Şansını Kendin Yarat

Kendi Şansınızı Yaratın

Başarılı insanların neredeyse tamamı başarılı olmalarında şansın büyük etken olduğuna inanıyor.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki, şans olarak adlandırılan etkeni çoğunlukla kişinin kendisi yaratıyor.

Sizde kendi şansınızı yaratmak veya şansınızın yaver gitmesini sağlamak için aşağıdaki noktalardan yardım alabilirsiniz.

1) Hedefinizi ve Odağınızı Belirleyin

Hepimizin bildiği “Rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez” sözünde de belirtildiği gibi, belli bir hedefiniz, başarı tanımınız yoksa şans kapınıza gelse dahi göremezsiniz. Hiçbir amacınız olmadan gökten para yağmasını bekliyorsanız malesef sonuç hayal kırıklığı olacak. Gözünüzün önünde ki fırsatları bile muhtemelen farkedemeyeceksiniz. Hedefe odaklandığınız zaman ise karşınıza çıkacak fırsatları daha iyi görebilecek, daha doğrusu en sıradan gelişmelerde bile hedefinize ulaşmanıza yardım edecek noktaları yakalayabileceksiniz.

Bunun için başarı tanımınız nedir, ne yapmak, neye ulaşmak istiyorsunuz iyi belirlemeniz ve amacınızdan sapmadan bu yolda ilerlemeniz gerekiyor.

playtowin

2) Kazanmaya Oynayın

Fırsatları yakalamak ve herhangi bir anlaşmada şanslı konumda olmak için dersinizi iyi çalışın ve sahaya kazanmak için çıkın. Çalıştığınız konu hakkında yeterince bilginiz veya deneyiminiz yoksa pazarlıkları lehinize bitirmekte oldukça zorlanacaksınız, tabii fırsat yaratmada da.

3) Çevrenize Doğru Kişileri Alın

Günümüzde insanın çevresi birçok noktada kapıları aralamanızda, iş bağlantıları kurmanızda önemli rol oynuyor.

Yakın çevrenizi ve iş çevrenizi mümkün olduğunca size değer katabilecek, faydalı olabilecek kişilerden seçmeye çalışın. Onların bilgisinden, hayata bakışından ve fikirlerinden yararlanmaya çalışın. Tabii kimseye körü körüne bağlı kalıp hayatınızı buna göre şekillendirmeyin ancak başkalarının görüşlerine, eleştirilerine ve önerilerine açık olmakta da fayda var.

4) Güçlü Yönleriniz Üzerine Çalışın

Kendinizi güçlü gördüğünüz özelliklerinizi belirleyin ve mutlak surette bu özellikleriniz üzerine çalışın. Daha fazla deneyim kazanıp yetenekli olduğunuz alanları iyice geliştirerek başkalarının göremediği fırsatları ve detayları yakalama şansınız olacaktır.

5) Pes Etmeyin

Şu an süper başarılı olarak gördüğümüz kişilerin çoğu başarıya bir kaç kez başarısızlığı tattıktan sonra ulaştı. Çok klişe bir örnek için, bkz: Steve Jobs

Bu sebeple, denemekten vazgeçmeyin ve başarısızlıklarınızdan öğrenerek bir sonraki denemede daha güçlü olarak oyuna geri dönün.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“Şansını Kendin Yarat” üzerine 3 yorum

  1. Burak Bey Merhaba üniversite de İktisat ve Dış Ticaret üzerine eğitim aldım ve ikisinden de henuz yeni mezun oldum. Kafamda deli gibi inandığım bir projem var:Meksika’dan ithalat yapmak istiyorum. Konuyla ilgili olarak bir çok araştırma yaptım yalniz tam olarak nerden başlayacağimi bilmiyorum. Tedarikçi ile iletişime geçtim ve üründen 1 tondan daha az gonderemeyeceklerini söylediler benim de henuz o kadar ürünü satacak bağlantım yok ben daha az ürün yollanır ve numune olarak dağıtım yaparım ürünün tutundurma sürecini tamamlar pazarı görur ve satıcıya gösterir talep doğrultusunda da mal ithal ederim diyordum. Yalnız bu durum işleri karıştırdı. Ben belli bir miktari bir şahıstan getirtebiliyorum onu da numune olarak dagittip sonrası için talep olduğunda izleyeceğim yol nasıl olmalı yada önce nasıl davranmalıyim henüz yasal olarak da bir devlet kurumuna başvurmadim. Bana bu konu hakkında yardimci olursaniz çok çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın