dis ticaret uzerine.Gunumuzde internetteki imajin cok sey ifade ettigine inaniyorum.ozellikle internetin kullanim yogunluguna bakarsak is hayatinda da ozellikle uluslararasi ticarette olmazsa olmaz.Kesinlikle bu yazdiklerinizi goz onunde bulunduracagim.
  Yeni yazilarinizi da sabirsizlikla bekliyoruz:)

 2. Burak bey merhaba. Değerli paylaşımlarınız için ne kadar teşekkür etsek azdır. İlgiyle takip ediyorum ve devamını diliyorum, emeğinize sağlık.

 3. Burak bey verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı oldu,internet üzerinden müşterilere güven verme konusunda,titizlik göstermenin ne kadar önemli olduğunu yazılarınızdan anlıyoruz elinize sağlık,ben ingiltere de yerleşik ikamet ediyorum,işletme mezunuyum bir şirkette çalışıyorum on yıl dan fazla ,sizinle tanışmak ve ingiltere hattında ,ticari faaliyetlerinizde işbirliği yapmak isterim teşekkür ederiz emeğinize

 4. Burak bey Bizim bir işletmemiz var yurt dışına ihracat için ne yapmamız lazım

 5. Burak Bey merhaba,yazılarınızı dikkatle takip ediyorum.B2B sitelerinde özellikle alibaba dan bahsetmişsiniz.Acaba en sık kullanılan ve en popüler sitelerden bir kaç örnek daha verebilirmisiniz.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mahmut Bey,

   Acikcasi onun haricinde baska B2B site kullanmiyorum, ecplaza, ec21, globalcatalog vs gibi siteler var ancak ne kadar etkili olur tartisilir. Yine de uye olmaktan zarar gelmez diye dusunuyorum.

   Iyi calismalar dilerim

Bir Cevap Yazın