İş Dünyası İçin En İyi Android Uygulamaları

Blackberry’den Android işletim sistemi kullanan Samsung Galaxy S3’e terfi edeli 2 ayı geçti. Tabii uygulamaların bolluğu ile beraber şuna da bakayım, bunu da deneyeyim diyerek iş amaçlı kullanılabileceğim bir çok uygulamayı test etme fırsatım oldu.

Günümüzde bir çok kişi akıllı telefonlar üzerinden günlük işlerini yürüttüğü için, en iyi gördüğüm ve en sık kullandığım bu uygulamaları listelemenin faydalı olacağını düşündüm.

Ne işe yaradıklarına dair kısa bir özet ile beraber iş amaçlı kullanılabilecek en iyi android uygulamaları şöyle:

 Dropbox: Kısaca internetteki veri alanınız olan Dropbox ile bütün dosyalarınıza nerede olursanız olun telefonunuzdan ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile bilgisayarınızda düzenleyip kaydettiğiniz herhangi bir dosyaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz (uygulamanın PC, Mac, iPhone, iPad ve web versiyonları da bulunmakta).
2 gb’a kadar ücretsiz (Samsung Galaxy S3 kullanıcıları için 50 gb ücretsiz) 

Google Drive: Dropbox ile aynı amaca hizmet eden, Google tarafından çıkarılmış olan online sabit disk uygulaması.
Ücretsiz

 

 Remember The Milk: Severek kullandığım ve en iyisi olduğunu düşündüğüm yapılacaklar listesi / görev yöneticisi (To-do list). Zaman, yer belirterek, tagleyerek oluşturacağınız ve isteğinize göre listeler oluşturabileceğiniz bu uygulama ile hiçbir şeyi unutamıyorsunuz. Yoğun çalışanlar ve ne zaman ne yapacağını unutanlar için kesinlikle tavsiye edeceğim bu uygulama bütün listenizi bulut üzerinde senkronize ediyor ve bilgisayarınızdan veya tablet cihazınız üzerinden de herşeye erişim sağlıyor. Senkronizasyon özelliğini kullanabilmek için paralı üye olmanız gerekiyor ancak kesinlikle değer.
Ücretsiz – Senkronizasyon için ücretli üye olmanız gerekiyor

 Skype: Sanıyorum Skype’ı bilmeyen yoktur. Skype üzerinden dünyadaki herhangi bir numarayı çok ucuza ücretli arayabilir (kredi yükleyerek veya komik denilecek sabit tarifelerden satın alarak), mesaj atabilir ve diğer Skype kullanıcıları ile ücretsiz görüntülü, sesli veya yazılı görüşme yapabilirsiniz. Android uygulaması ile nerede olursanız olun dünyanın heryerini arayabilecek, skype kullanıcıları ile bedava sesli görüşebileceksiniz.
Ücretsiz 

 Viber: Rehberinizde yer alan ve telefonuna bu programı yüklemiş olan bütün kişilerle ücretsiz telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan bu uygulama Skype’tan farklı olarak kişileri tek tek listenize eklemenizi istemiyor. Rehberinizde yer alan kişide de Viber yüklüyse otomatik olarak arayabileceğiniz kişiler arasında bulunuyor. Viber kullanarak telefon faturanızı büyük ölçüde düşürebilirsiniz :)
Ücretsiz 

 Instapaper: Epostalarınızı veya internette gördüğünüz herhangi bir makaleyi oldukça sade bir arayüzle kaydediyor ve offline olduğunuz anlarda bile rahatlıkla ulaşmanızı sağlıyor. Daha sonra okunacaklar listesine kaydettiğiniz yazıları Instapaper üzerinden okumak çok daha rahat ve keyifli.
2.99$

 

 Bloomberg: Uluslararası piyasalarla ve olan bitenle haşır neşir olan (olması gereken) kişiler için en iyi haber kaynaklarından biri olan Bloomberg servisinin Android versiyonu.
Ücretsiz  


 Evernote:
Notlarınızı, yazılarınızı, istediğiniz resimleri, dosyalarınızı ekleyerek tutabileceğiniz ve daha sonra internet olan heryerden ulaşabileceğiniz uygulama. Notlarınızı tagleme, farklı Notebook’lar (bir nevi klasörler) yaratma, notlara yer etiketi ekleme gibi özellikleri ile kaydetmiş olduğunuz notlarınız otomatik olarak bulut ortamına taşınıyor. Daha sonra bilgisayar tarayıcınız, PC/Mac uygulamaları, iPad, iPhone vs üzerinden bütün notlarınıza rahatlıkla ulaşabiliyor ve içerik ekleyip değiştirebiliyorsunuz. Android için olmazsa olmaz uygulamalardan biri.
Ücretsiz 

Evernote Android uygulaması

 Skitch: Evernote geliştiricileri tarafından piyasaya sürülmüş bu uygulama ile herhangi bir görsel üzerinde notlar alabilir, ufak oynamalar yapabilir ve Evernote’a kaydedebilirsiniz. Bu uygulama resim / fotoğraf düzenleme uygulaması değil kesinlikle. Daha çok karşınızdaki kişiye bir resim üzerinde bir yeri vurgulamak, işaretlemek, altına not eklemek istediğinizde kullanacağız bir uygulama.
Ücretsiz

 Döviz: Oldukça sade bir arayüze sahip olan bu uygulama da adından da anlaşılabileceği üzerine güncel döviz kurlarına ulaşabilir, uygulama üzerinden kur çevirebilirsiniz.
Ücretsiz

 

 Linkedin: İş dünyasının en büyük sosyal medya sitesi olan LinkedIn’in Android versiyonu.
Ücretsiz

 

 

Quickoffice PRO: Tam kapsamlı ofis uygulaması. PDF düzenleme, Word, Excel, Powerpoint uygulamaları ile bütün işinizi rahatlıkla halledebilmenizi sağlıyor. Ayrıca Google Docs, Dropbox gibi farklı servisler üzerinde bulunan dökümanlarınızı da rahatlıkla açıp düzenlemenize imkan veriyor.
14.99$

Quickoffice Android için ofis uygulaması

 Mailchimp: Eposta pazarlama hizmeti olan Mailchimp’in Android versiyonu. Android cihazınız üzerinden kampanyalarınızı takip edebilmenizi ve düzenlemenizi sağlıyor.
Ücretsiz

 

 PDF Converter: Telefonunuz üzerinde yer alan word, excel gibi bir çok dökümanı kolayca PDF haline getirmenizi sağlıyor.
Ücretsiz

 

 Es File Explorer: Kapsamlı bir dosya yöneticisi. Bu uygulama ile telefonunuzun içindeki ve aynı zamanda online hesaplarınızda yer alan (Dropbox, Box.Net, SugarSync, Google Drive, Yandex, Skydrive, Amazon S3) bütün klasörlere erişebilir, arama, yeni klasör oluşturma, kopyalama, silme, paylaşma, tarihe / isme göre sıralama gibi işlemleri yapabilirsiniz.
Ücretsiz

 Google Analytics: Eğer websiteniz varsa ve Google Analytics kullanıyorsanız, bu uygulama Analytics verilerinize telefonunuz üzerinden erişebilmenize yarıyor.
Ücretsiz

 

 aWallet Password Manager: Sizde benim gibi onlarca farklı şifre kullanıyorsanız hepsini güvenli olarak bu uygulamada saklayabilirsiniz. Online hesaplarınızdan tutun, banka şifrelerinize kadar her türlü şifreyi burada saklayarak unutma sorununun önüne geçebilirsiniz. Uygulamanın internet erişimi yok ve özel bir şifreleme ile koruyor. Girmiş olduğunuz şifrelerinize ancak başta oluşturduğunuz parolanızı girerek erişim sağlayabiliyorsunuz.
Ücretsiz

 Package Tracking 2.0: Yurtdışı kargoları kullanıyorsanız bu uygulama sayesinde takip / konşimento numarasını girerek kargolarınızın nerede ve hangi aşamada olduğunu izleyebilirsiniz.
Ücretsiz

 

 Booking.com: Dünyanın en büyük ve kapsamlı otel rezervasyon sitesinin (veritabanında 240000’in üzerinde otel barındırıyor) Android versiyonu ile  otel bilgilerini ve fiyatlarını görebilir, rezervasyon yapabilir, geçmiş rezervasyonlarınızı görüntüleyebilirsiniz. İş seyahatine çıkanlar için hayat kurtarıcı.
Ücretsiz

 ClockworkMod Tether: Laptopunuzla metroda, kafede (ücretsiz internet hizmeti olmayan) kısaca internete erişemediğiniz herhangi bir yerde Android işletim sistemli cihazınızı USB kablo ile laptopunuza bağlayarak telefonunuzun internetini kullanabilirsiniz.
4.99$

 

 Google Translate: Neredeyse dünyada kullanılan bütün dilleri birbirine çevirebilmenizi sağlayan bu uygulama ile aynı zamanda fotoğrafını çektiğiniz yazıların da istediğiniz dile çevirisini kolayca yapabilirsiniz.
Ücretsiz 

 

İş amaçlı olarak siz hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Lütfen yorumlara yazın, bu listeyi olabildiğince güncel tutalım.

 

 

 

 

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“İş Dünyası İçin En İyi Android Uygulamaları” üzerine 6 yorum

  1. Teşekkürler Burak Bey. Böğürtlenin app azlığı, elmanın da kullanışlı hemen bütün uygulamalarının ücretli oluşu beni de androide yöneltti.Bir kaç uygulama da ben yazayım. Viber benzeri bir uygulama oldukça memnunum “WhatsApp” . Türk lirası döviz ve altın bilgilerini güncel takip edebilirsiniz. Password manager ve kargo uygulamasını deneyeceğim. Linkedin uygulaması ise benim gördüğüm kadarıyla hiç olmamış. Türkçe desteğinin olmaması büyük kayıp bilgisayardaki kadar kullanışlı değil.

    1. Menderes Bey cok tesekkurler yorum ve oneriler icin, Android’e yonelerek dogru yapmissiniz bence :)

      WhatsApp tabii benim cihaz uzerinde en cok kullandigim, olmazsa olmaz bir uygulama, ancak is dunyasinda yeri ne kadardir / var midir kestiremedigimden eklememistim. LinkedIn daha cok yeni cikardi mobil uygulamalarini. Surekli guncelleme cikarmalarina dayanarak biraz vakit gectikten sonra Turkce dil destegininde gelecegini dusunuyorum.

  2. Burak bey benim burda okuyuculara tavsiye edebileceğim,çok ucuza istediğiniz ülkede yerel ev iş ve cep telefonlarını arayabilirsiniz,ben bunu ingiltere de kullanıyorum ancak türkiye de hizmetin verilip verilmediğini bilmiyorum denemekte fayda var,ülkeler bazında ne kadar ücretlendirmesi var,account bölümünden takip edilebilir,kredi yükleme ve destek sekmesinden çok kolay kullanımı var,araştırmalarımda en uygun bunu bulmuşdum, app olarak cheap call ‘u tüm ticari faaliyetlerinizde ve özel işlerinizde ,beğeneceğinizi düşünüyorum (mavi ikon dünya resmi üzerine telefon logoso var) hesap açıyorsunuz ve euro üzerinden 5 euro dan başlamak üzere kredi satın alıyorsunuz,paypal ile de ödeme kabul ediyor,belki faydalı olur diye sizler ile paylaştım teşekkür ederim blog sayfanızı samimiyetle takip ediyorum selamlar

  3. Şifre bankası olarak “Last Pass” önerebilirim. Todoist – Remember The Milk in iyi bir alternatifi olabilir. Instapaper yerine ise Clearly (Evernote Geliştiricileri) ‘ yi önerebilirim.

  4. Ben de iş ve satış süreçlerinin takibini yapabilmek açısından Teamgram uygulamasını öneririm. Bu listede de mutlaka olmalıydı bana kalırsa. Uygun fiyatı ve kolay kullanımı sayesinde bizim şirketin favorisi oldu.

Bir Cevap Yazın