İş Hayatında Çıkardığım 5 Ders

iş dünyasından dersler
21 yaşında kendi firmamı kurduğumda girdiğim sektör ile ilgili bilgim neredeyse yok denecek kadar az ancak inancım da tam tersi bir o kadar yüksekti. İnsan önüne çıkacak problemleri ve oluşabilecek riskleri bilmediğinde korkacak pek bir şeyi de olmuyor açıkçası.

Tabii zaman geçip sürprizler ile karşılaştıkça, problemlerle uğraştıkça keşke önceden bilseydim diyeceğim bir çok ders aldım.

Benim çıkarmış olduğum bu dersler belki iş hayatında sizin de işinize yarayabilir.

1. Nakit kraldır (ve her zaman öyle kalacaktır). İstediğiniz kadar satış yapın, istediğiniz kadar kontrat bağlayın. Ne yaparsanız yapın eğer nakitiniz yok ise ve nakit akışını sağlayamıyorsanız sürdürülebilir bir iş modeliniz yok demektir.

Alacaklarınızın ödenmesinde sıkıntı çıkabilir, hiç tahsil edemeyeceğiniz alacaklarınız olabilir (batak vermek olarak tabir ettiğimiz) veya borç ödemelerinizin vadesi ile beklediğiniz alacaklarınızın zamanı uyuşmayabilir. Ne kadar karlı ve başarılı bir firma olsanız da kısa süreli bir nakit sıkışıklığı bile firmanızın tüm faaliyetlerini durdurabilir hatta iflasa kadar sürükleyebilir.

Bu sebeple sağlıklı bir firmanın faaliyetlerine zorlanmadan devam etmesini sağlayacak kadar nakit rezervi her zaman olmalı.

2. Büyümek için uzun vadeli hedefin olmalı. Firmanızın gelecekte nerede olacağını önceden görmek mümkün olmayabilir ancak nerede ve ne yapıyor olmasını istediğinizi belirlemek sizin elinizde. Firmanızı ulaşmak istediğiniz net bir hedefiniz olmadan yönetirseniz bir süre sonra aynı yerde saydığınızı ve aslında ilerleyemediğinizi farkedersiniz.

Firma faaliyetlerinizi planlarken ve karar alırken uzun vadede doğuracağı sonuçları ve ulaşmak istediğiniz hedefleri göz önünde bulundurmalısınız.

3. İşe girişmekten korkma. İlk başladığımda kendimi (ve firmamı) yeterli görmeyip daha ufak işlerin peşinden gidiyordum. Büyük işlerin altından kalkamayacağımı düşündüğümden ufak satışlar ile devam ediyor ve büyümem de buna göre daha az oluyordu. Bir süre sonra bu şekilde yol alamayacağımı düşünüp cesaretimi toplayarak büyük müşterilerin peşinden gitmeye başladım ve üzerimdeki yük büyük olunca daha hırslı ve dikkatli bir şekilde çalışarak aldığım işleri problemsiz bir şekilde tamamladım.

burak bardakci multitasking

4. Ekip kur, sorumluluk ver. Benim gibi kontrol hastası biriyseniz herşeyi bilip herşeyi kontrol etmek ister ve günlük yapılacak ufak işler ile ilgilenirken büyük resme bakmayı unutabilirsiniz.

Ne kadar istesekte ne yazık ki her konuda en iyi olmak ve firmanız hızlı büyüyen bir firma ise herşeye yetişmek imkansız. Kazandığınız paranın önemli bir kısmını tekrar firmanıza yatırın ve bu yatırımın büyük kısmı insan kaynağına olsun.

Gücünüzün yettiği kadar konusunda en iyi olanlar ile çalışın ve onlara sorumluluk verin (delege edin). Biraz zor olacak ancak birilerine, daha doğrusu ekibinize güvenmek zorundasınız. Çalışanlarınızın hata yaptığı zamanlar elbet olacaktır ancak tek başınıza herşeyi yapamayacağınızı ve daha büyük hatalar doğuracağını düşünürsek bu hatalar tolere edilebilir.

Aksi takdirde bir süre sonra büyüme sancıları kontrolden çıkabilir ve ortaya telafisi olmayan sonuçlar çıkabilir.

5. Hiçbir başarının kalıcı olmadığını bil. Koymuş olduğunuz hedeflere ulaşmanız ve başarılı işlere imza atmanız hiçbir zaman bunun kalıcı olacağı anlamına gelmez. Başarı oldukça soyut, göreceli bir kavramdır ve çoğunlukla geriye dönüktür. Bugün elde etmiş olduğunuz başarı ömür boyu herşeyin iyi gideceğini göstermiyor.

Başarılarınızı tabii ki kutlayın ancak sizi sarhoş ederse rehavete kapılacağınızı unutmayın. Koymuş olduğunuz hedeflere ulaştıkça bir sonraki hedefe ulaşmak için çabalamalısınız.  Motivasyonu ve disiplini kaybetmeden çalışmaya devam etmezseniz olduğunuz yerde saymaya başlayacak ve herşeyin çok hızlı ilerlediği iş dünyasında geride kalıp kısa bir süre sonra başarısızlıkla tanışacaksınız.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“İş Hayatında Çıkardığım 5 Ders” üzerine 5 yorum

 1. Yazılarınızı beğeniyle okuyorum..
  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler Burak bey..

 2. burak bey yazınızı ve önerilerinizi dikkatle okudum ve çok beğendim.kendi üzerime düşen görevleri aldım.fakat sizin kişisel gelişim kitapları yazarak bizlere daha çok faydalı olmanızı arzu ederim.
  saygılarımla

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Guzel yorumunuz icin cok tesekkur ederim, onur duydum, ancak duzenli bir sekilde blogunu bile guncelleyemeyen biri olarak kitap yazmam icin daha cok yolum var (ayni zamanda tecrube/bilgi acisindan da) diye dusunuyorum.

   Tekrar tesekkurler :)

 3. Merhaba burak bey dis ticaret ogrencisiyim ve ithalat ihracat yapabilicegim garanti bir is kurmak istiyorum 1 milyon tl ile ne yapilabilir? Simdiden tesekkurler

Bir Cevap Yazın