İnternet Siteniz Şirketinizin Kimliğidir - KobiDeniz Röportaj

İnternet Siteniz Şirketinizin Kimliğidir – KobiDeniz Röportaj

Denizbank’ın KOBİ’lere yönelik olarak faaliyet gösteren websitesi KobiDeniz.com için Ağustos ayında yapmış olduğumuz röportaj site bakımı sebebi ile geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Röportajı daha çok kişiye ulaşması amacı ile burada da yayınlıyorum.

İç pazarda henüz gelişmemiş olan organik tarım sektörünün, Avrupa pazarı için büyük avantaj olduğunu söyleyen organik kuru meyve ihracat şirketi Bata Food ve hazır içecek ithalat firması Urban Food’un kurucusu Burak Bardakçı,  “Dünya üzerinde sadece Türkiye’de yetişen özel tarım ürünleri var. Bunun için Türkiye’de organik tarımın önü açık” dedi ve ekledi, “ Ama sektörde başarı olmak için sadece Türkiye’nin avantajlı iklimi yetmez, online imaj dış ticaret için en maliyetsiz ve en önemli eylem”

Çalışma hayatına, çok genç yaşlarda aile şirketi olan Çavuşoğlu Ayakkabı’da ihracatçılıkla başlayan 25 yaşındaki Burak Bardakçı,  firmanın ihracat hacmini geliştirmek için online tanıtımı keşfetti. Online tanıtımın ihracattaki faydasını yaşayarak gördü. Hemen ardından kendi dış ticaret firmasını açmaya karar verdi. Organik kuru gıda ürünlerinin 18 ülkeye ihracatını yapan Bata Food’un ardından, üst segment içeceklerin ithalatını yapan Urban Food’u kurdu.

Hem ithalat hem de ihracat sektörünün genç isimlerinden olan Burak Bardakçı, online tanıtımlara özellikle önem verdi. Şirketi kurduktan sonra,  ilk 6 ay hiç satış yapamadıklarını belirten Bardakçı, o süreci şu sözlerle anlatıyor, “Aile şirketimiz olan Çavuşoğlu Ayakkabı bünyesinde ihracatımızı nasıl geliştiririz diye düşündük. Bir web sitesi açtık ve toptan, perakende ayakkabı satmaya başladık. Yurt içi ve yurt dışındaki müşterilere sesimizi web sitemiz aracılığı ile duyurduk. Sahip olduğum dış ticaret fikri ve birikimi buradan geldi.  Dış ticarete her zaman ilgim vardı. Bunun üzerine Bata Food’u kurduk.  İlk satışımızı 6 ay sonra yaptık. Bundan sonraki süreçte sıkı bir online tanıtım çalışması içine girdik. Şuan Bata Food, 18 ülkeye ihracat yapıyor. Dış ticaretin ithalat kısmıyla Urban Food ile ilgilenmeye başladık. Ortağımla beraber, Avrupa’da popüler olan üst segment gıda ürünlerini ithal ediyor ve bunların restoranlar ve lüks otellere ulaşmasını sağlıyoruz.”

“İnsanların Size Ulaşmasına İzin Verin”

İthalat ve ihracatta en önemli şeyin online tanıtım olduğunu söyleyen Bardakçı’ya göre, bu yöntem klasikleşmiş tanıtım stratejilerinin çok önüne geçmiş.  Bardakçı, firmalarının tanıtımı için klasik yöntemleri de denediklerini, (Katalog bastırmak, toplu mail yollamak, broşür bastırmak, fuarlara katılmak vb.) fakat bugün, online imaj oluşturmanın meyvesini yediklerini söylüyor. Ancak Bardakçı’ya göre, online imajın önemli çizgileri var. Bardakçı bu konuda, “ Eğer dış ticaret yapmaya karar verdiyseniz, insanların size ulaşabilmesine izin verin. Bunun için, en maliyetsiz ve en yararlı yöntem bir web sitesi oluşturmaktır. Çünkü dünyanın her yerinden, sizi hatta ülkenizi tanımayan bir insan size anında buradan ulaşabilir. Fakat online tanıtım sadece web sitesi açmak değildir.” diyor.

Sitenizle Profesyonel Bir İmaj Çizin

Bardakçı, “Bir robotla değil, bir insanla iletişim kurduğunuzu unutmayın. Web siteniz şirketinizin kimliğini ve imajını beliler. Bunun için web siteniz firmanız için, gerek tasarım gerekse içerik olarak profesyonel bir imaj çizmeli. Çünkü müşterinin sizi tanımak için attığı ilk adım web sitenize bakmaktır. Web sitesi güven vermeli. Müşterinin ürün ve sektörle ilgili sorabileceği tüm sorulara cevap ve güncelliğe önem verilmeli. Web sitesi evrensel olmalı. Hedef aldığınız ülkenin dilinde ya da İngilizce metinler bulunmalı ve bu metinlerin doğru yazıldığından kesinlikle emin olmalısınız.” açıklamalarında buluyor.

Organik Tarımın Önü Açık

Bardakçı, “Türkiye’de organik tarım gelişmemesine rağmen neden organik tarım ile ilgileniyorsunuz?” sorumuza ise, “ Türkiye’de organik kuru gıda sektörü gelişmiş diyemeyiz. Fakat özellikle Avrupa’da ve belirli dünya ülkelerinde bu sektör çok önemli. İhracat yaptığımız ülkeler genç nüfusu az, sağlıklı yaşam hareketine önem veren ve vejetaryenliğin yaygınlaştığı bölgeler. Bunun bilincindeydik ve Türkiye’nin iklim avantajından yararlanmak istedik. Türkiye avantajlı coğrafi şartları nedeniyle özel tarım ürünlerine sahip. Özellikle kuru gıda konusunda çok şanslı. Mesela kayısının neredeyse tamamı, fındık, incir, üzüm Türkiye’de yetişiyor. Başka ülkelerde yetiştirilemeyen ürünler,  yetişse de bu lezzeti yakalayamadığı için diğer ülkeler bu ürünleri Türkiye’den ithal ediyorlar. Bu yüzden Türkiye’de organik tarım ihracatının önü açık.” diyerek cevap verdi.

Kaynak: İnternet Siteniz Şirketinizin Kimliğidir – Röportaj – KobiDeniz

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

Bir Cevap Yazın