İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 11 İpucu

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 11 İpucu

Eğer kendi işiniz varsa veya kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız kafanızda bir çok soru işareti olması normal. Blogumu takip eden kişilerden bu konuda bir çok yorum ve mesaj alıyorum.

Genelde en çok sorulan soru ise doğruluğunun herkes için değişebileceği ve aslında tek bir net cevabı olmayan “İş hayatında başarılı olmak için ipuçları nelerdir?” oluyor. Bazılarını deneyimleyerek bazılarını gözlemleyerek bulduğum cevaplar şöyle:

1. İş kurmadan önce başkasının yanında çalış.

Eğer yeni mezunsanız ve kendi işinizi yönetmek istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken gerçek hayat kitaplarda yazdığından çok farklı. Maalesef okulda gördüğünüz strateji yönetimi veya fınansman ve muhasebe dersleri pratik ve tecrübe ile desteklenmediği sürece hiçbir işe yaramıyor. Çünkü gerçek iş hayatı kitaplarda yazan senaryolardan her zaman farklıdır.

Gerçek bir şirkette işler nasıl dönüyor, muhasebe ve finans konularında önemli noktalar neler, müşteriye satış yaparken nelere dikkat etmeli ve bunun gibi bir çok şeyi ancak başkasının yanında çalışarak (ve en az sorumlulukla) öğrenebilirsiniz.

Sadece kitaplardan öğrendiğiniz bilgiler üzerine kuracağınız bir firmada yapacağınız hataların ve edineceğiniz tecrübenin faturası çok daha ağır olacaktır.

2. Sevdiğin işi yap.

Hoşunuza gitmeyen veya gerçekten ilginizi çekmeyen bir iş yapıyorsanız iyi bir iş çıkarmanız çok zor. Bir şekilde iyi bir iş çıkardığınızı düşünseniz bile ömrünüzün neredeyse yarısını sevmediğiniz bir alanda çalışıp gerçekten mutlu ve başarılı hissetmeniz mümkün olmayacak. Çalışırken zevk aldığınız ve pazartesi sabahı uyandığınızda sendrom yaşamayacağınız bir işte çalışın.

3. Hedef koy, belli bir amaca ulaşmak için çalış.

Günlük, aylık ve yıllık olarak gerçekçi hedefler koyun ve belli bir amaç için çalışın. Ulaşmak istediğin’z belli bir hedefiniz veya amacınız yoksa hangi başarıyı elde ederseniz edin tatmin olamazsınız.

4. Başarıyı parayla ölçme.

Yukarıda bahsettiğim belli bir hedef ve amaca yönelik çalış tavsiyesinin üzerine birçok kişinin aklına ilk olarak para geliyor. Para iş hayatında amaç değil, amaca ulaşmak için kullanacağınız en önemli araç olmalıdır.

5. Yapmadığın şeyler için pişmanlık duyma.

Eğer bir şeyi yapmadığınız için ileride pişmanlık duyacağınızı düşünüyorsanız, muhtemelen o şeyi yapmalısınız demektir. Pişmanlık geriye dönüp baktığınızda yaşayacağınız en kötü hislerden biri ve genellikle insanlar yaptıkları değil yapmadıkları şeylerden pişman oluyorlar. Bir karar alırken ileride pişman olup olmayacağınızı iyi değerlendirin.

6. Öncelikli kelimen “Hayır” olsun.

Hayır kelimesinin gücünü hafife almayın. Başarıya ulaşma yolunda size evet kelimesinden çok daha fazla yardımcı olacak.

Örneğin müşterilerinizin sonu gelmek bilmeyen ancak iş tanımınızın dışına çıkan işlerini sadece memnuniyetlerini düşünerek kabul ediyor olabilirsiniz. Ancak evet dediğiniz bu ekstra işlerin oluşturduğu külfet ile asıl işinizi yapmanızı bekleyen müşterilerinizin güvenini sarsabileceğini düşündünüz mü?

Siz önemli bir konu üzerinde çalışırken çalışanınızın önemsiz bir konuda iki dakikalık yardım isteğine evet diyerek tüm dikkatinizin dağılmasından tutun, kısa vadede kar öngördüğünüz ancak sektörünüzün dışında bir iş teklifine evet diyerek uzun vadede markanıza zarar vermeye kadar bu örnekler çoğaltılabilir.

İyi veya kötü niyetli, insanların talepleri hiçbir zaman bitmeyecek veya önünüze onlarca iş fırsatı çıkacak. En az zararı görmek için her zaman hayır demeye hazırlıklı olun ve evetlerinizi çok dikkatli kullanın.

7. Muhasebe ve finans konularında bilgin olsun.

Satış konusunda yetenekli değilsiniz ancak iyi bir satış ekibi kurarak belki bunu telafi edebilirsiniz veya üretimden hiç anlamıyorsunuzdur ama iyi bir ortak ile bu eksiği kapatıyor olabilirsiniz. Ancak ilgi duyun veya duymayın kesinlikle bilmeniz gereken tek bir konu var, paranızın yönetimi. Gelir gider tablosu çıkarmayı bilmeden veya nakit akışını nasıl yöneteceğiniz hakkında fikriniz olmadan, bilanço, aktif / pasif ne demek bilmeden yani aslında temel olarak muhasebe ve finans bilgisi olmadan şirket yönetemez ve dolayısıyla başarılı olamazsınız.

8. Ortaklık yapacağın kişiyi iyi seç.

Sırf çok yakın arkadaşınız veya akrabanız olduğu için kimseyle ortaklığa oturmayın. En yakın arkadaşların ortak olduktan sonra aralarının bir anda nasıl bozulduğunu veya kavga dövüş biten kardeş ortaklıklarının ne kadar çok olduğunu unutmamak gerek. Ortaklığın aslında evlilikten pek bir farkı yok ve kendinize partner seçerken aynı ölçüde dikkatli olmanız gerekir.

Öncelikle bir ortağa gerçekten ihtiyacınız var mı bunu düşünün.  Ortak olacağınız kişinin bir eksiğinizi tamamlıyor olmasına ve şirketinize değer katıyor olmasına dikkat edin, sadece para hiçbir zaman ortaklık kurmanız için yeterli sebep olmasın.

Ortak olduğunuz kişiyi seçtikten sonra ise işe koyulmadan önce kesinlikle çizgilerinizi net bir şekilde belirleyin. Herşeyin başında, problemler oluşmaya başlamadan (ki oluşacaktır) yazılı bir şekilde netleştireceğiniz para, yönetim, sorumluluk paylaşımları ve görev yönetimi ile bir çok büyük sorunun önüne geçebilirsiniz.

9. Takım oluştur, sorumluluk ver.

Yeni bir firma kurduğunuzda tabii ki maliyetleri minimize etme amacıyla her işe kendiniz koşturmanız normal. İşinizi belli bir düzene koyduktan sonra ise büyüme için ekip kurmak kaçınılmaz ve kuracağınız bu ekipte sizin göreviniz ufak detaylar ile uğraşmak değil liderlik etmek olmalı.

Birçok işi kendiniz yapsanız çalışanlarınızdan daha iyi ve hızlı yapacak olabilir ve sorumluluk vermekten kaçınabilirsiniz. Ancak firma sahibi olarak ufak işlerle uğraşmak yerine büyük resme odaklanmalısınız. Büyüme için neler yapılmalı, problemler nasıl çözülmeli, hangi yoldan ilerlenmeli gibi konuları düşünüp hedeflere ulaşmak için ekibinize sorumluluk vermelisiniz. Yapmanız gereken asıl işler yerine websitenizde hangi görselin kullanılacağına gereksiz vakit harcıyor veya gelen telefonlara cevap vermekle uğraşıyorsanız başarıya ulaşmanız çok zor.

10. Duygularına yer verme.

İş hayatında ne yazık ki duygulara yer yok. Eğer sorumluluk alamayan, insiyatif kullanamayan bir çalışanınız varsa ve firmanızın ilerleyişine engel olduğunu düşünüyorsanız sırf ayıp olmasın diye beraber çalışmaya devam edemezsiniz. Veya ortak olduğunuz kişi yakın dostunuz diye büyük görüş ayrılıklarını sineye çekemezsiniz. Problemleri ve önünüze çıkan engelleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çözün. Belki bazen acımasız olmakla suçlanabilirsiniz ancak unutmayın ki kimse size acımayacak.

11. Çalışın, çok çalışın.

Çok klişe olacak ancak çalışmadan başarıya ulaşmak gerçekten mümkün değil. Saatlerinizi, günlerinizi kafa kaldırmadan işe harcayacak veya belki özel hayatınıza yeterli vakit ayıramayacaksınız. Hatta iş ve özel hayat ayırımı diye bir şey kalmayacak belki de. Ne yazık ki belli bir seviyeye gelene kadar varınızı yoğunuzu (maddi ve manevi) işinize vermeniz gerekecek. Akşam altıda işten çıkıp ertesi güne kadar kafanız rahat bir şekilde evinizde televizyon izleyemezsiniz çünkü ertesi güne hazırlamanız gereken bir teklif vardır veya tatile gidersiniz ancak dizüstü bilgisayarınız her daim önünüzde açıktır, çünkü firma sahibi olarak tatilde olduğunuz için bir işi kaybetmeyi göze alamazsınız, veya bunları göze alırsanız başarılı olamazsınız.

İş hayatında başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken ipuçlarına belki daha yüzlercesi ilave edilebilir (lütfen yorumlarınızla siz de katkıda bulunun). Çünkü her kişinin, her işin ve her zaman diliminin doğruları farklı ve sizin için en doğru olanı sizden başka kimse bilemez. Tabii ki bir çok hata yapacak ve inişli çıkışlı bir iş hayatı yaşayacaksınız. En önemli olanın ise başarıya giden yolda zevk almak ve hatalardan ders çıkarmak olduğunu unutmayın.

Yayınlayan

Burak Bardakci

http://twitter.com/burakbardakci

“İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 11 İpucu” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba arkadaşlar,
  Doğu Avrupa, Balkan, Ortadoğu bölgeleriyle çalışmayı amaçlamaktayım. E-ticaret sitelerine üye olmak istiyorum. Alibaba.com veya kompass arasında kararsız kaldım. Sizin önerebileceğiniz bir site var mıdır?

  Şimdiden Teşekkürler

 2. Çok değerli bi yazı.. Nacizane eklemem ”Çıkan istatislikler de ortalama bir girişimcinin 3. girişiminde başarı elde ettiğini düşünürsek denemeye devam etmek lazım”

 3. Burak Bey Merhaba, yazınızı çok beğendim ve tecrübe ağırlıklı bir yazı olduğunu düşünüyorum,, ismim ilyas , Tavsiyeleriniz için kendimi tanıtmak istiyorum MYO end elektronik mezunuyum ardından AOF işletme bölümünü bitirdim yabancı dil bilgim iyi sayırlır , yaklaşık 2 yıldır özel bir şirkette otomasyon ürünlerinin satınalma işlemlerini yapıyorum , tedarikçilerimi kendim ile kıyasladığımda ticaret bilgimin yeterli olduğunu düşünüyorum ve bu bana kendi işimi kurmamda ilham veriyor , sizce daha erken mi ? nasıl bir adım atmalıyım bilgi vere bilirmisiniz ,,

  1. Merhaba Ilyas Bey, bunu en iyi siz bilebilirsiniz, bir baslangic yapmadan riske girmeden sonucu gormek ne yazik ki mumkun degil. Basari hicbir zaman garanti degil malesef :)

 4. 10 Yil Kanadada yasamis ver sonrasinda Turkiyede bir is kurmus biri olarak urunlerimi Kanada pazarina nasil satacagim hakkinda hic bir fikrim yok bildiginiz acente veya girisimci insanlar varsa iletisime gecmesine yardimci olursaniz cok sevinirim

 5. Burak Bey merhaba. Yazılarınızı tek tek okudum. Bende fason üretim ve Private label şekilde üretime dayalı bir yapılanma içindeyim. Şu anda tavsiye ettiğiniz gibi wordpress tabanlı web sitemi kuruyorum. Yazılarınızdan öğrendiğim çok şey olsa da eksik olan bir iki ufak soru var kafamda. Bunlardan en çok kafama takılan Yurt dışından potansiyel alıcının bizden sertifika istemesi durumunda ne yapmamız gerektiği.

  http://www.batafood.com web sitenizi incelediğimde farkettim ki belli ürünler için Brc sertifikası dahil olmak üzere birçok sertifikayı sağlayabiliyorsunuz. Anladığım kadarıyla tedarikçilerin sertifikalarını kullanıyorsunuz genel olarak. Tedarikçinin sertifikasını kullanmanın avantajları ya da dezavantajları nelerdir? Sertifikada tedarikçi bilgilerinin olması bizi zor durumda bırakır mı? Cevaplarsanız sevinirim.

  Sağlıklı günler

  1. Merhabalar,

   Yorumunuz icin tesekkurler, biz aslinda daha cok kendi ortaklik yapimiz icindeki fabrika sertifikalarini kullaniyoruz, bu sebeple herhangi bir sorun teskil etmiyor. Sizin dediginiz/dusundugunuz sekli anliyorum, bu durumda bence firma adini silip sertifikalari bu sekilde gonderebilirsiniz (en azindan deneyebilirsiniz). Veya sertifikalari direkt gonderip ureticileriniz ile bir protokol yapip gorustugunuz firma kendilerine direkt ulasirsa size yonlendirmelerini isteyebilirsiniz, ancak bu biraz karsilikli olan guven iliskinize bagli tabi.

   Basarilar dilerim

 6. Merhaba Burak Bey,

  Finans ve muhasebe açısından kendimizi geliştirmek adına önerebileceğiniz siteler veya kitaplar var mı?

  İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın