Cevap Veremedigim Sorular Burak Bardakçı Blog

Cevap Ver(e)mediğim Sorular

Öncelikle göndermekte olduğunuz tüm mesajlar ve yorumlar için çok teşekkürler. Yapmış olduğunuz katkılar ve katılımlar beni hem sevindiriyor hem de daha sık yazmak için teşvik ediyor.

Ancak sizlerden gelen mesajların oldukça önemli bir kısmına cevap ver(e)miyorum. Tek tek cevaplamak yerine, buradan kısa bir açıklama yapmanın daha doğru olacağını düşündüm.

 • İş kurmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilemiyorum
 • Hangi işi yapmalıyım?
 • Hangi işi nasıl yapmalıyım?
 • Kendi işimi kurmak istiyorum yardım eder misiniz?
 • İhracat yapmak istiyorum nereden başlayacağım?
 • XXX ülkesine mal satmak istiyorum hangi ürünü satayım?

gibi oldukça genel ve yardım etmemin mümkün olmadığı bir çok soru ve yardım talebi geliyor sizden.

Anlayışla karşılayacağınız gibi, sıfırdan şirket kurma, sektör belirleme, olmayan bir iş için tavsiyeler verme gibi konularda yorum yapmaya hem vakit ayıramıyorum, hem de bu tarz yorumlar yapmayı doğru bulmuyorum.

Bu sebeple sizlerden gelen bu tarz mesajlara yanıt veremeyeceğimi üzülerek belirtmek isterim.

Hali hazırda faaliyeti olan küçük veya orta ölçekli firmalardan ihracat yapmak isteyenlere profesyonel danışmanlık vererek yardımcı oluyorum.

Bunun haricinde sıfırdan şirket kurulumu konusunda veya hangi ürünü hangi sektörü seçmenizi sağlamam mümkün değil.

Mantıken, belli bir sektörde açık veya pazarda fırsat görüyorsam size bu tüyoyu vermek yerine kendim orada yer alıyor olurum zaten. :)

Size tavsiyem, hangi ürün, hangi sektör hakkında bilginiz varsa, hangisine ilgi duyuyorsanız araştırmalarınızı bunun üzerine yoğunlaştırın (ihracata başlama yollarını bir çok yazımda elimden geldiğince açık bir şekilde belirtmeye çalıştım).

Gerçekten kendi işinizi yapmayı istiyorsanız fazla düşünmeyin, harekete geçin. Düşünüp taşınıp kağıt üzerinde planlar yapmanın harekete geçmediğiniz sürece faydası yok.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“Cevap Ver(e)mediğim Sorular” üzerine 11 yorum

 1. Dış Ticaret kursları var YORK TRADE veya NBA gibi. Bu tür kursların e-dış ticaret yapmak isteyen broker olmak yada şirketlerde çalışmak isteyen kişilere faydalı olabileceğini düşünüyor musunuz? Sizin tavsiye ettiğiniz bir kurum var mı?

  1. Merhabalar,

   Acikca konusmak gerekirse herhangi bir kurumu tavsiye etmem pek mumkun degil. Cunku bir cok kurum hayal satiyor. Hemen kaydolun hayallerinize ulasin, hemen isinizin sahibi olun vs gibi. Genel olarak ogretilenler ise (dış ticaret konusunda) mail hesabı açmak, B2B sitelerde profil olusturup urun sergilemek ve uluslararası odeme/teslim sekillerini anlatmaları seklinde oluyor. Sıfırdan baslayacagim diyorsanız fayda gorebilirsiniz ancak bu bilgilerin bir cogunu Dış Ticareti Geliştirme Merkezi, KOSGEB vs gibi kurumların egitimlerinde de edinebilirsiniz.

   Iyi calismalar dilerim

 2. Yazılarınızı büyük bir dikkatle okuyorum.internetten satış yapan sitemiz var.anlaştığımız firmalar var ve çok uygun fiyata da alıyoruz.biz bu ürünleri nasıl ihraç edebiliriz ve nerden başlamamız lazım.açıkçası yeni olduğumuz için yol gösteren yok.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz

  http://www.thebestmoda.com
  Modayı Takip Edin
  0212 534 27 27-0539 787 27 27

  1. Ali bey merhaba,

   İhracata başlangıç yollarını ve nereden başlanacağını anlatan bir kaç tane yazım mevcut, onlara göz attığınızı varsayıyorum. Bunun haricinde detaylı bir destek talebiniz var ise danışmanlık için gorusebiliriz.

   Iyi calismalar dilerim

 3. Merhaba Burak Bey,
  Otomotiv yedek parçaları üreten bir firmada dış ticaret departmanında sorumlu olarak çalışıyorum.
  Hali hazırda orta doğu ülkeleri ile ticaretimiz mevcut fakat Avrupa ülkelerine ve post sovyet ülkelerine açılma amacındayız. Ortadoğu’da bu iş genel olarak bireysel bağlantılar ve periyodik ziyaretler şeklinde oluyor fakat açılmayı planladığımız pazarlarda herhangi bir bağlantımız mevcut değil. Bu pazarlarda B2B sitelerini de denememize rağmen istediğimiz verimi alamadık .Dtm’leri de şu ana kadar aktif kullanamadık, zaten çok verimli çalışmadıklarını datalarının güncel olmadığını gördük. Bu durumda sizin tavsiyeniz nedir? Dtm’lere ağırlık vermek sıkıştırmak, B2B sitelerini daha aktif kullanmak ve mümessil firmalar bulmaya çalışmak arasında tereddütlerimiz var hangisi daha verimli olur ya da farklı bir yol mu izlemeliyiz?
  Saygılarımla,

 4. merhaba
  Kanada ve Türkiye arasında ithalat, ihracat yapmak isteyen üreticilerle aracı olarak çalışmak istiyoruz.Kurmuş olduğumuz bir sitemiz var yeni başladığımız için bize bu konuda tavsiyelerde bulunabilirmisiniz .Teşekkürler

 5. Öncelikle siteniz için teşekkür ederim.Bilgiler çok değerli.Ben mali müşavirlik eğitimine yeni başlamış biriyim.Fakat aynı zamanda kendi işimiz için dış ticaret te öğrenmek istiyorum.İleride ihracat yapma imkanımız var.Yani dış ticaretimi hem mali müşvarlikle pekiştirmek hem de kendi ticaret firmam için öğrenmek istiyorum.Dış ticareti AÖF dış ticaret ön lisansıyla öğrenmem mümkün mü?Farklı kaynaklar önerir misiniz

  1. Merhabalar,
   Mali musavirlik egitiminin de dis ticarette onemli derecede faydasi olacagini dusunuyorum. Dis ticareti en iyi yaparak ogrenebilirsiniz, on lisans haricinde bir kac firmada staj yaparak veya calisarak ogrenmenizi oneririm.

 6. Merhaba,kibrisa bal satmak istiyorum…ve bir sirketim yok…nasil olmali nerden baslamaliyim…musterim hazir ama prosedurleri bilmiyorum….

 7. Burak bey merhabalar öncelikle zaman ayırıp bizim gibi bu sektör de faaliyet göstermek isteyen ve faaliyet gösterip statejik olarak eksiği bulunan firmalara,kişilere yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
  Burak bey benim şu konu üzerinde bi sorum ve kendi çapımda öngörüşüm olucaktı ben Dış ticaret üzerine okudum fakat hiç iş bulamadım ama sektörden de kopmadım takip ettim proje ürettim bu sıra Dış ticaret şirketi açıp Ege bölgesinde tarım alanın da faaliyet göstermek istiyorum ege bölgesinin ikliminin ve toprak çeşitliliği bakımından yaz kış sürekli tarım yapılabilecek koşulları var olduğu için çalışmalarımı bu yönde yoğunlaştırdım stateji olarak da anlattıklarınızı anlayarak koşullarımı belirlemeye çalışıyorum kafamda 2 soru işareti var birincisi tek sektör belirleyip tarım üzerinden devam etmek mi yoksa elimde olan sermaye ile çeşitli sektörler de nerden iş kaparsam o benim için avantaj olur dıyerek mı başlamak ayrıca ben bu zamanın özellikle ihracat için çok verimli zaman olduğunu düşünüyorum ülkemiz montaj ülkesi olduğundan sanayii sektörü sekteye uğrayacaktır ve uğramaya devam edicektir oysaki tarım sektörü biz için avantaj kılacaktır ekstra olarak ihracata ilerleyen zaman da devletin daha da çok desteği olacaktır ülkeye döviz girmesi şart diye düşünüyorum bu benim gözlemim konuyu biraz açıp yaydım ama yanlış olduğum husus varsa lütfen yardımcı olun teşekkür ederim iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın