Yurt Dışı Fuar Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Uluslararası fuarlarda teşvik desteği
SIAL Paris 2012 fuarı Bardakçı Tarım standı

Uluslararası fuarlara katılarak firmanızın prestijini artırmak ve ürünlerinizi uluslararası pazarlara tanıtmak istiyorsunuz. Uluıslararası fuarlarda var olmanın önemi‘ni daha önce (yaklaşık 1 sene kadar) yazmıştım.

Fuar teşviği konusu fuara katılmanın en zor ve en çok dikkat isteyen kısmı. Sonuçta her firmanın amacı minimum maliyetle maksimum faydayı sağlamak ve fuarda masrafları düşürebilmenin ana yolu teşviklerden yararlanmak.

Yurt dışı fuar destekleri Ekonomi Bakanlığı tarafından, 2009/5 Sayılı tebliğ uyarınca veriliyor. Devlet teşvik veriyor ancak teşviği almanızı zorlaştırmak için elinden geleni de yapıyor.

Yurtdışında katıldığınız fuarlarda teşvikten yararlanmak için öncelikle o fuarın teşvik kapsamında olması gerekiyor. Her fuar bu kategoride yer almasa da büyük fuarlar veya Türkiye Cumhuriyeti’nin ihracat için hedef seçtiği pazarlarda yer alan fuarlar teşvik kapsamında yer alıyor. %50 veya %70 oranında devlet teşviğini fuar tarihinden sonra yaklaşık 8 – 12 ay içerisinde nakit olarak geri alabiliyorsunuz. Teşviğin geri ödenmesi konusunda net bir tarih verilemiyor çünkü bu tamamen o sırada İhracatçı Birlikleri Devlet Yardımları şubesine bağlı olarak değişiyor.

Yurt Dışı Fuar Teşviği Kapsamında olan fuarların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Fuar Teşvikleri Fuar teşviklerinden yararlanmak için hazırlamanız gereken yığınla evrak olacak ve sizi yıldırmak için özenle hazırlandığına hiç şüphe yok. Evrakları eksiksiz ve usulune uygun hazırlamadığınız takdirde fuar teşviği almanıza imkan yok. Her fuara ve sektöre göre istenen evraklar değişiklik gösterebiliyor.

Yurtdışı fuar teşviğine stand tutarınız ve uçak biletleriniz dahil. Otel harcamaları ve orada yapacağınız masraflar Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik kapsamına alınmıyor. Ancak çok uğraşırsanız burada da KOSGEB desteklerinden yararlanma ihtimaliniz olabilir. Tabii iki kat evrakla uğraşacağınızı söylememe gerek yok.

Evraklar haricinde firmanızın fuar teşviği almasını engelleyecek başka şartlar da mevcut tabii.

 • Marka tescilinizin olmadığı hiçbir ürünü orada sergileyemezsiniz.
 • Marka tesciliniz var ancak fuar öncesi ekonomi bakanlığına sunmadıysanız, yine sergileyemezsiniz.
 • Sergileyeceğiniz ürünler kapasite raporunuzda yer almıyorsa ürününüzü sergileyemezsiniz.
 • Başkaları için yaptığınız ürünleri veya eskiden marka tescili sizde olan bir ürünü referans olarak sergileyemezsiniz.
 • Üretici değilseniz, sergileyeceğiniz her ürün için, kapasite raporunda o ürünü bulunduran ve o sırada fuara katılmayan bir firma ile üretici-pazarlamacı sözleşmesi yapmalı, izinlerini almalı, kapasite raporlarını, imza sirkülerini, faaliyet belgelerini tek tek sunmak durumundasınız. Aksi takdirde ürünleri sergileyemezsiniz.
  “Eğer çok çeşitli ürün gruplarına sahipseniz, tedarikçileriniz de aynı anda fuarlara katılıyorsa ve bir de fakrlı şehirlerde yer alıyorlarsa bu noktada oluşan iş yükü gerçekten insanı bir süreliğine fuardan da hayattan da soğutabiliyor.”
 • Bu ürünlerinizin tüm belgeleri tamam ve yukarıda yer alan koşullara uygun ama ürün Türk menşeli değilse, kesinlikle sergileyemezsiniz. Yani Çin’den getirdğiniz bir malı Avrupa’ya satmayı amaçlıyorsanız bunu ancak el altından yapabilirsiniz.

Tabii bu arada sergileyemezsiniz derken sadece ürünlerin fiziksel olarak sergilenmesinden bahsetmiyorum. Herhangi bir katalogta, afişte, hiç bir yerde bu şartlara uymayan ürünleri sergileyemezsiniz. Bu şartlara uyup uymadığınızı kontrol etmesi amacıyla Ekonomi Bakanlığı memurları fuarda hazır bulunuyor ve bu kişilerin orada bulunma amacı uygunsuz bir durum gördüğünde belgelemek ve almayı planladığınız teşviği engellemek.

Bunun haricinde fuar için yaptığınız ödemelerin (fuar organizasyon şirketinden faturanız gelse bile) hepsinin banka tarafından ıslak imzalı dekontları ve bu dekontların üzerinde açıklama olarak Ekonomi Bakanlığı’nın istediği şekilde bir açıklama bulunması gerekiyor. Yani siz dekont açıklamasına “Fuar Ödemesi” yazmışsanız ve Ekonomi Bakanlığı bu açıklamayı “XYZ 2012 Fuarı %50 Ödemesi” şeklinde istediyse yandınız. Yüksek ihtimalle teşvik alamayacaksınız.

Teşvik almak için bunun gibi onlarca farklı ve gereksiz koşulla uğraşacaksınız. Daha önceden fuara katılmadıysanız ve ilk kez katılım yapıyorsanız İstanbul Ticaret Odası gibi sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği fuarlara katılmanız bir nebze daha iyi olacaktır. En azından bu konuda bilgili bir ekip size destek verecek ve yanlışlarınızı kontrol edip size düzeltmeniz için yol gösterecektir.

Eğer teşvik almak sizin için önemli değilse istediğiniz ürünü koyabilir istediğiniz şekilde hareket edebilirsiniz. Ancak yurtdışında iyi bir fuara katılımın en aşağı 8000 – 10000 Euro olduğunu varsayarsak bunun yarısını geri almaktan vazgeçmeniz gerekmekte. Ki hiç bir firmanın bu parayı çöpe atmak isteyeceğini düşünmüyorum.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“Yurt Dışı Fuar Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?” üzerine 3 yorum

 1. Bilgileriniz için teşekkür ediyorum Burak bey. Çok sağlıklı paylaşımlar yapıyorsunuz. Bunu bugün fark ettim. Foreign Trade ve Devlet Konservatuvarı Tiyatro & Şan bölümü okuyorum. Foreign Trade konusunda kendimi sürekli geliştirme çalışmaları yapıyorum. Yaşım 18. Pek çok konuda, sisteminizi takip etmek istiyorum ve bülteninize üye oldum. Başarılı ve yol gösterici yazılarınızın devamının geleceğinden ümitliyim.

  İyi Çalışmalar.

 2. Değerli bilgileriniz için teşekkürler Burak Bey. Bu yazınızdan benim anladığım “yurtdışı fuarlarından” bahsedecek olursak ; fuarları gezelim, takip edelim ancak orta ve büyük işletme değilseniz ( bazı istisnalar hariç) , bu iş için elinizde profesyonel personel yoksa ( ürün ve hizmet hakkında bilgili yabancı dil bilen personel ) , fuarların size gerçek anlamda artı olarak bize getirisi olmayacaksa ve zaman ve finansal yönden furalar için bütçeniz uygun değilse ( broşür, stand, reklam vb), ürün ve hizmet tanıtımlarını internet vb. yöntemlerle tanıtalım. Yazılarınızın devamını bekliyoruz…

Bir Cevap Yazın