Yeni Girişimcilerin Hataları

Yeni Girişimcilerin Hataları

İşe yeni atılmış bir girişimciyseniz uzun bir öğrenme sürecine girdiniz demektir. Uzun derken, her zaman üzerine yeni şeyler katmanız gerekeceği ve sürekli şaşıracağınız detaylarla karşı karşıya kalacağıız için ömür boyu sürecek bir süreçten bahsediyorum.

Bu süreçte elbette bir çok hata yapacak; bunu nasıl düşünemedim, ben bunu nasıl yaptım vs diyeceğiniz şeyler yaşayacaksınız. Ancak en azından önceden yapılmış hatalardan birkaçını görerek ön hazırlık yapmış olabilirsiniz.

Gerçek Dışı Beklentiler

Yeni iş kurarken pek çok kişi nasıl para kazanacağını, ne kadar kazanabileceğini ve ortalama beklediği geliri hesaplar.

Kolay olan (örnek): “Günde 2 x 500 USD satış yaparsam, %40 kar marjı ile 200 USD alırsam günde 400 USD, ayda 30 x 400 USD’dan 12000 USD parayı cebe indiririm” demek.

Gönül ister ki yapılan bu basit hesap gerçek olsun ve ağrısız tasasız gerçeğe dönüşsün.

Ancak gerçek hayatta çoğunlukla bu planlar tutmayacaktır. Bu sebeple asıl olan, yapılan bu projeksiyonun ne kadar gerçekçi olduğunu, bu ortalamaya ulaşabilmek için ne kadar bir yatırım ve emek sarfedilmesi gerektiğini, sabit masrafların neler olacağını (vergi, kira, çalışan ücretleri, elektrik su ve onlarca kalem) ölçebilmek.

Girişimcilerin Yaptığı Hatalar

Her İşi Yaparım Yaklaşımı (Multitasking)

Yeni başladınız ve masraf kısmak için her işi kendiniz yapmaya çalışıyorsunuz. Böyle düşünmekte tabii ki haklısınız. İlk başta aynı yolu bende denedim ancak insan bir süre sonra görüyor ki her konuda iyi olmak imkansız.

Bir firmanın günlük işleyişinde pazarlama, satış, lojistik, muhasebe gibi konulara bağlı olarak yapılması gerkeen onlarca iş var.

Herşeyi tek başına yapmaya çalışmak hiçbir işi tam yapamamak anlamına geldiği anda büyük hatalar, kaçan müşteriler ve/veya maddi manevi zararlarla karşılaşabilirsiniz.

Tabii hemen büyük bir ekip kurup işe girişmeyin ancak belli bir sistem oturtuncaya kadar (bu sistem genelde siz 3 ay işe gitmeseniz bile işin yürüyebilmesi anlamına geliyor) kazandığınız parayı ilk önce doğru ekibi kurmaya harcayın.

Unutmayın ki doğru bir ekibe harcayacağınız parayı kat kat fazlasıyla geri almanız kuvvetle muhtemel.

İşi Ciddiye Almamak

Çalışanı olmayan, yeni kurulmuş bir firma sahibi düşük sorumluluk, müşteri / operasyon yokluğu sebebiyle büyük işlerin hayalini kurarken bir yandan da işini ciddiye almayıp gereken önemi vermeyebilir.

Kısa sürede para kazanmak ve bunu devam ettirebilmek oldukça zor. İlk bi hevesle başladığınız müşteri arayışlarınızın karşılığını alamadığınızda hemen pes etmeyin. Ümitsizliğe kapılmanız aynı zamanda uzun süre daha aradığınız o müşterilere ulaşamayacağınız anlamına gelecektir.

İşinizin her aşamasını (satıştan muhasebeye, ürün geliştirmeye kadar) ciddiye alın ve tüm görüşmelerinizi, pazarlıklarınızı profesyonel şekilde yürütün.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“Yeni Girişimcilerin Hataları” üzerine 2 yorum

 1. Vermiş olduğunuz mesaj doğru kabul ediyoruz;ancak türkiyede ki sitem pek öylede yürümüyor.

  Sermayeyi buldunuz sisteminizi kurdunuz pazarlama, evrak muhasebat tamam, ürün hazır, talep var, pazar var ve sizde dürüst satıcısınız.
  Örneğin A firmasına gidiyorsunuz tanım iyi müşteri ilişkileri çok iyi ihtiyaçta var ürüne, fiyatınızda piyasaya göre ya aynı yada biraz daha düşük olmasına rağmen bir iki defa gitgel yaptıktan sonra terar müşterinizle sözleşme yapmak için gittiğinizde yada irtibat kurduğunuzda o bahsi geçen ürünün yada hizmetin ortağı tarafından bir başka firmadan alındığı haberini duyuyorsunuz ve yıkılıyorsunuz.

  Uzun araştırmalarıma ve tecrübelerime dayanarak bir olayı anlatayım. Bir firmanın ihtiyacı olan ürün ve hizmet bende var bir şekilde firma benimle iletişime geçip bu ürünü almak ister. Detaylı bir çalışma yapılıp fiyat teklifi olarak firmaya kataloglarla ve referans listesi ile gidilir. Bir kaç gidiş geliş ve ziyaretlerden sonra firma tekrar ziyaret edildiğinde imalata başka bir firma ile başlamış olduğunun haberi gelir ve haber doğrudur.

  Bu iş kaybolmuştur. İleride müşteriyi kaybetmemek adına ürünün başka bir firma tarafından tedarik edileceğini bilerek ziyaret edilir ve neden bizimle çalışmadıklarını ürün teminini bizim firmadan almadıklarını fiyatımızın mı pahalı geldiğini nezaket kuralları gereği sorduğumuzda sizden daha hatırlı birisi vardı ondan aldık der. Sorum şudur? Bizden hatırlı olan firma fiyatıda bizden biraz pahalı olduğu halde neden daha kalitelisi daha uygunu varken daha pahalı alır. Yoksa hatırlı kişi komisyonmudur.?

  1. Osman Bey merhaba,

   Yazının konusu ile bağdaşmıyor ancak paylaşımınız ve yaşamış olduğunuz tecrübe çok faydalı. Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

   Bahsettiğiniz konu ne yazık ki çoğu firmanın yaşadığı bir konudur. Burada bir kaç sebep müşterinin diğer firmayı tercih etmesinde sebep olabilir:

   1) Uzun süreli iş bağlantısı: Firma sizi tanımadığı için siparişte riske girmek istemiyor olabilir veya rakip firmanıza daha sonra ihtiyaç duyacağını düşünerek kaybetmek istemediği için işi onlara vermiş olabilir.
   2) Kişisel çıkarlar: Satın almacının şahsi menfaati var ise (sizin bahsettiğiniz gibi) ağzınızla kuş tutsanız dahi işi alamayabilirsiniz. Malesef bu tarz durumlar yaşanabiliyor.
   3) Marka algısı: Alıcı firma rakip firmanın marka algısını yüksek buluyordur ve satış sonrası hizmetinden, ürün garanti süresinden vs memnundur. Bazen siz istediğiniz kadar kaliteli ürünü ucuza sunun, alıcının ürün ve marka algısından dolayı işi alamayabilirsiniz.

   Tabii bunların hepsi varsayım.

Bir Cevap Yazın